אבחון טיפול ומניעה

כאב ויסצרלי

כאב ויסצרליכאב ויסצרלי הוא כאב שמקורו באיברים הפנימיים (ויסצרלי = פנימי) והוא מעיד על פגיעה באחד האיברים הפנימיים בגוף. באופן כללי, מדובר בכאב מפושט שלא ניתן למקם אותו בנקודה ספציפית, וברוב המקרים מתבטא ככאב בטן.

ההעברה העצבית של הכאב הויסצרלי

הכאב הויסצרלי נגרם על ידי גירוי העצבים הנמצאים על האיברים הפנימיים. סוג העצבים שמובילים את הכאב הויסצרלי גורם לכך שמתפתחת תחושת כאב מפושט, ולא ניתן למקם אותו במיקום מסויים. מבחינה פיזיולוגית, אלה עצבים "איטיים", שאינם עטופים במיילין (חומר שתפקידו לבודד את ההולכה העצבית) ולכן הכאב המועבר מפושט מאוד.

עצבים אלה רגישים ל-3 שינויים עיקריים:

איפיון הכאב הויסצרלי

הכאב הויסצרלי הוא כאמור כאב עמום שקשה מאוד למקם אותו. מיקום הכאב הויסצרלי פעמים רבות רק מייצג את האיבר הכואב, ולאו דווקא מעיד על פגיעה במקום בו מופיע הכאב.

תופעה זו נקראת Reffered Pain ובה כאב במקום מסויים מעיד על פגיעה באיבר אחר. הסיבה לכך היא תהליך העברת האות העצבי והצורה בה המוח מעבד את המידע ומפיק ממנו כאב.

כאב זה מתבטא לדוגמא בהתקף לב שגורם בהתחלה לכאב באזור יד שמאל או באפנדיציטיס שבשלבים הראשונים גורם לכאב בטן מפושט למרות שמדובר בפגיעה ממוקמת מאוד.

כאבי בטן

כאבי בטן הם הכאבים האופייניים ביותר לכאב ויסצרלי ונגרמים על ידי פגיעה באחד מאיברי הבטן. מיקום הכאב עשוי לרמז על האיבר המעורב ולהוביל להמשך הבירור והטיפול:

הטיפול בכאב ויסצרלי

הטיפול בכאב ויסצרלי צריך להיעשות אחרי בירור מקיף של מקור הכאב – כזכור מדובר בכאב באיברים פנימיים שפגיעה בהם יכולה להיות בלתי הפיכה. לאחר איתור מקור הכאב יש לטפל בו על פי הפרוטוקולים המקובלים.

אולי יעניין אותך גם:

סובלים מכאבים? הנה כמה תיאוריות החותרות להסביר כאב

כאב אפיגסטרי הינו כאב המעיד על בעיה במערכת העיכול

Exit mobile version