כאבים בראש

הראש, אותו חלק בגוף שתלוי מעל לכתפינו, מכיל בעצם מבנים אנטומים רבים ושונים, שיכולים לגרום לכאבים במנגנונים רבים מאוד.

החלק החשוב ביותר בראש הוא כמובן המוח. המוח נמצא בתוך קופסת הגולגולת, ועטוף בשלושה קרומים. למרבה ההפתעה, בתוך רקמת המוח עצמה אין קולטנים לכאב. מלבד המוח, נמצא בראש איברי חישה חשובים: העיניים, האוזניים, והאף. מחלות שונות הקשורות אליהם יכולות לגרום לכאבים.

בקדמת הראש, מאחורי הפנים, נמצאים סדרה של חללים המלאים אוויר, ונקראים סינוסים. חללים אלו נמצאים מאחורי הלחיים (סינוסים מקסילריים), מאחורי המצח (סינוסים פרונטלים), ובסמוך ליותרת המוח (סינוס ספנואידי).

חלוקה של כאבי ראש

כאבי ראש הם תלונה נפוצה ביותר. אנשים רבים סובלים מכאבי ראש לעיתים מזומנות, מסיבות מגוונות. נהוג לחלק את סוגי כאבי הראש באופן כללי לשניים: כאבי ראש ראשוניים וכאבי ראש משניים. כאבי ראש ראשוניים נובעים מפתלוגיות בראש עצמו (לרוב על רקע לא ידוע), וכאבי ראש משניים, הנובעים ממחלות או סיבות אחרות.

גורמים שונים לכאב ראש ראשוני

הגורם הנפוץ ביותר לכאב ראש ראשוני הוא מסוג tension type. כאב זה מופיע באיטיות, משתנה בחומרתו, ויכול להימשך בעוצמה משתנה למשך ימים רבים. כאבי ראש אלו לא מלווים בסימנים נוספים כמו בחילה , רתיעה מאור, וכדומה. הסיבות להופעת כאב זה אינן ברורות. בניגוד לשמו של כאב הראש, אין ראיות מוכחות שלחץ גורם להופעת הכאבים. הטיפול כולל בדרך כלל משככי כאבים פשוטים.

סיבה נפוצה לכאב ראש ראשוני היא מיגרנה (בעברית: צילחה). מדובר בכאב ראש המופיע לפרקים ונפוץ יותר בקרב נשים. כאב הראש מלווה לעיתים קרובות ברגישות לאור, בחילה והקאות, הפרעות שונות בראייה, הפרעות בתחושה ועוד. כאבי הראש יכולים להופיע כתוצאה מטריגרים שונים. הטיפול כולל מגוון של תרופות, עם אפשרות לטיפול מניעתי.

גורם נוסף לכאב ראש ראשוני הוא כאב ראש מקבצי (cluster headache). סוג זה נדיר יותר, מופיע ככאב מאחורי העיניים, ובעל אופי לוחץ ומפוצץ. הכאבים מופיעים במקבצים עם התקף או שניים כל יום למשך מספר שבועות, עם הפסקה של חודשים עד לתקופת ההתקפים הבאה. הכאב בדרך כלל חד צדדי. משערים שהגורם לכאבים הוא הפרעה במערכת העצבים באזור ההיפותלמוס האחורי.

גורמים לכאב ראש משני

כאב ראש משני נגרם מסיבות שאינן קשורות ישירות לראש או למוח. הסיבה הנפוצה ביותר לכאב ראש היא מחלה כללית. זיהום שנגרם מווירוס או מחיידק יכול להוביל לכאבי ראש כחלק מהרגשה כללית לא טובה. כאב ראש זה הוא בעל מאפיינים לא ספציפים, וחולף עם ההחלמה מהמחלה הזיהומית.

דלקת קרום המוח (meningitis) יכולה גם היא לעורר כאבי ראש. במחלה זו גורם זיהומי (חיידק, וירוס, או פטרייה) פוגעים בקרומי המוח, שבהם עצבוב ניכר לתחושת כאב. הכאב יכול להיות מלווה בקישיון עורף, רתיעה מאור, חום גבוה, וכאבים המוחמרים בזמן הנעת העיניים. האבחנה נעשית באמצעות דיקור מותני, והטיפול (במידה ומדובר במחולל חיידקי) הוא אנטיביוטיקה מתאימה.

דימומים שונים יכולים לגרום גם הם לכאבי ראש. כלי דם שעוברים במוח יכולים להיפגע כתוצאה מטראומה או מחלות שונות. הדימומים מסווגים לפי מיקומם ביחס לרקמת המוח וקרומי המוח – האם מדובר בדימום חיצוני (אפידורלי), דימום פנימי יותר (סב-דורלי), מתחת לשכבת הארכנואיד (סב-ארכנואיד), או בתוך רקמת המוח עצמה (אינטרא-קרניאלי).

הדימום יכול לנבוע גם מפגמים בחיבור של כלי דם עורקיים וורידיים, התרחבות לא תקינה של כלי דם (אנוריזמה) וכדומה. אבחנה נעשית באמצעות בדיקות הדמייה שונות, כדוגמת CT.

 גידולי מוח הם סיבה אפשרית נוספת לכאבי ראש. חלק ניכר מהסובלים מגידול במוח מתלוננים על כאב ראש כסימפטום ראשוני . הכאב בדרך כלל עמום וכהה, בעוצמה בינונית, יכול להיות מוחמר בשינוי תנוחה, ומלווה לעיתים בבחילות והקאות (בייחוד בשעות הבוקר). הטיפול תלוי בסוג הגידול , וכולל הסרה כירורגית, הקרנות וכימותרפיה.

מחלה דלקתית של כלי הדם בראש היא סיבה נפוצה אחרת לכאב ראש משני. מחלה זו נקראת temporal arteritis, והיא שייכת לקבוצת המחלות של דלקות בכלי הדם – vasculitis. המחלה פוגעת בכלי הדם שמתפצלים מעורק התרדמה (carotid, העורק הגדול בצוואר), ויכולה לגרום לכאבי ראש קשים ולעיתים גם לעיוורון. האבחנה הסופית נעשית בביופסיה מהעורק הפגוע, והטיפול כולל תרופות המדכאות את מערכת החיסון (בעיקר סטרואידים).

כאב ראש יכול משני יכול להיות גם תוצאה של הצטברות נוזלים וחומרים דלקתיים בחללי הסינוסים. מחלה זו – סינוסיטיס (sinusitis) נפוצה בחורף, נגרמת ממספר חיידקים אופייניים, ומציגה כאבי ראש באזור הסינוסים, המוחמרים בניקוש ולעיתים בהנעת הראש. הטיפול הוא בעיקרו אנטיביוטי.

ראו גם:

כאב ראש קדמי

כאב כרוני

הקלת כאב במיאלומה

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן