התרופה פרקוסט

התרופה פרקוסטפרקוסט היא תרופה משככת כאבים משולבת הניתנת במרשם ומיועדת לטיפול בכאבים בינוניים עד חזקים, היא ידועה בסיכון שלה לגרום להתמכרות קשה, ומכילה שני חומרים פעילים: אוקסיקודון, משכך כאבים אופיאטי המשפיע על המוח, ופרצטאמול, משכך כאבים המוריד חום. תופעות הלוואי הכרוכות בנטילת התרופה כוללות נמנום, בחילה וסחרחורת.

אפקט שיכוך הכאבים

התרופה מכילה שני סמים המהווים את החומרים הפעילים המשפיעים כמשככי כאבים. אלו הם חומרים נרקוטיים, אופיואידים וסמי סינטטיים. האוקסיקודון פועל באמצעות קשירה כימית לקודאין והוא יעיל בהפחתת כאב והקלה על שיעול, אך גורם לשיבוש קצב הנשימה ולנמנום.

הפרצטמול הוא חומר פעיל הנפוץ בתרופות הניתנות ללא מרשם כגון אקמול, הוא בעל השפעה משככת כאבים ומפחיתה חום, השילוב של שני החומרים הפעילים הללו מייעל את אופן שיכוך הכאבים וההקלה על כאב.

תופעות לוואי של פרקוסט

תופעות הלוואי נפוצות של התרופה כוללות נמנום, סחרחורת ועצירות אולם לרוב המטופלים אין השפעות של תופעות לוואי הנלוות לתרופה ובמידה והן מופיעות לרוב הן קלות וניתנות לטיפול בקלות יחסית. במידה ומתפתחות תופעות לוואי חמורות יותר כגון חרדה, הצהבה של העור או פריחה יש לפנות לרופא.

מחקר קליני עקב אחר שתי קבוצות משתתפים, שאחת קיבלה את התרופה האמתית, והקבוצה השנייה אשר קיבלה פלצבו. הממצאים העלו כי תופעות הלוואי העיקריות כללו סחרחורת, נמנום, עצירות, בחילות עם או בלי הקאות, גירוד ותחושה נעימה של אופוריה לצד תחושה לא נעימה.

אמצעי זהירות בשימוש בפרקוסט

כחלק מהניסיון להפחית את תופעות הלוואי של התרופה, מומלץ ליטול את הפרקוסט תוך כדי אכילה, פעולה זו מפחיתה את הסיכון לבחילות ולהקאות, החשש כי הבחילות וההקאות מצביעות על אלרגיה לתרופה אינן נכונות, ומדובר בתופעת לוואי שכיחה שאינה מצביעה על אלרגיה ואף נעלמת בהמשך הטיפול בתרופה.

מלבד תופעות הלוואי השכיחות, קיימות תופעות לוואי נדירות המחייבות ייעוץ רפואי. תופעות לוואי אלו מתרחשות כתוצאה מפגיעה בתפקודי הכבד ומתבטאים בהצהבת העור או לובן בעיניים, כאבי בטן ושתן כהה. סימן מדאיג נוסף הוא רצון ליטול מהתרופה יותר מהמינון המומלץ, והופעת תחושות בלבול וחרדה. במקרים של אלרגיה יופיעו תסמינים הכוללים פריחה בלתי מוסברת, גירוד, נפיחות בפה או בגרון וכן קשיי נשימה וצפצופים.

סכנת התמכרות לפרקוסט

הקלות הרבה שבה ניתנת התרופה עלולה לעתים לגרום להתמכרות קשה, אנשים הנוטלים כמות גבוהה מהמומלץ עלולים לגרום לעצמם לנזקים חמורים, ותופעה זו קיימת בקרב אנשים רבים, כולל אנשים ללא נטייה להתמכרות, שכן החומר הפעיל בתרופה זהה לחומר הפעיל בהרואין.

משככי כאבים הם כדורים הניתנים אמנם במרשם אולם עלולים להיות ממכרים ומסוכנים והתלות בהם הופכת להיות חמורה. ישנם מצבים בהם הפרקוסט אכן מקל על הכאבים אולם השפעתו הולכת ופוחתת כאשר הגוף מסתגל לחומר ויעילות השפעתו יורדת. מצב זה עלול לגרום לנטילת כמויות גבוהות מהמותר המקלות על הכאב, אךיוצרות תסמינים ותופעות חמורות ביותר.

אולי יעניין אותך גם:

אפשר לעצור את זה: ישראל מובילה במערב בעליה ברישום תרופות נרקוטיות למטופלים

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן