כאבים ברגליים

הרגליים מתחלקות לשלושה חלקים עיקריים – הירך, השוק וכף הרגל. מפרק כף הרגל הוא מפרק חשוב ביותר, המשמש לפעולת ההליכה והעמידה. זהו מפרק עליו מופעלים לחצים רבים, ובכל פעולה עליו לעמוד בעומס רב.

המפרק מחבר בין עצמות השוק לבין עצמות כף הרגל, ומחוזק על ידי רצועות רבות וגידים חזקים שאחראים על ייצוב המפרק ולשמירה על שלמותו.

עצמות כף הרגל מחולקות לעקב הנמצא מאחור, עצמות המסרק הנמצאות באמצע וגלילי האצבעות הנמצאים בחלק הקדמי. הקרסול הוא מפרק חשוב ביותר המחבר בין עצם השוק וכף הרגל, ובגלל מיקום זה נוטה לפציעות רבות.

את מפרק הקרסול מייצבות רצועות רבות, שתפקידן למנוע תנועות קיצוניות, להגן על המפרק מפני פריקה וליצור תיאום בין תנועת כף הרגל לתנועת השוק. חשיבות הרצועות האלה היא קריטית, ופגיעה בהן תגרום לבעיה קשה בתפקוד של כף הרגל ולכאב רב.

כף הרגל מורכבת גם שרירים שונים, שתפקידם לספק את יכולת ההליכה וההסתגלות למשטחים השונים. השרירים האלה יוצרים קשתות בבסיס כף הרגל– קשת אורכית וקשת רוחבית, שתפקידן לאפשר את ההליכה החלקה ואת היציבות הנדרשת.

כאמור, הרגל צריכה לעמוד בעומסים רבים, ולכן מורכבת ממספר עצמות המחוזקות על ידי מערכת שרירים ורצועות. כמו כן, בכף הרגל ניתן למצוא שכבת שומן עבה, שמספקת סיכוך נוסף ומהווה בולם זעזועים טבעי המאפשר הגנה מפני טראומות שונות הנגרמות במהלך ההליכה או הריצה.

מה יכול להשתבש ברגליים?

כל פגיעה באחד מרכיבי הרגל עלולה להוביל לבעיה תפקודית ולכאב רב. עצמות כף הרגל הן רגישות וקטנות, וטראומה או נחיתה לא מוצלחת עלולה לגרום לשבר בעצם.

בנוסף, פעילות ממושכת המבוצעת באופן פתאומי ולא מדורג עלולה לגרום להתפתחות שברי מאמץ – שברים קטנים הנגרמים על רקע הליכה או ריצה ללא מנוחה מספקת, ומאפיינים בעיקר חיילים. שברי מאמץ עלולים להופיע גם בעצם השוק, ומחייבים מנוחה ארוכה עד ההחלמה.

הקרסול, הוא מפרק רגיש מאוד המחבר בין השוק לכף הרגל, ובזמן ביצוע תנועות קיצוניות עלול להיפגע. ספורטאים רבים, ובעיקר שחקני כדורסל סובלים מנקעים חוזרים בקרסול, הנגרמים על רקע תנועה "לא טובה" שגרמה למתיחה באחת הרצועות העוטפות את הקרסול.

מתיחה זו גורמת לכאב רב, ועלולה גם להוביל להתפתחות דלקת. כמו כן, נקעים חוזרים גורמים לירידה בתפקוד הקרסול, וגורמים לרגישות להתפתחות נקעים נוספים, ולכן אנשים שנוקעים את הקרסול בתדירות גבוהה מועדים לפתח נקע נוסף.

בעיה נוספת ברגל לשרירי כף הרגל, ונגרמת לאחר שקשתות כף הרגל לא נוצרו בצורה נכונה מבחינה אנטומית.

קשת עמוקה מדי או שטוחה מדי, עלולה לגרום לבעיות אורטופדיות שונות, כמו כאבי גב ורגליים וחוסר יציבות המטופלים בצורה טובה על ידי מדרסים. חשוב לזכור שבעיות מבניות כאלה הן בדרך כלל מולדות, אך באמצעות שיטות לחיזוק השרירים ניתן בהחלט להגיע לשיפור.

גורמים לכאבי רגליים

קיימות סיבות רבות המובילות להתפתחות של כאבים בכף הרגל, והסיבות העיקריות הן טראומה, נקעים, בעיות מולדות ופגמים בהתפתחות התקינה.

שברים ונקעים

אחת הסיבות השכיחות ביותר לכאב ברגליים הם שברים ונקעים. שברים ונקעים נגרמים בדרך כלל על רקע של טראומה או חבלה, או על ידי ביצוע תנועה קיצונית ולא נכונה. ספורטאים רבים סובלים במהלך הקריירה משברים ונקעים, בהתאם לספורט אותו הם מבצעים. שחקני כדורגל לדוגמא נמצאים בסיכון גבוה לפיתוח שברים, וזאת בגלל תיקולים חריפים.

לעומת זאת, שחקני כדורסל או כדוריד נוטים לפתח נקעים, בגלל תנועות מהירות וקיצוניות ונחיתה לא טובה לאחר ניתור גבוה. אנשים הנוטים לפתח שברים ונקעים יכולים למנוע את הופעתם על ידי שימוש באמצעים מתאימים, כמו מגיני עצם או תחבושות אלסטיות ובמקרה של נטייה לבעיות כאלה חשוב מאוד להצטייד בהתאם.

בעיות בהתפתחות כף הרגל

בעיות שונות כמו פלטפוס או דורבן, נעוצות בהתפתחות לא תקינה של כף הרגל. פלטפוס לדוגמא, נגרם לאחר שלא התפתחה קשת מתאימה בשריר האורכי, ודורבן הוא בליטה גרמית שנוצרת בגלל סיבות שונות וגורמת לכאב רב. בעיות אלה לא ניתנות לשליטה ומתפתחות בעצמן, אך ניתן בהחלט להקל על הסימפטומים והכאב על ידי שימוש במדרסים מתאימים וטיפול במקרי הצורך.

כמו כן, קיימים אנשים רבים הסובלים מפגמים דומים ואינם סימפטומטיים, כלומר, קיים פגם אנטומי שאינו משפיע על התפקוד היום יומי ולכן גם לא דורש טיפול או התייחסות מיוחדת.

ראו גם:

טיפול בכאבי פצעי לחץ

כאב המקרין לרגל

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן