האם משככי כאבים מסכנים את הלב?

משככי כאבים נמצאים כמעט בכל בית ונדיר למצוא אנשים שלא נטלו לפחות פעם אחת בחייהם כדור אקמול, אופטלגין או נורופן.האם משככי כאבים מסכנים את הלב?
אנשים נוטלים משכך כאבים כאשר הם סובלים מכאב שיניים או ראש, סובלים מהגב, חווים התקף מיגרנה, לאחר ניתוח, לכאבי מחזור, שפעת ועוד.  אין ספק שאדם הנוטל משכך כאבים בתדירות גבוהה יחסית, חשוב שידע ויכיר את תופעות הלוואי והנזקים האפשריים בשל שימוש בתרופה בתדירות גבוהה.

מה מקורו של הכאב?

כאב הוא למעשה מנגנון ביולוגי טבעי אשר מטרתו לשמור על האדם ולאותת לו כאשר משהו לא טוב קורה לו בגוף. למשל כאשר מישהו נוקע את הרגל, אזור הנקע כואב מה שמונע מהאדם להמשיך לדרוך על הרגל ולהחמיר את הנזק הקיים או לגרום נזק נוסף או כאשר אדם חוטף התקף לב הוא חווה בין יתר התסמינים כאב באזור החזה מה שגורם לו לפנות לעזרה ולא להמשיך כאילו לא קרה דבר.
אדם הסובל מכאב, הכאב שלו מושפע משני גורמים המשפיעים על עוצמת הכאב, הראשון זה האספקט הפיסי והשני ההשפעה הרגשית אשר יכולה להעצים או להפחית את עוצמת הכאב – לכן עוצמת הכאב הינה סובייקטיבית ושונה מאדם לאדם.

מהי מטרתם של משככי הכאבים? כיצד הם פועלים על הגוף?

אנשים לוקחים משככי כאבים במצבים שונים, כל אחד על פי סף הכאב שלו ועל פי מצבו הבריאותי שלעיתים מגביל שימוש בתרופה כזו או אחרת.
אנשים נוטלים משכך כאבים בשל מגוון סיבות החל מכאב כרוני המלווה אותם ביום יום, כאב לאחר ניתוח או עקירת שיניים, נשים לאחר לידה אשר חוות כאבים נעזרות גם הן במשככי כאבים ועוד מגוון סיבות.
משום שהכאב הינו למעשה דרך של הגוף לאותת בעזרת מערכת העצבים שמשהו לא תקין, משהו לא בסדר, משככי כאבים משבשים את אותו איתות ובכך מפחיתים את עוצמת הכאב אך למעשה לא באמת פותרים את הבעיה בגינה מתבטא הכאב.
יש שתי משפחות עיקריות של משככי כאבים משפחת האופיואידים בה ניתן למצוא בין היתר מורפין ואוקסיקודון ומשפחת ה- NSAID אליה שייכים בין היתר אספירין, נורופן, אדוויל. משככי כאבים ממשפחת האופיואידים ניתנים לרכישה רק על ידי מרשם רופא בעוד את המוצרים ממשפחת ה- NSAID ניתן לרכוש ללא מרשם רופא בהרבה מאוד חנויות.

האם משככי כאבים נחשבים למסוכנים?

כמו כל תרופה, למשככי כאבים עלולות להיות תופעות לוואי הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך החל מנזקים לכבד, לכליות, כיב קיבה ועוד. בין היתר נמצא כי הם יכולים להעלות את לחץ הדם בקרב גברים אשר נוטלים אותם בתדירות גבוהה מה שמשפיע ומגדיל את הסיכון למחלות לב והתקפי לב.

באילו פתרונות נוספים ניתן להיעזר לשיכוך כאב?

הכאב כפי שצוין הינו מנגנון של הגוף המתריע כי משהו לא טוב קורה, הוא למעשה ביטוי למשהו עמוק יותר ולכן נטילה של משככי כאבים לרוב היא פתרון זמני, ברגע שתפוג ההשפעה שלהם לרוב הכאב יחזור עד אשר תפטר הבעיה אשר גרמה לו להופיע.
מכיוון שכאב משפיע על האדם הסובל ממנו, פוגע ביכולות הפיסיות שלו ובתפקוד שלו ואף משפיע על המצב הנפשי חשוב לטפל בו ולמצוא לו פתרון ראוי.

כמובן שחשוב לבצע בדיקות מקיפות ולהבין מה מקור הכאב, מה הסיבה כדי לשלול מחלות קשות כמו סרטן, מחלות אוטואימוניות, שינוי במבנה החוליות ועוד.
ניתן להיעזר בטיפולים שונים מתחום הרפואה המשלימה כגון דיקור, עיסוי, ביופידבק, צמחי מרפא, טיפול רגשי כאשר מזהים ומבינים את השפעת הכאב על המצב הנפשי של האדם.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן