חברת פארדו הואשמה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ותשלם מיליארדים

מגפת משככי הכאבים האופיואידים, הינה מגיפה קשה אשר נמשכה במשך כ- 20 שנים, הביאה לפגיעות ותמותה רבה בקרבחברת פארדו הואשמה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ותשלם מיליארדים המשתמשים, מה שהוביל לתביעות רבות, הן של מדינות והן של אנשים פרטיים כנגד החברות היצרניות של אותן תרופות ממכרות כמו חברת פארדו פארמה, טבע ועוד. היא התפוצצה בשנת 2016, כאשר הייתה תמותה גדולה מאוד בעקבות צריכת יתר של משככי כאבים אופיואידים מה שהוביל לפתיחת חקירה בנושא שגרם לכך שחברת פארדו פארמה, אחת מהיצרניות הגדולות ביותר של משככי כאבים אופיואידים, תעמוד בפני האשמות קשות ותביעות רבות על חלקה במצב.

מיהי חברת פארדו פארמה? ומה היה חלקה בהפצת האופיואידים?

פארדו פארמה הינה חברה אמריקאית המייצרת משככי כאבים ממשפחת האופיואידים, אשר נמצאת בבעלות עיקרית של משפחת סאקלר. החברה הוקמה בשנת 1892 על ידי שני רופאים ונקנתה על ידי האחים סאקלר בשנת 1952. האחים סאקלר שינו את שמה לשם הנוכחי פארדו פארמה בתחילת שנות ה- 90 של המאה הקודמת. משכך הכאבים האוקסיקונטין אשר הושק בשנת 1995 הפך לאחד מהמוצרים הנמכרים והמבוקשים ביותר, כאשר הכנסות החברה ממכירת התרופה במהלך השנים עמד על למעלה מ- 30 מיליארד דולר.

אוקסיקונטין, תרופה אשר פיתחה החברה לנושא של שיכוך כאבים קלים וקשים, החלה להירשם על ידי רופאים רבים למטופלים רבים. שיטות השיווק האגרסיביות והמניפולטיביות של החברה, תוך כדי מתן הצהרות כי הכדורים אינם ממכרים, הביאו לכך שהשימוש בה הפך לנפוץ בקנה מידה עצום. ככל שהזמן עבר החלו להבין כי מדובר בתרופה ממכרת ומסוכנת, בעיקר לאנשים בעלי נטייה להתמכרויות. במהלך השנים אנשים נפטרו כתוצאה משימוש יתר בתרופה שכן ההמלצות הרשמיות של החברה היו לקחת כדור כל 12 שעות, אך בשנת 2016 כמות המתים כתוצאה מצריכת יתר של התרופה היה גדול משמעותית משנים קודמות מה, שהביא להתחלה של בדיקת הנושא ובהמשך להכרזה על מגפת האופיואידים.

אילו סנקציות הוטלו על פארדו פארמה בגין מעורבותה בפרשת האופיואידים?

כתוצאה ממעורבות החברה במשבר של מגיפת משככי הכאבים, מדינות רבות בארצות הברית תבעו את החברה ואת האחים סאקלר באופן אישי על מעורבותם ותפקידם במגיפת האופיואידים. חלק מהמדינות הגיעו להסדר די בהתחלה וחלק בהמשך, הסדר שכלל בין היתר תשלום פיצויים על ידי משפחת סאקלר ובנוסף הסכמה כללית כי חברת פארדו פארמה תכריז על עצמה כעל פושטת רגל והפיכתה לחברה לתועלת הציבור. הפיצויים ופשיטת הרגל אינם כוללים הודאה רשמית באשמה.

זמן מה לאחר ההגעה להסדר נמסר על ידי משרד המשפטים האמריקאי כי חברת פארדו פארמה, כן תודה באשמה פלילית בנושא שיווק משכך הכאבים הממכר אוקסיקונטין ובנוסף לכך, בני משפחה נוספים של משפחת סאקלר ישלמו קנס אזרחי בסכום של כמה מיליוני דולרים. ההודאה של החברה בשלושה סעיפי אישום ותשלום של למעלה מ- 8 מיליארד דולר נעשה בכדי לסיים את החקירה הפלילית של משרד המשפטים האמריקאי אשר יכול היה להעמיד את החברה בחשיפה לתביעה פלילית מצד ממשלת ארצות הברית. בנוסף לתשלומים הללו החברה חויבה לשלם פיצויים לאנשים אשר נפגעו ממנה ותבעו אותה באופן פרטי.

הוסכם כי החברה תודה בעבירות של הונאת הממשל האמריקאי, שיחוד רופאים בניגוד לחוק, בכדי שירשמו מרשמים למוצרי החברה, ההודאה נעשתה בבית משפט בניו יורק.

למרות ההודאה של החברה באשמות פליליות ותשלומי המיליארדים, אין הדבר משום התחייבות מטעם הממשל האמריקאי שלא לתבוע את בעלי או עובדי החברה בעתיד.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן