כאבי מפרקים

המפרקים הם חלקי הגוף שתפקידם לחבר בין עצמות שונות ולאפשר את יכולת התנועה והתפקוד השוטף של האיבר. לדוגמא, מפרק הברך מחבר בין הירך והשוק ובזכותו אנו יכולים לבצע פעולות שונות עם הרגליים.

על מנת לעמוד בעומס הרב המופעל עליו, על המפרק להיות בנוי בצורה חזקה ויעילה, שתאפשר לו לקיים את תפקידו כהלכה. רוב המפרקים בגוף מורכבים מקופסית, שבתוכה נוזל סינוביאלי שממלא את חלל המפרק ותפקידו להזין את הסחוס וליצור סיכוך בתוך המפרק.

קצוות העצם והחלק הפנימי של קופסית המפרק מורכבות מסחוס, הבנוי שכבות שונות שמאפשרות את עמידה בעומס הרב המוטל על המפרק בפעילותו היום יומית.

על מנת לאפשר תנועה רציפה וטובה של המפרק, הוא מחוזק על ידי רצועות, שתפקידן לחבר בין השרירים לעצם ולספק כוח ויכולת תנועה.

כמו כן, מפרקים שונים מכילים מבנים אנטומיים נוספים כמו דיסק מפרקי, שתפקידם ליצור קישור טוב יותר בין העצמות.

קיימים מספר סוגי מפרקים, וכל מפרק בנוי בהתאם לתפקיד אותו עליו לבצע. מפרק הירך והכתף בנויים בצורה כדורית, הנקראת גם מפרק עלי ומכתש – מפרק זה מאפשר תנועה בטווח רחב ביותר הכולל סיבוב לכיוונים שונים.

לעומת זאת, המרפקים והברכיים בנויים ממפרק ציר, המאפשר תנועה במישור אחד בלבד שמספיק לתנועה אותה עליהם לבצע. המפרקים עומדים בעומס רב במהלך הפעילות היום יומית, במיוחד כאשר מופעלים באופן אינטנסיבי כמו בפעילות גופנית או בהרמת משאות כבדים, ולכן מבנה תקין של המפרק חשוב מאוד על מנת לאפשר יכולת תנועה טובה.

מה יכול להשתבש במפרקים?

המפרק בנוי ממבנים אנטומיים מורכבים, כאשר פגם קטן באחד מהם עלול להביא לשיבוש בתפקודו התקין ולגרום לכאב רב. אחת הבעיות הנפוצות במפרקים היא שחיקת הסחוס לאורך זמן. הסחוס המצפה חלקים שונים במפרק הוא בעל חשיבות אדירה ולאורך זמן הוא מתבלה, נפגם וכתוצאה תפקודו השוטף משתבש.

תופעת שחיקת הסחוס נפוצה בעיקר אצל אנשים מבוגרים, אשר אצלם הסחוס הספיק להישחק לאורך השנים הארוכות. כמו כן, שחיקת סחוס אופיינית גם לספורטאים, המפעילים על המפרקים עומס רב ביותר.

בעיה נוספת העלולה להתעורר ולשבש את תפקודו של המפרק היא דלקת ברקמות הרכות הנמצאות באזור המפרק. כאמור, סביב המפרק ניתן למצוא גידים ורצועות העלולים להיפגע ולגרום לכאב רב ולליקוי בתפקוד המפרק. בעיות אלה מאפיינים אנשים העוסקים בפעילות מסויימת לאורך זמן, ויוצרים עקב כך פגיעה חמורה במפרק.

תופעה נוספת המאפיינת מפרקים היא דלקת המפרקים, תופעה שבסיסה אוטואימוני הגורמת להיווצרות תהליך דלקתי ופגיעה במפרק עצמו ובנוזל הסינוביאלי. התהליך הדלקתי גורם לכאב רב, מביא לפגיעה חמורה במפרק ולפעמים אף עשוי להביא להרס כללי של המפרק. בדרך כלל התהליך הדלקתי תוקף מספר מפרקים, והוא נפוץ ביותר בעצמות האצבעות, מפרק האגודל והברכיים.

גורמים לכאבי מפרקים

כאב במפרקים הוא תופעה שכיחה ביותר, ואנשים רבים סובלים ממנה לאורך חייהם. הכאב עשוי להיגרם על רקע גורמים שונים, כמו דלקת, שחיקה או בעיה אנטומית אחרת.

דלקת פרקים

דלקת פרקים היא בעיה נפוצה שגורמת לכאב רב ולבעיות קשות בתפקוד הכללי של המפרק. הדלקת יכולה להיגרם על רקע גורמים שונים, אך הגורם הנפוץ ביותר הוא אוטואימוני – מצב בו נוגדני הגוף תוקפים רקמות בריאות והורסים אותם. על בסיס זה מופיעות מחלות קשות כמו דלקת פרקים ראומטית ופיברומיאלגיה שגורמות לכאב רב וסבל לאורך זמן.

במקרים אחרים, עלולים להיווצר במפרקים גבישים שונים שיוצרים לחץ על הרקמות וגורמים להתפתחות תהליך דלקתי. מחלות כמו גאוט, בה מצטברת חומצה אורית במפרק עלולות להביא לכאב רב שמקורו בדלקת החריפה שהתפתחה במפרק.

מחלות פרקים ניווניות

לאורף שנים, רקמות הגוף מזדקנות ומתחיל תהליך ניווני. רקמת הסחוס היא אחת הרקמות המועדות לתהליכי ניוון ושחיקה שגורמים לסבל רב אצל אנשים מבוגרים או צעירים (במיוחד ספורטאים). לאורך השנים נגרמת שחיקת הסחוס המביאה בסופו של דבר להתנוונות המפרק ולצורך להחליפו.

השחיקה נגרמת אצל כולם, אך לגנטיקה תפקיד חשוב ביותר בקצב התקדמות שחיקת הסחוס והכאב שנגרם כתוצאה. שחיקת הסחוס נפוצה בעיקר במפרקי הברך והירך, וגורמת כאמור לכאב רב בו ניתן לטפל על ידי תרופות שונות. ובמקרים קשים בהם כבר לא ניתן ללכת, פונים לניתוח להחלפת המפרק שמספק פתרון מצויין לבעיה.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן