כאב בברך

הברך היא המפרק שמחבר בין הירך לשוק, ונחשבת לאחד המפרקים החשובים והמרתקים בגוף. הברך מאפשרת את שתי התנועות העיקריות של הרגל – כיפוף ובעיטה, והיא עושה זאת על ידי מערכת רצועות מורכבת ביותר.

החלק העליון של המפרק הוא עצם הירך, הנקראת פמור (Femur), ואילו החלק התחתון היא עצם השוק הנקראת טיביה (Tibia).

חלק נוסף במפרק הוא החיבור של עצם הירך עם הפיקה, שתפקידה לספק לברך כוח ולאפשר תנועה חלקה יותר. הפיקה משמשת כ"גלגלת", שבאמצעותה ניתן להעביר את הכוח בצורה יעילה יותר ולאפשר תנועה נוחה יותר.

הברך עשירה ברצועות רבות, המחברים בין השרירים אל עצמות המפרק. רצועת הברך, מחברת בין שריר ה"ארבע ראשי" אל עצם השוק, ובדרכה עוברת מעל הפיקה. ניתן להרגיש אותה בין הפיקה לעצם השוק כאשר הרגל מכופפת, והיא בעלת תפקיד רב במגוון תנועות של הרגל.

כמו כן, קיימות רצועות הממוקמות בחלק הצידי ובחלק הפנימי, המספקות חיזוק נוסף ומחברות את השוק עם שרירי המקרבים והמרחיקים.

בחלקו הפנימי של המפרק, ניתן למצוא שתי רצועות צולבות, הקדמית והאחורית שמספקות את ההגנה מפני תנועה מוגזמת של עצם השוק.

הברך היא איבר העומד בעומס רב, ועל מנת למנוע שחיקה ולספק ייצוב נוסף קיימים המיניסקוסים – שתי רצועות סחוס הנמצאות בין עצם הירך לעצם השוק ומהווים תפקיד חשוב מאוד בפעילותה התקינה של הברך.

מה יכול להשתבש בברך?

הברך היא איבר החשוף לעומס רב, ומרכיביו השונים עלולים להישחק ולהינזק במקרים רבים. פציעות ברכיים הם אירוע שכיח ביותר, במיוחד אצל ספורטאים, וכאבים בברך נחשבים לתלונה שכיחה ביותר אצל אנשים המגיעים אל האורטופדים.

הרצועות השונות בברך חשופות לעומס רב, הנגרם לאחר פעילות גופנית מוגזמת. כתוצאה, עלולה להיווצר דלקת ברצועה ובמקרים קשים קרע. כמו כן, תנועה קיצונית של הרגל עלולה לגרום לנזק רב לאחת הרצועות, שתפקידן כאמור הוא לייצב את המפרק. אי לכך, ספורטאים שאינם שומרים על עצמם ו"משתוללים", חשופים לפגיעות רבות ברצועת הברך שעלולות להשבית אותם לזמן רב.

המיניסקוסים הם רצועות סחוס שתפקידן לספק ריכוך והגנה. פעמים רבות, המיניסקוס נשחק ומפסיק לספק את ההגנה הנדרשת, ואז נוצר כאב רב. מדובר בפציעה השכיחה ביותר אצל ספורטאים, אך גם אצל אנשים מבוגרים שלאורך השנים שחקו את הברך גם ללא פעילות מיוחדת.

מצב קשה מאוד העלול לגרום לנזק בלתי הפיך הוא פריקה של עצם הפיקה. במקרה זה, העצם יוצאת ממקומה, ולכן הברך לא יכולה לתפקד כראוי. במקרים כאלה יש להחזיר במהירות את העצם למקום, ולהתחיל בסידרת טיפולים לחיזוק השרירים והרצועות.

כמו כל איבר בגוף, גם הברך עלולה להיפגע על ידי טראומה. במקרים שהמכה מגיעה מהצד (אופייני אצל שחקני כדורגל), עלול להיווצר קרע ברצועות הצידיות, הצולבות או קריעה של המיניסקוס, ולכן יש להיזהר מאוד מפגיעות כאלה.

מה גורם לכאב בברך?

הכאב בברך יכול להיות חריף, ולהיגרם על ידי פגיעה חמורה באחת הרצועות או במיניסקוסים ומצד שני עלול להיות כרוני, ולנבוע משחיקה לאורך זמן.

דלקת בברך

אחת הבעיות הנפוצות הגורמות לכאב בירכיים הוא דלקת. הדלקת יכולה להיגרם כתוצאה מטראומה, לאחר פגיעה ברצועות בגלל מאמץ ממושך או מסיבות אוטואימוניות. הדלקת גורמת לכאב רב, וקשה מאוד לטפל בה בצורה יעילה, במיוחד אם זאת דלקת של העצם. במקרים של טראומה, או קרעים קטנים ברצועות על רקע פעילות גופנית ממושכת, מנוחה ארוכה חיונית לשם החלמה.

במקרים של דלקת מפרקית ראומטית, מדובר במחלה המתפתחת על רקע אוטואימוני ונפוצה בנשים, וגורמת לכאב קשה ביותר. כמו כן, הבעיה הנפוצה ביותר הגורמת לדלקת במפרק הברך היא שחיקת סחוס, המופיעה בעיקר אצל מבוגרים.

"מים בברך"

בתוך כל מפרק קיים נוזל הנקרא נוזל סינוביאלי שתפקידו לרכך את תנועת המפרק ולהזין את רקמת העצם. במקרים של הפרשת יתר של הנוזל נוצרים נפיחות וכאב רב, המגיעים בדרך כלל בסמוך לפציעה. מדובר בבעיה מוכרת, בעיקר אצל בני נוער ומתבגרים אצלם המפרק עדיין נמצא בשלבי גדילה.

קרע ברצועות

קרע ברצועות הוא פציעה קשה שדורשת תקופת החלמה ארוכה. קרע ברצועה הפנימית נפוץ ביותר, וזאת בגלל עומס רב יותר בחלק הפנימי של הברך. לעומת זאת, קרע ברצועה הצידית פחות נפוץ, ובדרך כלל נגרמת שם מתיחה בלבד.

שחקני כדורסל רבים סובלים מנזק ברצועת הברך, העובדת בתהליך הניתור, וגם כאן יש צורך במנוחה על מנת להפיג את הכאב. באופן כללי, ניתן להימנע ממתיחה וקרע ברצועות על ידי חיזוק שרירי הירך (בעיקר שריר הארבע ראשי) באופן מבוקר ומסודר.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן