ישראל מובילה בעולם המערבי בעלייה במתן תרופות נרקוטיות במרשם למטופלים

נטילת תרופות מרשם נרקוטיות יכולה להתפתח לכדי תופעה מדאיגה של התמכרות של אנשים תמימים אשר חשבו שהם סך הכולישראל מובילה בעולם המערבי בעלייה במתן תרופות נרקוטיות במרשם למטופלים לוקחים תרופות נגד כאבים שהרופא רשם להם. התפתחות של תלות של מטופלים בתרופות נרקוטיות הפכו ליותר ויותר נפוצות בעולם המערבי ונראה שישראל נמצאת במקום גבוה במתן תרופות נרקוטיות במרשם למטופלים.

מותה של הנערה הצעירה יולי זולקוביץ׳, בת שמונה עשרה בלבד, העלה את הנושא של מרשם של תרופות נרקוטיות פעם נוספת לכותרות. המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הנושא.

תרופות נרקוטיות נועדו בראש ובראשונה לשיכוך כאבים

השימוש בתרופות לשיכוך כאבים הוא נפוץ מאוד ומטופלים רבים משתמשים בהן בכדי להקל על תסמינים של כאבים שונים, ברמות שונות ועקב מחלות שונות. לרוב, יהיה צורך ליטול את משככי הכאבים פעמים בודדות בלבד או לימים ספורים בלבד, עד שהכאב חולף.

ישנם מגוון סוגים של כדורים לשיכוך כאבים, חלקם נוחים לשימוש וללא תופעות לוואי מיוחדות, וחלקם הם משככי כאבים נרקוטיים.

משככי כאבים נרקוטיים הם למעשה משככי כאבים בעוצמה גבוהה והם מיועדים לשימוש במצבים של כאבים עזים. אלו כדורים מאוד יעילים, אולם, ישנן סכנות אמיתיות המלוות לשימוש בהם.

הדרך שבה עובדות תרופות נרקוטיות היא שהן משפיעות בצורה ישירה על המוח של הנוטל אותן וכן על מערכת העצבים שלו. תרופות נרקוטיות יכולות לשנות את התפיסה של הנוטל אותן ולכן הן משפיעות בצורה נקודתית על האדם ועל הכאב (מבחינת העוצמה של הכאב והתדירות בה הוא מופיע).

אילו סיכונים נלווים לנטילת תרופות נרקוטיות לשיכוך כאבים?

ישנה סכנה אמיתית לשימוש בתרופות נרקוטיות והמסוכנת ביותר היא התפתחות של תלות בתרופה, קרי, התפתחות של התמכרות. תופעה זו, של התמכרות לכדורים לשיכוך כאבים נרקוטיים, נפוצה במיוחד במקרים של שימוש ממושך בתרופה הנרקוטית.

הבעיה העיקרית בהתמכרות מסוג זה, שההתמכרות מגיעה די בהפתעה לנוטלים אותה וההתמכרות קורית בדרך כלל לאנשים נורמטיבים, מן השורה, שחשבו שהם בסך הכל נוטלים כדורים, במרשם רופא, לשיכוך כאבים אחרי ניתוח, או הליך רפואי אחר.

התמכרות לתרופות נרקוטיות לשיכוך כאבים יכולה להיות הרסנית והיא אינה שונה מכל התמכרות אחרת, למשל, התמכרות לסמים קשים. לאדם יש את הצורך התמידי ליטול את הכדורים ולשחזר את ההרגשה שהוא קיבל מנטילתם.

במקרים בהם נוצרת התמכרות ותלות בכדורים נרקוטיים, יש לפנות לייעוץ מקצועי ובמקרים מסוימים יהיה צורך לפנות למכון גמילה.

תמונת המצב בישראל: תרופות נרקוטיות במרשם רופא

המצב בכל העולם המערבי הוא מאוד לא טוב בכל הקשור לנטילת משככי כאבים נרקוטיים, אחוזי ההתמכרות המדאיגים והסחר בכדורים הללו כבסמים קשים. ומה קורה בישראל?

לפני דוח של מדינות ה-OECD, המקום הראשון בתחרות המפוקפקת של ״המדינה המובילה ביותר בעולם בעלייה של מרשם תרופות נרקוטיות״ שייך ל- ישראל. חוקרים ישראליים אף בדקו ומצאו שבשנת 2018, כ-10% מכלל המבוטחים של קופת חולים כללית קיבלו מרשמים מרופאים לתרופות אופיואיטיות. בעבר, תרופות אלו לא היו מחולקות בכזאת קלות ולרוב הן היו ניתנות במרשם לחולי סרטן, חולים במחלות קשות או אנשים שהם קשישים בלבד.

על הקו הדק שבין תרופות לשיכוך כאבים לבין סם ממכר

בשל האופי של התרופות הנרקוטיות ובשל התחושות שהן עשויות לתת לאדם אשר השתמש בהן, ישנו דמיון רב בין תרופות נרקוטיות לסמים קשים. תרופות נרקוטיות מסוימות הן ממכרות ממש כמו הרואין.

ניתן לראות סחר בתרופות נרקוטיות לשיכוך כאבים בשוק השחור, ונראה שהזמינות של התרופות הללו והקלות שבה ניתן להשיג אותן גורמות למצב לצאת משליטה.

מגפת משככי הכאבים מתפרשת עוד ועוד ונראה שהיד של חלק מהרופאים קלה על ההדק ושניתן היום הרבה יותר בקלות לקבל מרשם לתרופות נרקוטיות לשיכוך כאבים. אנשים שלעיתים אפילו לא באמת צריכים אותם, שמים את ידם על מרשמים ומוכרים אותם בשוק השחור ולאנשים מכורים.

תרופות נרקוטיות לשיכוך כאבים הן יעילות מאוד נגד כאבים עזים, למשל, אחרי ניתוח פעמים רבות הרופאים ירשמו למטופל משככי כאבים נרקוטיים. חשוב להבין את המרכיב ההתמכרותי של הכדורים ולשוחח על כך עם הרופא בשביל לדעת איך להתמודד עם זה ואיך למנוע מצב של התמכרות.

כאשר נרשמת תרופה לשיכוך כאבים על ידי הרופא, מומלץ לשאול את הרופא אם יש בתרופה מרכיבים שיכולים להיות ממכרים וכן, כמובן, לשאול על אופציות חלופיות ואם אין כאלה, להבין מהרופא את הסיכון שבנטילת התרופה.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן