חוקרים בדקו האם דמיון מודרך יכול להקל על הסובלים מכאבים כרוניים

כאב זהו מנגנון טבעי של הגוף אשר נועד לשמור עליו ולאותת כאשר משהו לא בסדר, איתות אשר מטרתו העיקרית היאחוקרים בדקו האם דמיון מודרך יכול להקל על הסובלים מכאבים כרוניים להימנע מהמשך ביצוע הפעולה הבעייתית ומניעה של גרימת נזק, ולדאוג לכך שנטפל בסיבה בגינה נגרם הכאב. כאב כרוני הינו מצב בו האדם חש כאב מסוים בלתי מוסבר, שאינו קשור למחלה או בעיה מסוימת, כאב הנמשך במשך למעלה משלושה חודשים. זהו כאב מוכר אשר חוזר על עצמו ויכול להופיע בצורות רבות כמו כאבי מחזור, מיגרנות, פיברומיאלגיה, כאבי מפרקים, כאבי גב וכדומה, זהו כאב שאינו מהווה סימפטום של מחלה מסוימת אלא נחשב מחלה בפני עצמו.

כיצד מתמודדים עם כאב כרוני?

כאב כרוני הינו כאב הפוגע מאוד באיכות החיים של האדם הסובל ממנו וישנן דרכים שונות לטפל בו כאשר מרבית הדרכים אינן באמת פותרות את הכאב אלא רק מקילות עליו באופן נקודתי. בין יתר הטיפולים ודרכי ההתמודדות עם כאבים כרוניים אפשר למצוא טיפולים תרופתיים שונים, זריקות מקומיות, טיפולי פיזיותרפיה או הידרותרפיה, דיקור סיני, צמחי מרפא, רפלקסולוגיה, ביופידבק, מדיטציות ועוד. כמובן שלאורח החיים יש השפעה מאוד גדולה ולכן חשוב להקפיד על פעילות גופנית סדירה כמו שחיה, פילאטיס, פלדנקרייז ועוד, שמירה על משקל גוף תקין, הימנעות מעישון והרגעה של מתח ולחץ נפשיים על ידי נשימות, פרחי באך, דמיון מודרך ועוד.

מהו דמיון מודרך? ומה עומד בבסיסו?

דמיון מודרך זוהי טכניקה מאוד פשוטה המתאימה לכל אדם בין אם הוא מתמודד עם כאב פיזי או רגשי. בעזרתה יכול האדם להגיע לרוגע והרפיה נפשית אשר משפיעים על הפן הפיזי. אנחנו יודעים שבעזרת הדמיון ניתן להשפיע על הגוף, להרגיע אותו ולהרפות את השרירים והמתח, לאזן ולהקל במגוון כאבים ומצבים שונים בין היתר גם במצב של כאב כרוני.

זהו כלי אשר על ידי תרגול קבוע שלו הוא מאפשר לאדם לשלוט טוב יותר בתגובות שלו, ברגשות שלו ולהקל על עצמו ביום יום במכלול דברים, כולל כאשר הוא סובל מהתקף של כאב. בתהליך של דמיון מודרך שזהו תהליך מודע לחלוטין יכול האדם להתבונן על עצמו, על מה שקורה לו, על טריגרים שונים שיכולים להפעיל את הכאב ובמקביל למצוא פתרונות להתמודדות עם הכאב בדרכים שונות ולהקל על עצמו במקרים כמו דכאון, חרדה, כאבים שונים כולל כאבים כרוניים ואפילו מחקר בדק את השפעת דמיון מודרך על כאבים כרוניים של נשים הסובלות מפיברומיאלגיה והוכיח את היעילות של הדמיון המודרך.

מה גילו החוקרים באשר להשפעת דמיון מודרך על כאבים כרוניים?

מחקר אשר נערך על ידי מכון הפיזיותרפיה של שרותי בריאות כללית בשיתוף אוניברסיטת בר אילן מצא שתרגול דמיון מודרך משפר את איכות החיים של נשים הסובלות מכאב כרוני של פיברומיאלגיה. במחקר אשר נערך במשך 6 שבועות נמצא שתרגול קצר של 2 דקות שיפר משמעותית את איכות החיים של הנשים הללו וכי הייתה ירידה משמעותית בעוצמת הכאב שדיווחו המטופלות.

בנוסף לשיפור במדדי הכאב דיווחו המטופלות על שיפור משמעותי בכל מיני פרמטרים הקשורים לאיכות חייהן כמו למשל ביצוע פעולות כלליות, שיפור במצב הרוח, שיפור באיכות השינה ובמערכות יחסים עם אנשים אחרים ועוד. החוקרים הסיקו כי על ידי לימוד טכניקה פשוטה ניתן להפחית את עוצמות הכאב, מה שמאפשר יותר תנועה פיזית אשר משמעותית לשיפור המצב הבריאותי הכללי. המחקר הזה מחדש בעיקר את ההבנה שגם תרגול מאוד קצר יכול להביא לתוצאות משמעותית אשר מאפשרות להפחית נטילת תרופות לשיכוך כאבים.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן