צבר רפואה: כי שיקום אורטופדי כדאי לבצע מהבית

פגיעות אורתופדיות עלולות להיות פגיעות הנגרמות עקב מחלה, ליקוי או פגיעה טראומתית במערכת העצמות והשרירים. למרות שהסיכויים לנזקים אורתופדיים עולים עם השנים, כחלק מהליך ההזדקנות הטבעי של הגוף, המציאות היא שאין אדם אחד שיכול להיות חסין בפניהן באופן מלא. אדם שעובר תאונת דרכים או פציעת ספורט, חווה שבר או קטיעה, נמצא אחרי ניתוח כירורגי (למשל החלפת מפרק) או סובל מירידה בתפקוד, זקוק לתוכנית מקיפה של שיקום אורטופדי.

צבר רפואה מספקת תוכנית מקיפה של שיקום בבית, שמתאימה מאוד לצרכים של אנשים הנמצאים בעיצומו של תהליך שיקום אורטופדי. הנה כל מה שחשוב לדעת על התוכנית ועל יתרונותיה.

השלבים המרכזיים בתהליך שיקום בבית

שיקום בבית, כפי שמוצע בחברת צבר רפואה, מבוסס על כמה שלבים עיקריים. התהליך מתחיל בביקור ראשון של הצוות בבית המטופל. הרופא המומחה בשיקום (ברוב החברות האחרות, אגב, מדובר ברופא כללי ולא במומחה לשיקום) מבצע בדיקה מקיפה. בהתאם לתוצאות הבדיקה ולמשתנים דוגמת ההיסטוריה הרפואית של האדם המשוקם, יכולת התפקוד הנוכחית שלו והתרופות שהוא נוטל מרכיב עבורו את תוכנית הטיפולים. התוכנית תכלול ברוב המקרים הגדרת יעדים ראשוניים, אם כי בתחום השיקום האורתופדי מושאר בדרך כלל מקום לגמישות ולשינויים לאורך הדרך. אי אפשר הרי לדעת מראש ובאופן מלא כיצד יגיב האדם לטיפולים ומה יהיה קצב ההתקדמות שלו.

בניגוד למה שחלק מהאנשים חושבים, שיקום אורטופדי מערב ברוב המקרים שורה ארוכה של בעלי מקצוע, איש איש בתחומי ההתמחות שלו. במסגרת השיקום מגיעים אנשי המקצוע – ביניהם אחות, עובדת סוציאלית, פיזיותרפיסטים.ות ומרפאים.ות בעיסוק – לביתו של המטופל, אחת לשבוע או יותר, ומבצעים שם את הטיפולים בהתאם לתוכנית שנבנית.

המטרה בצבר רפואה היא לספק מענה לכל אחד מתחומי החיים הרלוונטיים לשיקום האורתופדי, ביניהם היבטים רפואיים ופרא רפואיים, סוציאליים ואפילו רגשיים. חלקים מסוימים בסיוע השיקומי יכולים להיות רלוונטיים מאוד גם לסביבה הקרובה ולבני משפחתו של האדם המטופל, למשל בכל הנוגע למסע שלהם להשגת הזכויות הרפואיות והכספיות המגיעות להם על פי חוק כתוצאה מהפגיעה.

מקצרים את תקופת ההסתגלות

אחד הקשיים העיקריים לאחר פגיעות אורתופדיות הוא בביצוע פעולות שגרתיות שהיו פעם מובנות מאליהן, אבל הפכו להיות מורכבות לביצוע או אפילו בלתי אפשריות בעקבות הפגיעה: פעולות דוגמת הלבשה, רחצה, מעבר בין חדרי הבית וכדומה. כחלק מהתהליך השיקומי מתרגלים פעמים רבות את הביצוע הנכון של הפעולות האלה, שיכול לקחת בחשבון לא רק את המצב הגופני של המטופל – אלא גם את התנאים המקיפים אותו.

כאן כבר אפשר להבין מדוע שיקום בבית יכול להתגלות כיעיל מאוד עבור המטופל. שיקום מוסדי שכולל בתוכו טיפולי תנועה ופיזיותרפיה יציע תרגול שלהם בתנאים השוררים באותו מוסד. כאשר אותו מטופל יחזור לביתו בתום תקופת השיקום, הוא עלול לגלות כי חלק גדול מהפעולות שלמד לעשות במוסד השיקומי נעשות מורכבות בתנאים הקיימים בבית – מה שדורש תקופת הסתגלות נוספת.

שיקום בבית, לעומת זאת, יאפשר לכל התהליך להתבצע בסביבה בה המטופל חי גם ככה. חלק ממנו בהחלט יכול להיות המלצות לגבי התאמות נדרשות בעיצוב ובארגון הבית, באופן שיקל ככל שאפשר על האדם המשוקם.

יתרונות מרכזיים נוספים של שיקום אורטופדי בבית דרך צבר רפואה:

  1. זמינות גבוהה – הבדיקה הראשונה של מצב האדם המשוקם, שהיא נקודת ההתחלה של השיקום, נעשית תוך 24 שעות בלבד ממועד קליטתו בחברה. עובדה זו מגדילה משמעותית את אחוזי ההצלחה שלו. כאן ניתן להעמיד מנגד את השיקום המוסדי, שמאופיין כיום בזמני המתנה ארוכה ולעיתים מייגעים עד לתחילת הטיפול (שבועות שלמים, אם לא חודשים)
  2. את השירות ניתן לקבל בפריסה ארצית, לרבות אילת, יישובי יהודה ושומרון ויישובי הפזורה הבדואית
  3. בטיחות – השיקום הביתי נחשב לבטוח פי כמה, בין השאר מכיוון שהוא מקטין משמעותית את הסיכויים לזיהומים, לסיבוכים, לבלבול בתרופות ולבעיות אחרות המאפיינות את השיקום המוסדי בישראל. עובדה זו עשויה לקצר את התהליך השיקומי, לקרב את האדם לעבר התפקוד היום-יומי הרצוי ולהקטין את הסיכויים לכך שהוא יידרש לשיקום חוזר
  4. השיקום בבית פשוט לשילוב בשגרת החיים של האדם המטופל, שיכול בחלק מהמקרים לשמור באופן כמעט מלא על שגרת החיים שלו בין הטיפולים. מכיוון שאינו נדרש בנסיעות הולכות וחוזרות למוסד השיקום או למקום הטיפולים, הוא יכול לחסוך זמן וכסף
  5. מסגרת השיקום בבית מקלה על הביקורים של בני המשפחה, שיכולים לפעמים גם להשתלב בתוכנית הטיפולים

"בחרתי להישאר בבית" – חלי בלו, שעברה שיקום אורטופדי לאחר ניתוח החלפת מפרק, מספרת על השיקום בבית דרך צבר רפואה

בעוד שאנשים רבים שעתידים לעבור שיקום אורטופדי מתלבטים לגבי מסגרת השיקום האידיאלית עבורם, לחלי בלו היה ברור שהיא מעדיפה שיקום בבית לאחר ניתוח החלפת מפרק. שנים קודם לכן, בעלה עבר תאונת דרכים ונזקק לשיקום ממושך בן כארבעה חודשים, אותו ביצעו במסגרת שיקום מוסדי. "כמי שחוותה את השיקום, ואת מה שהוא דרש מהמשפחה, החלטתי שלא אעשה זאת שוב עבור משפחתי", היא מספרת. לאחר בדיקות ובירורים, היא הגיעה לצבר רפואה ואף זכתה למימון חלקי מטעם קופת החולים בה היא חברה. הליך הקבלה לחברה היה פשוט, והטיפולים החלו באופן מיידי. "זהו לא תהליך קל, כי בכל זאת מדובר בשיקום. אבל הוא אפשרי עם המון כוח רצון ותמיכה מהצוות הרפואי ומהמשפחה. חשוב מאוד לדעת שיש מישהו שם בשבילך, בכל שעה".

צפו בחלי בלו מספרת על הצלחת השיקום דרך צבר רפואה >

למידע על פיזיותרפיה בבית של צבר רפואה
התקשרו 072-3970157
או השאירו פרטים בטופס

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן