האם כאבים כרוניים פוגעים בתפקוד המיני? מחקר בדק

מיניות מסייעת במילוי הצורך החיוני בקשר אנושי. זהו חלק טבעי ובריא מהחיים, כמו גם היבט חשוב בזהותנו כבני אדם. עם זאת,האם כאבים כרוניים פוגעים בתפקוד המיני? מחקר בדק כאשר כאב כרוני פולש לחיינו, לעיתים קרובות התפקוד המיני שלנו נפגע ויחד עמו, גם ההנאה המינית נעלמת. מחקר שנערך בישראל בשנת 2017 אישש את קיומו של קשר בין כאבים כרונים לבין פגיעה בתפקוד המיני, ואת הצורך לתת מענה גם לסוגיה רגישה זו במסגרת הטיפול המוענק במרפאות כאב. על האופן בו כאב כרוני פוגע בתפקוד המיני והפתרונות האפשריים, נדון בהרחבה במאמר הבא.

מהם כאב כרוני?

כאב כרוני מוגדר ככאב שנמשך למשך 12 שבועות לפחות. הכאב עלול להרגיש חד או עמום, ולגרום לצריבה, תחושת לחץ או דקירות באזורים הפגועים. כאבים כרוניים יכולים להיות קבועים או להופיע לסירוגין, כשהם באים והולכים ללא שום סיבה נראית לעין. כאב כרוני יכול להופיע כמעט בכל איבר מאיברי הגוף. הכאב יכול להרגיש שונה באזורים הפגועים השונים. כמה מהסוגים הנפוצים ביותר של כאב כרוני כוללים: כאבי ראש כרוניים, כאבים לאחר ניתוחים, כאבים כרוניים לאחר פציעה או טראומה, כאב כרוני בגב התחתון, כאבי מפרקים כרוניים, כאב סרטני, כאב נוירופטי (כאב הנגרם על ידי נזק עצבי), כאב פסיכוגני (כאב שאינו נגרם כתוצאה ממחלות, פציעות או נזק לעצב), וכן הלאה.

מה הקשר בין כאבים כרוניים לבין תפקוד מיני?

בין כאבים כרוניים לבין התפקוד המיני של אדם קיימת קורלציה מורכבת. מצד אחד, כאב כרוני עלול להפריע לתפקוד המיני שלנו בגלל הכאב עצמו, או גורמים אחרים הקשורים לכאב הכרוני, כולל הפרעות במצב הרוח, ירידה ביצר המיני (ליבידו), או הלחץ שהכאבים מעוררים אצל הסובלים מהם. מצד שני, גם במצבים שבהם הכאב מטופל כראוי ונמצא בשליטה, תופעות לוואי של תרופות נגד כאבים או גורמים סביבתיים, כגון בעיות חברתיות או תחושת אשמה, עשויים להגביל את החוויה המינית של האדם הסובל מכאבים כרוניים. בשורה התחתונה, אדם הסובל מבעיה של כאבים כרוניים, נדרש להתמודד לא רק עם תסמיני הכאב והשפעתו על הגוף אלא גם עם הפגיעה הנפשית הנלווית אליו במקרים רבים. כתוצאה מכך, למעלה מחמישים אחוז מבין הישראלים המתמודדים עם כאבים כרוניים, סובלים גם מפגיעה בתפקוד המיני שלהם – כפי שחשף מחקר שנערך בארץ בבית החולים רמב"ם לפני כ – 3 שנים.

מה גילו החוקרים?

במחקר האמור, שבדק את הקשר בין כאבים כרוניים לפגיעה בתפקוד המיני, לקחו חלק למעלה מ- 700 נבדקים ישראלים כאשר יותר ממחציתם דיווחו על כאבים כרוניים אשר פוגעים בתפקוד המיני שלהם. אחד הממצאים המעניינים יותר שנתגלו במחקר, היה כי קיים קשר ברור בין חומרת הכאב עימה אדם מתמודד לבין חומרת הפגיעה בתפקוד המיני שלו. מבין הנבדקים במחקר שדיווחו על כאבים כרוניים הפוגעים בתפקודם המיני, אלו שסבלו מרמת כאב חמורה יותר ושימוש תכוף ונרחב יותר בתרופות הרגעה ומשככי כאבים , דיווחו על קשיים מיניים חמורים יותר. בנוסף, נתגלה כי הגיל הממוצע של האנשים שדיווחו על פגיעה בתפקוד המיני שלהם בעקבות כאב כרוני, היה צעיר מן המשוער ועמד על 44 שנים, כאשר בקרב הגברים ניכרה השפעה רבה יותר של הכאב הכרוני על התפקוד המיני, לעומת הנשים בקבוצת הנבדקים.

מי פגיע יותר לפגיעה בתפקוד המיני על רקע כאבים כרוניים, נשים או גברים?

אף שפגיעה חמורה בחשק המיני בעקבות הכאבים הכרוניים, נרשמה גם בקרב גברים וגם בקרב נשים שהשתתפו במחקר שסקרנו לעיל, ממצאי המחקר העידו על כך שאצל נשים הפגיעה בליבידו הופיעה בעיקר אצל מי שדיווחו על רמות כאב גבוהות יחסית. זאת לעומת גברים שדיווחו בירידה בחשק המיני גם בהקשר להתמודדות עם רמות כאב נמוכות יחסית. כמו כן נתגלה כי בקרב גברים הסובלים מכאבים כרוניים, ישנה נטיה רבה יותר לפגיעה בתפקוד המיני ובפרט ביכולת להגיע לאורגזמה, בהשוואה לנשים המתמודדות עם כאב כרוני.

מדוע לא כדאי לוותר על יחסים אינטימיים גם כאשר כואב?

אף שכאבים כרוניים פוגעים בתפקוד המיני של אנשים רבים, חשוב לדעת שמגע מיני יכול דווקא לתרום לשיפור ההרגשה – הן במישור הפיזי והן בפן הנפשי. משככי הכאבים הטבעיים של הגוף, הנקראים אנדורפינים, משתחררים בזמן מגע מיני. זאת בנוסף לקרבה שאנו חשים לבני זוגנו במהלך קיום יחסי מין, שבפני עצמה, מסייעת לנו להרגיש חזקים, מוגנים ובעלי יכולת התמודדות טובה יותר עם המכשולים שחיי היומיום מציבים בפנינו, לרבות הכאב הכרוני שלנו.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן