עקירת שן

עקירת שן הינו תהליך אשר נועד להוציא שן פגועה ממקומה. עקירת שן הינה פרוצדורה קיצונית, אשר נעשית רק כאשר אין ברירה ואין דרך להציל את השן באמצעים אחרים.

במקרה וטיפול השורש לא הצליח, חייבים לבצע עקירת שן, בכדי למנוע זיהומים ודלקות חניכיים לא רצויות אחרות.

פעמים רבות, עקירת השן היא מחויבת המציאות, עקב הזנחה ממושכת של השיניים. אי עקירה של שן, עלולה לגרום לזיהומים חמורים יותר באזור הפגוע ובחלל הפה, באופן כללי.

פרוצדורות הטיפול

עקירת שיניים יכולה להיעשות באחת משלוש הדרכים: עקירה פשוטה, שהיא למעשה עקירה ידנית, עקירה מורכבת הנעשית כאשר שורשי השן מפוצלים ועקירה כירורגית אשר מערבת ביצוע חתך בחניכיים.

עקירות אלה נעשות, כשאר טיפולי השיניים בתהליך של הרדמה מקומית. במקרים נדירים, או כאשר ישנו פחד קיצוני מהתהליך כולו, תתבצע הרדמה מלאה.

תמיד עקירות אלה ייעשו על ידי רופא שיניים מומחה, ובמקרה הצורך על ידי מומחה פה ולסת. לאחר העקירה, לרוב, תהיה נפיחות ודימום.

ייתכנו סיבוכים כמו זיהומים, פגיעה בסינוסים או בעצבים ועוד. טיפול איכותי אשר יקפיד על כל עקרונות הטיפול והתנאים הסטריליים, יוכל להפחית מתופעות הלוואי והסיבוכים הבלתי רצויים.

המטופל משתחרר באותו היום לביתו, עם המלצות להמשך טיפול והגנה על המקום למשל מניעת אכילת מזונות חמים, הימנעות בימים הראשונים מצחצוח במברשות קשות, לא לעשן ועוד.

כאשר משתדלים לעקוב אחר הוראות אלו, אפשר לעבור את תהליך ההתאוששות לאחר מספר ימים. במקרה וישנה בעיה נוספת או שהוראות אלו לא נשמרים בקפידה, תהליך ההתאוששות עלול להתארך אף למספר חודשים.

למרות שבמהלך הטיפול עצמו, אין תחושה של כאב עקב האלחוש הניתן, ישנה סבירות גבוהה כי המטופל יסבול מכאבים ברמה זו או אחרת לאחר מכן, כתוצאה מהתפוגגות הטשטוש, הנפיחות, הרגישות במקום והמשך הדימום.

 טיפים לטיפול בכאב טרם ולאחר העקירה

פעמים רבות, עקירת שן נעשית כחלק מסדרה כוללת של טיפולים. אנשים, אשר מבינים כי הינם צריכים לעבור עקירת שיניים מפחדים עוד בטרם, נכנס מכשיר אחד לפיהם.

אנשים אלה, אשר מודעים לפחדיהם, יכולים לקחת תרופות מרגיעות מתחום הרפואה האלטרנטיבית. לאחר הטיפול, הכאבים יוכלו להיות מטופלים באמצעות תרופות משככות כאב מסוג אופטלגין או אקמול.

מרגע שהכאבים מתחילים ומתפתחים, קשה יותר לשלוט בהם ולהפחית את חומרתם, לכן ההמלצה היא לקחת את משככי הכאבים עוד בטרם מתחיל הכאב ובאופן עקבי ומסודר כל 4 שעות ללא קשר לחומרת הכאב. בצורה זו אפשר למנוע את התפתחותו בצורה הרמטית.

כאשר הכאב משולב עם מקרה של נפיחות, ההמלצה היא להניח קרח על הלחי אשר נמצאת מול השן שנעקרה לפרק זמן של 10 דקות והפסקה לאחר מכן.

לא כדאי להמשיך את הלחיצה ליותר מכך, מחשש לכוויית קור.

יש הממליצים על מריחת דבש כנגד הכאבים, לאחר הטיפול. לדבש יש סגולות של הרגעה וריפוי פצעים. שטיפת הפה עם תמיסת מי מלח פושרים יכולה אף היא להקל על הכאב, כמו גם לעזור בניקוי וחיטוי המקום.

ההמלצה הגורפת כנגד כאבים בכל סוגי הטיפול, היא לשכוח ממנו על ידי התעסקות בדברים אחרים במו קריאה, לראות סרטים וכל דבר מהנה אחר.

כמו כן, היצמדות לבן זוג אוהב או חבר יכולים להשכיח את סיבת העצבות והכאב. במקרה והכאבים בשיניים ממשיכים, ללא הטבה, יש לחזור לרופא השיניים על מנת לוודא כי אין זיהום מכל סוג שהוא.

ראו גם:

רפואה טבעית למניעת כאבים בשיניים

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן