כאב כרוני

כאב הוא הרגשה שנגרמת לאחר פגיעה או פציעה של חלק מהגוף. כך, הכאב מאותת לסובל ממנו כי דבר מה בגוף אינו תקין.

ברגע הפגיעה נגרם כאב חד שנקרא כאב חריף, ובמהלכו אנו חשים כי חלק בגוף נפגע ושאנו חייבים לבצע פעולה כדישתפסיק את הכאב. למשל, כאב חריף אשר נגרם מכוויה וגורם לנו להרחיק את היד מאזורים חמים.

לעומת זאת, במצבים בהם הכאב נגרם לאורך זמן רב ולא מצליח להתרפא – זהו כאב כרוני. מדובר בכאב שקשור לפגיעה קבועה ברקמה שאינה נרפאת, ולכן גם הכאב לא נפסק. לעומת הכאב החריף, מטרתו של הכאב הכרוני אינה להתריע מפני סכנה לאיבר, אלא מדובר בביטוי על רקע הרקמה הפגועה.

כאב כרוני עלול להיגרם כתוצאה מכל פגיעה קבועה ברקמות הגוף השונות, ומתבטא כמעט בכל מקום בגוף.

ישנם כמה סוגים של כאבים: כאב סומטי, כאב ויסצרלי, כאבי עצמות ומפרקים וכאבי ראש כרוניים.

כאב סומטי

כאב סומטי הוא כאב שנגרם מאזורי העור והשרירים, וניתן לכן למקם אותו בקלות. ברוב המקרים, כאב סומטי שנגרם לאחר חבלה עובר מעצמו לאחר מספר ימים, אך כאשר מדובר בכאב סומטי כרוני מופיעים כאבי שרירים חמורים לאורך זמן רב שאינם מוקלים בקלות.

מחלות כמו פיברומיאלגיה שגורמת לכאב קבוע ובלתי חולף או כאב גב כרוני הם דוגמא להתבטאות של כאב סומטי.

הטיפול בכאב סומטי כרוני מתבסס על תרופות אנטידלקתיות ממשפחת NSAIDs כמו איבופרופן או נפרוקסן, שבדרך כלל עוזרות להקלה על הכאב ושיפור המצב.

 כאב ויסצרלי

כאב ויסצרלי הוא כאב שמקורו מהאיברים הפנימיים, כמו לדוגמא מערכת העיכול, הלב, הריאות וכו'. לעומת הכאב הסומטי, קשה מאוד למקם את הכאב הויסצרלי ומדובר בכאב באזור כללי שאינו ממוקד.

מחלות כמו דלקת לבלב כרונית, הפטיטיס כרונית או אבנים בכיס המרה עלולים לגרום לכאב ויסצרלי בבטן הימנית העליונה. מצבים כמו דלקת בתוספתן (אפנדיציטיס) עלולים לגרום לכאב בבטן הימנית התחתונה ואילו כיב כיבה יגרום לכאב חד בבטן השמאלית העליונה.

כאב ויסצרלי מעיד על נזק חמור ביותר לאיברים פנימיים, ולכן הטיפול חייב להיות מעמיק ומדוייק, ומטרתו היא להתגבר על הבעיה הראשונית שגרמה לכאב. פעמים רבות הפתרון לכאב בטן ויסצרלי הוא ניתוח להוצאת אבני המרה, כריתת התוספתן או ניתוחים אחרים שבלעדיהם המצב עלול להתדרדר.

 כאבי עצמות ומפרקים

בעוד כאב חריף בעצמות מעיד בדרך כלל על פגיעה מבנית כמו שבר, כאב כרוני בעצמות עלול להיגרם על ידי בעיות מערכתיות שונות. מחלות כמו אוסטאופורוזיס (דילול עצם), אוסטאומייליטיס (דלקת בעצם), מיאלומה או דלקת פרקים (ראומטית או ניוונית) הם מצבים רפואיים שקשה מאוד לטפל בהם ושגורמים לכאב ארוך טווח. כמו כן, גרורות ממאירות שמקורן בגידולים עלולות להיתפס בעצמות ולגרום שם לכאב עז.

הטיפול בכאבי עצמות תלוי כמובן בסיבה לכאב, וכולל תרופות כמו ביספוספונטים שעוזרות לספיגת העצם ו-NSAIDs שעוזרות להפחתת הדלקת ולהקלה על הכאב. כאבי עצמות שכיחים במיוחד אצל אנשים מבוגרים שסובלים בעיקר משחיקת סחוס ומדלקות פרקים ונאלצים להשתמש בתרופות שונות להקלה על הכאב.

כאבי ראש כרוניים

אנשים רבים סובלים מכאבי ראש כרוניים, והכאב הנפוץ והמוכר ביותר הוא המיגרנה. סוגים נוספים של כאבי ראש נגרמים לאחר מתח שרירים, סינוסיטיס וכאבי מפרקים ובדרך כלל חולפים לאחר טיפול קל במשככי כאבים.

בדרך כלל אנשים הסובלים מכאבי ראש הופכים לסובלים כרוניים, וכאבי הראש חוזרים אצלם חדשות לבקרים, והם נאלצים להתמודד עם התקפים רבים של כאבי ראש במהלך חייהם. סקירה מדעית שפורסמה לאחרונה מצאה כי קיים קשר בין כאבי ראש לכאבי גב תחתון, על פי הסקירה אנשים שסובלים מכאבי גב תחתון באופן כרוני וממושך, סביר כי יסבלו גם מכאבי ראש או ממיגרנות.

הטיפול בכאבי ראש הוא פשוט וכולל כדורים לשיכוך כאבים כמו אקמול או אופטלגין. במקרים של מיגרנה קשה ובלתי חולפת, ניתן להשתמש בתרופות ספציפיות יותר שעוזרות להקלה על המצב.

כמו כן, אנשים הסובלים מכאב כרוני ממושך וחשוך מרפא זכאים לזכויות רפואיות ממוסדות המדינה כגון ביטוח לאומי ומשרד הבריאות עקב מצבם.

ראו גם:

כאב מדיאסטינלי

כיצד הכאב הזמני עלול להפוך לכאב כרוני?

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן