כאב בנרתיק

מערכת הרביה הנקבית מתחילה באיברי המין החיצוניים, הממשיכים בתור תעלה שנקראת נרתיק שבסופה נמצא הרחם.

איברי המין כוללים את הפות שדרכו עובר פתח הנרתיק וסביבו 2 שפתיים – השפתיים הקטנות והשפתיים הגדולות. אצל נשים בתולות, פתח הנרתיק מכוסה בחלקו בקרום הבתולים, ולכן הוא צר וקטן יותר.

בחלק העליון של השפתיים הקטנות ניתן למצוא את הדגדגן, שהוא איבר בעל חשיבות רבה ביצירת הגירוי המיני אצל האשה ואת כיפת הדגדגן שנמצאת מעליו. בין הנרתיק לדגדגן אנו מוצאים את פתח השופכה, המשמש להטלת שתן ומעל פתח הנרתיק והשפתיים הגדולות נמצא אזור הערווה, הנקרא בלועזית Mons Pubis.

הנרתיק (או בלועזית וגינה), הוא תעלה שרירית שמתחילה בפתח הנרתיק ואורכה כ-10 ס"מ. הנרתיק הוא כאמור איבר שרירי, בעל יכולת להתכווץ ולהתרחב, המשמש לכניסת הפין במהלך קיום יחסי מין. בהמשך לנרתיק, נמצאים צוואר הרחם והרחם, ולכן תפקוד תקין של הנרתיק חיוני לתהליך ההפריה והלידה.

הנרתיק מצופה רירית, שמפרישה חומרי סיכה שמאפשרים את יחסי המין וחומרים אחרים המונעים זיהומים. חומרים אלה מופרשים באופן טבעי, והפרשתם מוגברת לאחר גירוי מיני. כמו כן, התרחבות הנרתיק חשובה מאוד במהלך הלידה, ובעזרת ההתרחבות הפיזיולוגית של שריר הנרתיק מתאפשרת יציאתו של התינוק מהרחם אל אוויר העולם.

מה יכול להשתבש באיברי המין הנשיים?

קיימות מספר פתולוגיות שעלולות להתרחש בנרתיק ובאיברי המין הנשיים. ראשית, איברי המין הנשיים הם אזורים העשירים בקצוות עצבים, וכל גירוי גורם לתגובה עצבית גדולה מאוד. במצבים פתולוגיים, קצוות העצבים האלה רגישים מדי או שאינם מעבירים את הקלט התחושתי כפי שהוא אמור להיות, ונגרמים כאב עז ואי נוחות מתמשכת.

כמו כן, במהלך הפעילות המינית איברי המין חשופים לזיהומים רבים שעלולים לעבור דרך המגע המיני. ואכן, דלקות, פצעים ופטריות באיברי המין הם דבר שכיח יחסית, במיוחד אצל נשים צעירות המחליפות פרטנרים מיניים בתדירות גבוהה.

במקרים חריגים, עלולים להיווצר פצעים באיברי המין כתוצאה מטראומה. מדובר במיצג שכיח מאוד כאשר מדובר על מקרי אונס, אך פצעים כאלה עלולים להיגרם גם מהחיכוך הנוצר בזמן יחסי מין תקינים.

הנרתיק, הוא תעלה שרירית שלעתים תפקודו נפגם באופן משמעותי בעקבות כיווץ יתר של השרירים. קיימים מקרים רבים בהם נוצר כיווץ יתר של התעלה שלא מאפשרים קיום יחסי מין או ביצוע בדיקה גניקולוגית. כיווץ זה בדרך כלל נגרם כתוצאה מסטרס, ולאחר שהאישה נרגעת השרירים מתרפים.

בעיה נוספת העלולה להיגרם בנרתיק היא בעיה בהפרשת חומרי הסיכה על ידי הרירית. "נרתיק יבש" מאפיין בעיקר נשים המשתמשות בגלולות למניעת הריון אך עלול להופיע גם במקרים נוספים.

חשוב לזכור שהנרתיק בדרך כלל לא חשוף לזיהומים, ומדובר באזור מוגן יחסית בשל ההפרשות השונות, אך השיבושים האחרים עלולים להקשות במיוחד על החיים ולגרום לאי נוחות רבה.

ממה נגרם כאב בנרתיק ובאיברי המין?

כאב באיברי המין עלול להופיע על רקע סוגים רבים של פתולוגיות המפריעות לתפקוד התקין של האיברים.

זיהום ודלקת

גורם שכיח ביותר לכאבים באיברי המין ובנרתיק הם זיהומים שונים ודלקות. הזיהומים השכיחים באיבר המין הם זיהומים נגיפיים כמו הרפס או כאלה הנגרמים על רקע מחלות מין חיידקיות כמו סיפיליס וזיבה. כמו כן, באזורים אלה עלול להיגרם גם זיהום פטרייתי, המתפתח בדרך כלל על רקע של קנדידה.

כפי שנאמר, אזור איבר המין והוגינה הם אזורים המועדים לטראומה הנגרמת בעיקר בזמן קיום יחסי מין. לעתים, הפצעים הקטנים שנוצרים כתוצאה מהטראומה מזדהמים, ועלולה להיווצר דלקת שגורמת לכאב עז.

כיווץ יתר של שרירי הנרתיק

בעיה נפוצה הנגרמת בעיקר אצל נשים צעירות היא התכווצות יתר של שרירי הנרתיק הגורמת לכאב רב וחוסר יכולת לקיים יחסי מין. הפתולוגיה הזו נקראת וגיניסמוס, וקשורה בעיקר ללחץ נפשי, ולכן על מנת לטפל בבעיה משתמשים בטכניקות הרפיה שונות.

רגישות יתר של איבר המין

קצוות העצבים הרבים שנמצאים באזור הפות והשפתיים הם בעלי תפקיד חשוב בעירור המיני, אך לעתים הם מתפקדים ביתר וגורמים לכך שכל מגע באזור גורם לכאב עז ועירור רב. מדובר בבעיה עצבית קשה ביותר שגורמת לאי נוחות רבה ולקושי רב בתפקוד היום יומי.

ראו גם:

האם כאבים כרוניים פוגעים בתפקוד המיני? מחקר בדק

דלקת בשתן – על הדלקת ושיטות הטיפול המומלצות

וסטיבוליטיס – כאבים בנרתיק

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
מעל 250,000 לקוחות כבר ראו!
השאירו פרטים ונחזור אליכם
דילוג לתוכן