טיפול בכאב באמצעות אוסטאופתיה

כאב הוא עניין רציני שמלווה גם מחלות, וגם מצבי חיים שונים. למרות חשיבותו של הכאב בכך שהוא מאותת לנו שמשהו עם הגוף אינו תקין, החיים לצד כאב הופכים להיות קשים ומעיקים.

חולים במחלות מתמשכות, קשות או כרוניות, וגם אנשים אשר סובלים מתופעות של כאב שאינן מוסברות על ידי הרפואה הקונבנציונאלית, מחפשים דרכים שונות על מנת להפחית את הכאב, ולשפר את איכות חייהם. אחת השיטות שקרנן עולה בשנים האחרונות בארץ ובעולם היא התמודדות עם כאב באמצעות אוסטאופתיה.

שיטת טיפול אוסטאופתיה

אוסטאופתיה היא שיטה טיפולית פרא-רפואית בה הכלי העיקרי הוא טיפול באמצעות הידיים. על פי האוסטאופתיה, כאב נגרם כתוצאה מחוסר איזון בגוף.

המערכות השונות של הגוף, החל במערכת הדם, מערכות הלימפה, ומערכת הנשימה, עבור דרך מערכת העיכול והמערכת ההורמונלית, וכלה במערכות השרירים והשלד, חייבות להיות מאוזנות על מנת להביא את הגוף לתפקוד יעיל ונכון, נטול כאבים.

מטרת הטיפול היא להחזיר את האיזון למערכות הגוף, איזון שנפגע כתוצאה ממחלה או מפגיעה פיזית.

מהלך הטיפול באוסטאופתיה

כאשר פונים לאוסתיאופט בעקבות כאב כלשהו, תחילתו של הטיפול בעריכת אבחון. המטפל מביט ונוגע ברקמות הבעייתיות בהן חש המטופל בכאב. הוא מחפש נקודות בהן ניתן לחוש או לראות חריגות כגון הבדל בחום, נוקשות או גמישות יתר, פגיעה בתנועתיות, שינוי במרקם הרקמה או במידת הלחות שלה. במקרים מסויימים נעשה שימוש גם בצילומי רנטגן או בדיקות אחרות על מנת לאתר את נקודת הפגיעות.

לאחר ביצוע האבחון ואיתור מוקד חוסר האיזון (שמשפיע גם על אזורים סמוכים), מתחיל טיפול הכולל לחיצות, תנועות של איברים שונים, מתיחות ועוד מניפולציות על אזורי הגוף השונים, כאשר המטרה היא לשחרר אזורים בהם ניתן לחוש נוקשות או חוסר תנועה, כדי שיוכלו לחזור לתפקוד תקין.

בנוסף למגע, האוסטאופתיה עוסקת גם באורח חיים בריא, תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית המתאימה למטופל. לעיתים, טיפול אוסתיאופטי יכול להיות בפגישה חד פעמית בה מבוצע אבחון וטיפול (כאשר מדובר בבעיות קלות ונקודתיות). במקרים אחרים, המטפל ימליץ על סדרה רחבה יותר של טיפולים, על מנת להתמודד עם כאבים כוללניים יותר.

למי מתאים הטיפול האוסטאופתי?

אוסטאופתיה מתאימה במגוון רחב של מקרים, עבור אנשים בכל גיל (החל בתינוקות וכלה בקשישים). האוסטאופתיה נחשבת לטיפול עדין ובטוח, אשר המטפלים בו עוברים הכשרה מעמיקה בפיזיולוגיה ובאנטומיה של הגוף.

יש לציין, שהטיפול האוסטאופתי נותן חשיבות רבה לדבריו ולתחושותיו של המטופל. המטפל נשען על דברי המטופל הן בביצוע האבחון, והן בהתאמת הטיפול וביצועו בפועל.

על פי הגישה, הכאב הוא תופעה כוללנית המתבטאת גם בגוף וגם בתחושותיו של המטופל, ולכן לתחושות ולרגשות יש חשיבות רבה במהלכו של הטיפול.

כאבים בהם מטפלת האוסטאופתיה

מכיוון שמדובר בטיפול המתבסס על מגע ועיסוי, נהוג לקשרו בעיקר עם כאבים הנובעים ממערכת השלד או השריר. ואכן האוסטיאופתיה מתאימה לטיפול בבעיות אורתופדיות ובנזקי ספורט (מתיחות, קרעים בגידים, כאבים במפרקים, פגיעה וכאבים בדיסקים כאבי גב, כאבי ברכיים, מרפק טניס, צליפת שוט הנגרמת כתוצאה מתאונת דרכים, נקעים וכד').

אך יחד עם זאת, האוסתיפטיה מטפלת במגוון רחב הרבה יותר של כאבים. לדוגמא, ידוע כי הטיפול יכול להיות מועיל במיוחד בכאבים גניקולוגיים הקשורים למחזור החודשי או להריון ולידה. טיפול אוסטאופתי לנשים לאחר לידה, משפיע על האישה באופן חיובי, וכאשר האמא מרגישה טוב, כך גם העובר.

כמו כן, האוסטאופתיה משפיעה על הגוף לעומקו, כולל השפעה על המערכת החיסונית, ולכן היא עשויה למנוע מחלות, להקל במצבים דלקתיים ולהפחית כאבים הנגרמים ממצבים אלה. כמו כן, אוסטאופתיה עשויה להקל על תינוקות הסובלים מכאבים בעקבות קוליק (גזים).

קראו עוד:

טיפול בחום וקור

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן