קריותרפיה לטיפול בכאבים

כאבהאם זכור לכם שכשהייתם קטנים, אימא הזהירה אתכם שלא לצאת לשחק בחוץ בקור מכיוון שתחזרו חולים? ככל הנראה האימהות של רובנו לא שמעו מעולם על קריותרפיה כי לו היו שומעות, ייתכן והיו חוששות לנו פחות ואף מעודדות אותנו.

מקור השם קריותרפיה הוא בשפה היוונית שבה משמעות המילה "קריו" היא קור, ואילו משמעות המילה "תרפיה" היא טיפול.

השיטה כשמה כן היא- משתמשת בקור וטמפרטורות נמוכות, באופן ממוקד או בגוף כולו, בכדי לרפא ולטפל במכאובים וחוליים שונים.

מקור השיטה הוא ביפן העתיקה שם נהגו לקרר את גופם של אנשים חולים לטמפרטורות נמוכות מאוד מתוך אמונה כי הדבר טוב לבריאות.

בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-19, הקריותרפיה נכנסה לתודעה של המערב, ומאז ועד היום השימוש בה נפוץ במדינות בצפון ומזרח אירופה. הטיפולים פופולאריים במיוחד בקרב ספורטאים ושחקני כדורגל.

השימוש בשיטת קריותרפיה

המאמינים בשיטה טוענים כי קריותרפיה יכולה לרפא כמעט כל בעיה, החל מכאבים כרוניים בפרקים או בשרירים, וכלה בעייפות כרונית, בעיות שינה, דיכאון, הקלה על מצבי מתח, אסתמה, בעיות עור ואפילו בעיות בתפקוד המיני.

כולנו יודעים כי השיטה היעילה ביותר להקל כאבים של חבורה ולהקל על הנפיחות שנוצרת לאחר שקיבלנו מכה היא לשים על האזור הפגוע שקית של קרח.

המטפלים בקריותרפיה לקחו את הקונספט הזה צעד אחד קדימה, ולטענתם ניתן לטפל בבעיות גופניות סיסטמיות על-ידי חשיפה של הגוף לטמפרטורות נמוכות.

מה עושה לנו הקור?

חשיפה של הגוף לטמפרטורות מאוד נמוכות, אך לזמן קצוב, עוזרת להמריץ את זרימת הדם. כאשר גופנו חשוף לקור הוא מפעיל מנגנונים כמו כיווץ כלי דם פריפריים- דבר זה שומר על הגעת דם וחמצן לאיברים החיוניים אך פחות דם מגיע כתוצאה מכך לעור, כמו כן דבר נוסף שקורה הוא ירידה בפעילות המטבולית של התאים.

עובדה זו משאירה בחיים רק את התאים החזקים ואילו התאים החלשים לא שורדים. הקור גם עוזר להפחית דלקת וכאב שכן הוא מעודד שחרור של חומרים משככי כאבים כמו אנדורפינים.

כאשר אנו יוצאים מהקור לחדר בטמפרטורה של 25 מעלות, גופנו מגיב מיידית בהמרצה של זרימת הדם, שחרור של הורמונים, אדרנלין וחומרים חיוניים אחרים. הגברת זרימת הדם עוזרת לשטוף החוצה רעלים ותאים שמתו או ניזוקו.

האנדורפינים המשתחררים בחשיפה לקור הם הורמונים שאחראיים על שיפור מצב הרוח. לכן המטפלים בקריותרפיה טוענים כי הטיפול עוזר גם בשיפור של תחלואים נפשיים.

על תהליך שיטת קריותרפיה

ניתן לחלק את טיפולי הקריותרפיה לטיפולים מקומיים ולטיפולים הוליסטיים יותר.

הטיפולים הממוקדים משתמשים בחנקן נוזלי שהוא חומר בעל טמפרטורה נמוכה מאוד, בכדי להקפיא נגעים עוריים כמו שומות, יבלות ועוד ולמעשה "להרוג" אותם. לאחר מספר ימים הנגע העורי נושר ובמקומו צומח עור חדש ובריא.

שימוש בקור נפוץ במיוחד בקרב ספורטאים ובכל משחק כדורגל אנו יכולים לראות שחקן שנתפס לו שריר, ולאחר ריסוס האזור התפוס בחומר מקפיא, השריר משתחרר והשחקן חוזר לרוץ.

מאידך קיימים טיפולי הקריותרפיה שכוללים את הגוף כולו. אלא אינם מיועדים לאנשים ביישנים שכן האדם המטופל נכנס לחדר המקורר כשלחלציו בגד ים בלבד והוא עוטה גרביים, כפפות ומחממי אף ואוזניים.

תחילה המטופל נכנס לחדר "התאקלמות" שהטמפרטורה בו נמוכה מטמפרטורת החדר אולם מהווה רק הכנה. זאת כדי לא להכניס את הגוף ל"שוק".

לאחר מכן המטופל נכנס למשך כשתיים עד שלוש דקות לחדר הטיפול בו הטמפרטורה עומדת על פחות ממינוס 5 מעלות צלזיוס.

באירופה ישנם תאי קירור המגיעים עד לטמפרטורה של מינוס 120 מעלות. החדר מקורר באמצעות שימוש בחנקן נוזלי.

מטופלים מדווחים כי בחמש הדקות לאחר הטיפול הם אינם חשים כלל כאב הודות להשפעה המשככת שיש לקור. לאחר מכן ההשפעה על שיכוך הכאבים נמשכת הודות לשחרור אנדורפינים אל זרם הדם.

מומחים מסכימים כי לטיפולי הקריותרפיה יש יתרונות רפואיים מסוימים אולם תופעות הלוואי של הטיפולים הללו לא נבדקו דיים בכדי שניתן יהיה להגדיר טיפול זה כבטוח.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן