עיסוי עוזר לכאב

עיסוי מקל על הכאבמגיל צעיר, אדם לומד כי מגע יד מקל על כאב. כאשר ילד נפגע בברכו כתוצאה מתאונת רכיבה על אופניים, באופן אינסטנקטיבי הוא משפשף את הנקודה הכואבת. באופן דומה, עובד משרד הסובל מכתפיים נוקשות, לש את האזור. רקדנים, למשל, זקוקים לטיפול קבוע של עיסוי.

כוח הריפוי של עיסוי הוא כה ברור, עד שכמעט כל תרבות בהיסטוריה השתמשה בשיטה זו כדי להקל על כאב, וגם הרפואה המודרנית משתמשת בו כשיטת טיפול.

אם אדם סובל מכאב, זמני או כרוני, מומלץ לו לקבל טיפול בעיסוי. כאבים קלים וכאבי צד, מתמשכים או זמניים, במיוחד כאשר לא קיימת סיבה רפואית נראית לעין, מטופלים בשיטה זו.

בחלק מהמקרים, כאב עלול לאותת על מצב רציני כגון סרטן או עקמת ולכן יש להתייעץ תחילה עם רופא על מנת לשלול מצבים בריאותיים אחרים. מאמר זה מספק מספר תשובות לגבי טיפול בעיסוי.

האופן בו עיסוי מקל על כאב

עיסוי מקל את הכאב במספר דרכים שונות. בתור התחלה, הוא מגביר את זרימת הדם למפרקים ושרירים כואבים ונוקשים, המתחממים במחזור הנוסף. מחקרים מצאו כי עיסוי גורם אף לשחרור משככי כאבים טבעיים במוח הנקראים אופיואידים.

מחקרים מראים אף כי עיסוי מאיץ את זרימת אוקסיטוצין, הורמון המשחרר את השרירים ומעודד תחושות רוגע וסיפוק. עיסוי משנה אף את הדרך בה המוח חש כאב. תחושות קצרות וחדות של עיסוי טוב גורמות למוח לשכוח באופן זמני מהכאבים.

יעילות העיסוי להקלת כאבים

קיימות ראיות מדעיות הולכות ומצטברות, כי עיסוי מקל על כאב כרוני, במיוחד בגב התחתון. מחקר שבוצע בקרב 262 מטופלים, ופורסם בכתב העת Archives of Internal Medicine, מצא כי הטיפול בעיסוי עדיף בהרבה על טיפול בדיקור.

לאחר עשרה שבועות, 74% מהמטופלים העידו כי העיסוי היה "מועיל ביותר". 46% בלבד מהמטופלים שקיבלו דיקור, ו-17% שקראו ספר טיפול עצמי, נתנו את אותה תשובה.

המטופלים שקיבלו עיסוי נמצאו אף בסבירות מופחתת פי ארבע, בהשוואה למטופלים אחרים, להיות מרותקים למיטה עם כאבים.

החוקרים הגיעו למסקנה כי עיסוי הוא חלופה אפקטיבית לטיפול רפואי קונבנציונאלי, לשיכוך כאבי גב מתמשכים. עיסוי הוכח אף כמקל כאב כרוני ומצוקות אחרות שנגרמו לחולי סרטן. מחקר של למעלה מאלף מאתיים מטופלים, מצא כי עיסוי מפחית תסמינים כגון חרדה, בחילה וכאבים, בקרב כמחצית מהמטופלים.

בטיחות העיסוי

עיסוי הוא שיטת טיפול בטוחה ביותר, במיוחד כאשר היא מבוצעת על ידי מטפל מנוסה בעל רישיון מקצועי. יחד עם זאת, הטיפול אינו לגמרי חסר סיכון. לעיתים עלולות להתרחש פציעות או נזק עצבי כתוצאה מהטיפול. מחקרים הגיעו למסקנה כי סיבוכים אלו הם נדירים ומופיעים כאשר העיסוי מבוצע על ידי מטפל שאינו מיומן או מקצועי.

ולמרות שהעיסוי נמצא כיעיל להקלת כאבים ונוקשות במהלך ההריון, מספר מומחים ממליצים להמתין עד לשליש השני על מנת לקבל עיסוי. בנוסף, יש לבדוק עם הרופא לפני קבלת העיסוי, ולקבל אותו רק ממטפל מוסמך המתמחה בעיסוי נשים הרות.

סוג העיסוי שעובד באופן הטוב ביותר. לא קיימות ראיות ברורות לכך ששיטת עיסוי אחת עובדת טוב יותר מאחרת. מדענים מצאו כי טיפול בנקודות לחץ עשוי להיות מעט יעיל יותר בהשוואה לעיסוי שוודי קלאסי. הדבר החשוב ביותר אותו יש לשקול בעת בחירת טכניקת עיסוי מסוימת, היא איכות המטפל. מחקר משנת 2006 מצא כי הטיפולים המועילים ביותר הגיעו ממטפלי עיסוי מיומנים בעלי ניסיון של שנים רבות.

אם לאדם יש אמון מלא בעצמו, הוא יכול לתת לעצמו עיסוי יעיל. פשוט למרוח מעט שמן או קרם על הידיים ולהחליקן על הנקודות הכואבות.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן