סולמות כאב – דירוג רמת הכאב

כאב הוא תופעה חיונית לחיינו, אך כזו הגורמת לנו סבל רב. אחד הקשיים בתיאור של כאב, הוא היותו של הכאב חוויה סובייקטיבית. אין לנו באמת מילים שיכולות לתאר את סוג הכאב או את עוצמתו, כך שנוכל ליצור שפה משותפת בנושא בין אנשים.

בנוסף לכך, אנשים חווים כאב בצורה שונה. ישנם אנשים שמושבתים מפעולה מכאב בעוצמה שאינה נחשבת לחריגה בעיני מישהו אחר.

לכן, אי אפשר להניח שאדם שסובל ממחלה מסוימת חש כאב באופן דומה לאדם אחר החולה באותה מחלה. חייבים להכיר בכך, שחווית הכאב היא משמעותית- אך אין דרך אובייקטיבית לתאר אותה.

חשיבות תיאור הכאב

לתיאור של סוג הכאב ושל עוצמתו יש חשיבות רבה בניסיון להבין את מקור הכאב, ובניסיון להפסיקו. ישנם סוגים של כאב שמאופיינים למחלות או למצבים פיזיולוגיים שונים, וכאשר הרופא המטפל מבין שמדובר בכאב מסוג זה, קל לו יותר לבצע דיאגנוזה.

בנוסף, הצוות הרפואי במרפאות הכאב מעוניין להקל על אדם הסובל מכאבים, אך לא לתקוף את הבעיה הגורמת לכאב באופן מידי. אין סיבה לתת טיפול תרופתי חזק לכאב קל. לכן, מנסים הרופאים והצוותים הסיעודיים להבין מהי מידת הכאב אותו חש החולה, על מנת להתאים טיפול מספק, אך שאינו מוגזם.

סולמות כאב

כדי שחולים יוכלו לבטא את רמת הכאב אותה הם חשים, פותחו במרוצת השנים סולמות המתארים רמות שונות של כאב. ישנם מספר סוגים של סולמות, שבכל אחד מהם מוצג הסולם למטופל, ועליו לבחור מהסולם את רמת הכאב המתארת את תחושתו באותו רגע.

סוגי סולמות כאב

סולם כאב ויזואלי מספרי

לעיניו של המטופל מוצג סולם מספרי, בו מספרים המייצגים רמות שונות של כאב. למשל: 0-לא כואב, 1- כאב קל……..9- כאב בלתי נסבל). על המטופל לציין את המספר המתאר את רמת הכאב שהוא חש.

סולם כאב ויזואלי מילולי

במקום מספרים, מוצגים ביטויים המשקפים רמות שונות של כאב מהן צריך המטופל לבחור את זו שמתאימה לו ביותר.

סולם כאב ויזואלי מאויר

ישנם סולמות בהם איורים מתארים רמות שונות של כאב.

סולמות כאב מורכבים

ישנם סולמות כאב בהם המטופל לא מדרג את עצמו באופן ישיר על הסולם, אלא נדרש לתת מידע רחב יותר, על פיו הוא מוצב על סולם הכאב. לדוגמא, בסולם הכאב של מקגיל ניתנת למטופלים רשימה של מילים המתארות כאב, ועליהם לבחור את המילים אשר מתארות את הכאב שלהם בצורה המדויקת יותר.

הסולם של פרדיי עושה שימוש בצילום וידאו ארוך של החולה, ולאחר מכן ספירה של התנועות המבטאות כאב, ומדידת פרקי הזמן ביניהן. ניתוח זה מאפשר הצבה על סולם של עוצמת כאב.

יש לציין, שבסולמות מורכבים אלה נעשה שימוש בדרך כלל באנשים אשר סובלים מכאבים כרוניים, ולא באופן שוטף תוך קבלת טיפול רפואי.

מצבים בהם משתמשים בסולמות הכאב

מתוך ההכרה במשמעותו של הכאב הן עבור המטופל, והן כבעל ערך דיאגנוסטי עבור הרופאים, סולמות הכאב השונים נעשים נפוצים יותר ויותר בשימוש.

למעשה, בשנים האחרונות נעשה שימוש בסולמות כאב בכל חדרי המיון והמחלקות בארץ. בכל מפגש עם הצוות הסיעודי או הרפואי, מתבקשים החולים לציין את רמת הכאב שהם חשים, בדרך כלל על גבי סולם מספרי.

מדד זה, המתווסף למדדים הגופניים הקלאסיים (חום, לחץ דם וכד'), מאפשר לעקוב אחרי מצבו של החולה, אחרי ההשתפרות או ההתדרדרות במצבו, וכן להתאים לו טיפולים תרופתיים הולמים.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן