נפיחות בבטן

הופעת סימני נפיחות בבטן שמתבטאים בהרחבת הבטן ותחושה לא נעימה היא מצב נפוץ, הקיים אצל 10-30% מהאנשים באוכלוסיה.

הנפיחות מתחילה בדרך כלל לאחר ארוחה דשנה וגורמת לתחושת "כבדות" ואי נוחות המלווה בהרחבת היקף המותניים עד צורך לפתוח כפתור או להחליף למכנסיים רחבים יותר.

לעתים, הנפיחות עלולה להופיע גם ללא קשר לארוחה ובמצבים מסויימים עלולה להתפתח בהדרגה במהלך היום ללא קשר לארוחות או לפעילות הגופנית – במצבים כאלה בשעות הבוקר הבטן שטוחה ויפה, ואילו לקראת הערב ניתן להבחין בנפיחות משמעותית.

סיבות לנפיחות בבטן

נפיחות בבטן היא תופעה שנגרמת בדרך כלל על רקע מתח נפשי או תחושת אי נוחות כללית. במקרים נוספים, הנפיחות עלולה להתרחש על רקע הצטברות גזים או על רקע שינויים גופניים אחרים ואף לגרום לכאב בבטן.

נפיחות על רקע מתח נפשי

אחד הגורמים הנפוצים לנפיחות בבטן היא מתח נפשי ומצבי סטרס. במצבים כאלה, ייתכן שהסיבה לנפיחות היא תסמונת המעי הרגיז, ואז כדאי לגשת לבירור נוסף בנושא על מנת להגיע לאבחנה מדוייקת ולאפשר טיפול יעיל. בכל מקרה הפחתת המתח בדרך כלל גורמת להקלה על המצב ולהורדת הנפיחות.

גזים

לפעמים הסיבה לנפיחות שעלולה לגרום לכאב היא הצטברות של גזים במעי, שלוחצים על הדפנות וגורמים להתנפחות הבטן. במקרים כאלה יש צורך לבדוק את הסיבה לכך – פריסטלטיקה איטית, רגישות ללקטוז וסיבות נוספות.

חשוב לציין שבניגוד להיגיון, לא תמיד הסיבה לנפיחות בבטן היא גזים, ובבדיקות שונות שנעשו בנושא התגלה כי אצל אנשים רבים לא הייתה בעיה בפינוי הגזים אלא הסיבה לבעיה הייתה אחרת.

גורמים נוספים – אנטיביוטיקה, שרירים חלשים ועוד

חשוב לדעת שלעתים הסיבה לנפיחות בבטן היא דווקא פעילות לקויה של שרירי הבטן, שלא מתכווצים כראוי וגורמים להיווצרות "כרס" לא יפה. במקרים אחרים, שימוש באנטיביוטיקה גורם לחיסול אוכלוסיית חיידקי המעיים ולהגברת נוכחותם של חיידקים אחרים, הפולטים גזים כחלק מתהליכי תסיסה שונים.

טיפול בנפיחות בבטן

באופן כללי, אנשים הסובלים מנפיחות בבטן צריכים לשנות את אורח חייהם ואת התזונה על מנת להפחית ככל שניתן את הסימפטומים ואת תחושת הנפיחות ואי הנוחות. על ידי שינוי התזונה והתאמתה לרגישות לנפיחות, הורדת המתח הנפשי וטיפול תרופתי, ניתן בהחלט להגיע להקלה משמעותית על המצב.

הפחתת המתח הנפשי

באמצעות טכניקות הרפייה שונות, ניתן להפחית את המתח הנפשי ובכך להוריד את רמת הנפיחות, במיוחד אם מדובר על נפיחות כחלק מתסמונת המעי הרגיז. הקשר בין מתח נפשי לבין החמרת תסמונת המעי הרגיז ובעיות עיכול אחרות ידוע, ותרגול של הרפייה יכול לעזור לשפר באופן משמעותי את המצב.

שינוי תזונתי – פחות קטניות ויותר סיבים

במסגרת התזונה, חשוב להקפיד על הימנעות מאכילת מאכלים הגורמים לגזים, כמו קטניות, משקאות מוגזים ולעיסת מסטיקים. גם אם הנפיחות לא נגרמת באופן ישיר מהצטברות גזים, הפחתת כמות הגזים במעי תגרום לשיפור המצב ולהפחתת הנפיחויות. מצד שני, תזונה עשירה בסיבים עשוייה לשפר את המצב על ידי הגברת הפריסטלטיקה ופינוי המזון מהמעי.

כמו כן, לאנשים הסובלים מנפיחות בבטן כדי לבדוק גם רגישות ללקטוז, ואם אכן הבדיקה חיובית להימנע ככל שניתן מאכילת מוצרי חלב שעלולים להגביר את הנפיחות והתחושה הלא נעימה.

רגישות ללקטוז היא דבר נפוץ בארצנו, וכיום ניתן לחיות בצורה מצויינת גם ללא צריכת מוצרי חלב, וזאת על ידי שימוש בתחליפים השונים הקיימים בשפע.

במקרים קיצוניים – טיפול תרופתי

אם למרות הכול הנפיחות עדיין לא ירדה, וקיים סבל רב כתוצאה ממנה ניתן להשתמש בטיפול תרופתי, בעיקר להפחתת הגזים ולהורדת הנפיחות.

קיימים היום סוגים שונים של תרופות להקלה על הגזים ולשיפור העיכול, וניתן למצוא אותן עם או בלי מרשם. כמו כן, אכילה על בסיס קבוע של יוגורטים פרוביוטיים יכולה לשפר באופן משמעותי את פעולת העיכול, לשפר את אוכלוסיית חיידקי המעיים ובכך לגרום לעיכול טוב יותר ולהפחתת תחושת הנפיחות.

ראו גם:

דלקת בתוספתן

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן