כאב נוירופתי

כאב נוירופתי הוא כאב כרוני שמקורו עצבי, והוא מתחיל כאשר סיבי עצב פריפריים נפגעים וגורמים להעברת מסר שגוי אל המוח.

בעקבות הפגיעה של קצוות העצבים, נוצר מצב בו המוח מקבל קלט של כאב, ולכן נגרם כאב למרות שבדרך כלל לא מתלווה לכך נזק לרקמה. הדוגמה הטובה ביותר לכאב נורופתי הוא כאב פנטום, שנגרם לאחר כריתת איברים.

כאב הפנטום הוא כאב נוראי, שנגרם כתוצאה מכך שלמרות כריתת האיבר העצבים עדיין מעבירים למוח קלט של כאב. במקרה זה, אין נזק לרקמה (שבעצם נכרתה), אך הנזק נמצא בקצוות העצבים וגורם לכאב רב.

סוג נוסף של כאב נוירופתי נגרם אצל חולי סכרת, אצלם קצוות העצבים נהרסו ועלול להתפתח כאב בלתי נסבל. הכאב הנוירופתי הוא כאב חזק ביותר, שקשה מאוד לטפל בו או למנוע אותו, ולכן אנשים הסובלים מכאב נוירופתי נאלצים לסבול כאב רב ולאורך זמן רב.

 הגורמים לכאב נוירופתי

קיימים גורמים שונים לכאב נורופתי, שעלול להיגרם בגלל מחלות שונות, סוגים שונים של טיפול או בעקבות פגיעות מסויימות.

הגורמים העיקריים לכאב נוירופתי הם אלכוהוליזם, כימותרפיה, סכרת, מחלות עצבים כמו MS, איידס ופגיעות בחוט השדרה. כמו כן, גם לאחר כריתת איברים ניתן להרגיש את הכאב הנוירופתי ככאב פנטום. כל המצבים המדוברים גורמים לפגיעה בסיבי העצב ובהעברה לקויה של הקלט העצבי אל המוח.

דוגמה שכיחה ביותר לכאב נוירופתי הוא כתוצאה מסכרת, במהלכה רמת הסוכר הגבוהה בדם גורמת לפגיעה בקצוות העצבים ועלולה להוביל לכאב נוירופתי.

 ביטוי הכאב הנוירופתי על גוף האדם

הכאב הנוירופתי מתבטא בכאב חד ושורף שלא מאפשר פעילות. בנוסף, עלולה להיווצר הרגשה של חוסר תחושה ועקצוץ שמתבטאת בעיקר במצבים כמו סכרת.

הכאב הנוירופתי מתבטא בעיקר ככאב חזק ביותר, שנוצר למרות שאין נזק ממשי לרקמה, ולכן גורם להגבלה רבה בחיי היום יום ולכאב רב. בניגוד לסוגי כאב אחרים, הכאב הנוירופתי הוא כאב כרוני ולרוע המזל אינו חולף בקלות.

 הטיפול בכאב הנוירופתי

הטיפול בכאב הנוירופתי מתבסס על תרופות משככות כאבים ועל טיפול בבעיה המקורית. הטיפול ההתחלתי הניתן לאנשים הסובלים מכאב נוירופתי הוא טיפול על ידי תרופות ממשפחת NSAIDs – תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים.

בדרך כלל משתמשים בתרופות כמו נפרוקסן או וולטרן, ובמקרים קשים יותר אף עוברים לתרופות מתקדמות יותר.

השימוש בתרופות מתבצע באופן כרוני, ולכן גורם לתופעות לוואי לא רצויות כמו כיבי קיבה ומצבים נוספים. במקרים שהכאב לא מוקל על ידי שימוש בתרופות האלה, ניתן לעבור למשככי כאבים חזקים יותר, כמו תרופות המכילות נגזרות שונות של מורפין.

במקרים רבים ניתן להקל על הכאב הנוירופתי על ידי טיפול בגורם המקורי לבעיה. לדוגמא, במחלת הסכרת נגרם כאב נוירופתי על רקע העליה ברמת הסוכר בדם. ולכן, איזון הסוכר אצל חולי סכרת הוא בעל חשיבות רבה בשיפור הכאב הנוירופתי ובמניעתו.

במקרים בהם קשה מאוד להקל על הכאב, ניתן לטפל בו באמצעות שיטות מתקדמות המבוצעות על ידי רופא המומחה לכאב במרפאות הכאב השונות.

במקרים כאלה, ניתן להשתיל התקן שגורם לגירוי חשמלי של קצוות העצבים, ובכך גורם להפחתת הכאב. מדובר בטכניקה מתקדמת ומסובכת שעדיין לא ידוע האם היא באמת עוזרת, אך היא יכולה להביא להקלה רבה אצל חולים מסויימים.

 התמודדות עם כאב נוירפותי

כאב נוירופתי הוא כאב שמגיע ממקור עצבי ולא קשור לנזק ברקמה, ולכן מדובר בכאב קשה במיוחד שלא קל להתמודד איתו. לעומת הטכניקות השונות שמשמשות להקלה על הכאב ה"קלאסי", קשה מאוד לגרום להקלה על הכאב הנוירופתי ועולם הרפואה עדיין לא מצא דרל יעילה ונוחה להקלה על הכאב.

ראו גם:

ליריקה

כאב ויסצרלי

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן