כאב ויסצרלי

כאב ויסצרליכאב ויסצרלי הוא כאב שמקורו באיברים הפנימיים (ויסצרלי = פנימי) והוא מעיד על פגיעה באחד האיברים הפנימיים בגוף. באופן כללי, מדובר בכאב מפושט שלא ניתן למקם אותו בנקודה ספציפית, וברוב המקרים מתבטא ככאב בטן.

ההעברה העצבית של הכאב הויסצרלי

הכאב הויסצרלי נגרם על ידי גירוי העצבים הנמצאים על האיברים הפנימיים. סוג העצבים שמובילים את הכאב הויסצרלי גורם לכך שמתפתחת תחושת כאב מפושט, ולא ניתן למקם אותו במיקום מסויים. מבחינה פיזיולוגית, אלה עצבים "איטיים", שאינם עטופים במיילין (חומר שתפקידו לבודד את ההולכה העצבית) ולכן הכאב המועבר מפושט מאוד.

עצבים אלה רגישים ל-3 שינויים עיקריים:

  • מתיחה – במידה ונגרמת מתיחה של אחת האיברים הפנימיים על רקע טראומה או שינוי אנטומי עלול להופיע כאב ויסצרלי. מקרים בהם מתיחה גורמת להופעת כאב הם בעיקר בקע.
  • איסכמיה – מצב בו רקמת האיבר אינה מקבלת אספקת דם מספקת ולכן מופיע כאב. זהו מצב שכיח המאפיין התקפי לב, נזקים למעי ופגיעות נוספות באיברים.
  • דלקת – דלקת היא תגובתו של הגוף כנגד מזהמים ומתבטאת כאשר תאי דלקת גודשים את האיבר. במקרים אלו נגרם כאב חריף ביותר, והצורה השכיחה ביותר לכאב ויסצרלי שיוצר דלקת היא דלקת בתוספתן (אפנדיציטיס).

איפיון הכאב הויסצרלי

הכאב הויסצרלי הוא כאמור כאב עמום שקשה מאוד למקם אותו. מיקום הכאב הויסצרלי פעמים רבות רק מייצג את האיבר הכואב, ולאו דווקא מעיד על פגיעה במקום בו מופיע הכאב.

תופעה זו נקראת Reffered Pain ובה כאב במקום מסויים מעיד על פגיעה באיבר אחר. הסיבה לכך היא תהליך העברת האות העצבי והצורה בה המוח מעבד את המידע ומפיק ממנו כאב.

כאב זה מתבטא לדוגמא בהתקף לב שגורם בהתחלה לכאב באזור יד שמאל או באפנדיציטיס שבשלבים הראשונים גורם לכאב בטן מפושט למרות שמדובר בפגיעה ממוקמת מאוד.

כאבי בטן

כאבי בטן הם הכאבים האופייניים ביותר לכאב ויסצרלי ונגרמים על ידי פגיעה באחד מאיברי הבטן. מיקום הכאב עשוי לרמז על האיבר המעורב ולהוביל להמשך הבירור והטיפול:

  • כאב אפיגסטרי – כאב המופיע בחלק העליון של הבטן, מתחת לכלוב הצלעות עם נטיה לצד שמאל. זהו כאב המעיד על דלקת הלבלב, דלקת בקיבה או בתריסריון, כיב קיבה או פגיעה באבי העורקים.
  • כאב ברביע השמאלי העליון – כאב המאפיין בעיקר מצבים של כיב קיבה אך גם עלול להופיע בהקשר של סרטן המעי הגס (גידול המופיע באזור ה-Splenic Flexure) ופגיעה בטחול. כמו כן, תהליכים דלקתיים של הסרעפת או אבנים בכליות גם כן יכולים להתבטא על ידי כאב באזור זה.
  • כאב ברביע הימני העליון – זהו כאב המעיד בעיקר על פגיעה בכיס המרה והכבד, ומבטא מצבים כמו אבנים במרה, דלקת הכבד (עם או ללא צהבת) ודלקות באזור הסרעפת.
  • כאב ברביע שמאלי תחתון – מאפיין מצבים הקשורים למעי הגס כמו דיברטיקולי ומחלת מעי דלקתית, דלקת בכיס השתן וכמו כן מצבים הקשורים למערכת המין הנשית כמו הריון אקטופי, פגיעה בשחלות ובעיות נוספות.
  • כאב ברביע הימני התחתון – מעלה מיד חשד לדלקת בתוספתן (אפנדיציטיס). כמו כן מעיד על פגיעה המעי הגס ומערכת המין הנשית בדומה לרביע השמאלי התחתון.
  • כאב בגב, מתחת לקשת הצלעות – מאפיין בעיקר פגיעה כלייתית ומופיע בדרך כלל בדלקת בכליה או בדלקת בכיס השתן. כמו כן, קשור למחלות כליה נוספות כמו גידולים ואבנים.

הטיפול בכאב ויסצרלי

הטיפול בכאב ויסצרלי צריך להיעשות אחרי בירור מקיף של מקור הכאב – כזכור מדובר בכאב באיברים פנימיים שפגיעה בהם יכולה להיות בלתי הפיכה. לאחר איתור מקור הכאב יש לטפל בו על פי הפרוטוקולים המקובלים.

אולי יעניין אותך גם:

סובלים מכאבים? הנה כמה תיאוריות החותרות להסביר כאב

כאב אפיגסטרי הינו כאב המעיד על בעיה במערכת העיכול

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן