כאב דיפוזי: מהו וכיצד מתמודדים איתו?

סובלת מפיברומיאלגיה? על כאבים דיפוזייםכאב דיפוזי הוא כזה המתפרש על כל הגוף, או ברובו וכאשר משתמשים במונח דיפוזי מתכוונים למפושט. יש מחלות המאופיינות בסוג זה של כאבים. לעיתים, ייתכן שמצבים נפשיים קיצוניים הנמשכים זמן רב יגרמו לכך ולפעמים הדבר עלול להצביע על מחלה כלשהי המקננת בגוף.

אחת המחלות הכרוכות בכאב דיפוזי היא הפיברומיאלגיה. היא מלווה בכאבים בכל הגוף, בפרקים ובשרירים ועד לא מזמן לא היא לא הייתה ידועה כלל לעולם הרפואה. מאחר ובחולים לא ניכרו סממנים אחרים העשויים להעיד על בעיה מוכרת כלשהי, הסימפטומים של הכאבים הדיפוזיים אובחנו כתופעות נפשיות, במקרה הטוב.

אנשים הסובלים מכאבים דיפוזיים, מכל סיבה שהיא, מתקשים בתפקוד היומיומי. החיים בצל הכאב מפריעים לריכוז בעבודה, לשינה תקינה בלילה ועקב כך פוגעים בערנות במשך היום, ובכלל לתחושה הכללית של האדם.

חשים שמשהו לא בסדר

תחושת הכאב אינה נעימה, מטרידה ומעסיקה את הסובל ממנה כל הזמן. אדם יעשה הכל כדי להפטר מהכאבים. כדורים, תרופות סבתא, טיפולים שונים ומשונים ועוד. יש הפונים לכיוונים מיסטיים ומחפשים סגולות ולחשים למיניהם, אחרים ינסו את תחום הרפואה האלטרנטיבית.

הכאב מהווה שדר מהגוף: משהו לא בסדר. המסר לא תמיד ברור ולרוב הנטייה היא לטפל בו נקודתית ולא לחפש את הסיבות הגורמות לו. כאשר מטפלים בסימפטום ולא בשורש הבעיה, הסיכויים שהכאב יחזור ויופיע הם גבוהים.

יש אנשים הסובלים מכאב ראש תמידיים, מיגרנות וכדומה. אחרים מתלוננים על כאב בירך או בכתף. רבים סובלים מכאבים בגב, בעורף או במעלה הכתפיים. הכאבים לא תמיד ממוקדים, במרבית המקרים הם יופיעו במקומות שונים בגוף.

כאשר מופיעים כאבים בגוף זה אומר שמשהו אינו כשורה. הסיבה לכך יכולה להיות גופנית, מחלה או פגיעה כלשהי או גורם נפשי. כלומר, הכאב נובע ממצב נפשי לא תקין המתבטא בכאבים בכל הגוף או באזורים מסוימים.

בשלב הראשון חשוב לגשת לרופא ולבצע את כל הבדיקות הנחוצות על מנת לשלול בעיה רפואית או מחלה המקננת בגוף. אם בבדיקות מתברר שאין כל בעיה או נזק בגוף כתוצאה מפגיעה או מחלה, מומלץ לפנות למישורים אחרים.

נפש וגוף

על פי התפיסה הרווחת ברפואה האלטרנטיבית, כאבים שאין להם הסבר פיזי, נובעים מהנפש. הם משמשים ככלי ביטוי עבורה לאותת לאדם על מצוקה כלשהי.

אצל מרבית בני האדם שהצד הדומיננטי אצלם הוא ימין וכאבים דיפוזיים שיופיעו בצד שמאל של הגוף יעידו על בעיות בבית ובקרב בני המשפחה.

רוב האנשים אינם משקפים כלפי חוץ את תחושותיהם הפנימיות והמצוקה הנוצרת בתוך הנפש באה לידי ביטוי בכאב.

באופן כללי ניתן לומר שכאבים בכתף שמאל מבטאים אחריות גדולה מידי, עומס, דאגות וכדומה. אם הם מופעים בחלק השמאלי של הגב התחתון מדובר בחוסר יציבות במצב המשפחתי. ברגל שמאל בברך או בקרסול, חוסר שלמות אישית או בתוך המשפחה.

צדו הימני של הגוף מתייחס לאקטיביות של האדם. החלק שהוא מציג כלפי חוץ, מול חברים, אנשים זרים, בעבודה וכדומה.

לכן, כאבים בצד זה יעידו על דברים שאינם תקינים בתחומים הללו. בעיות פרנסה יבואו לידי ביטוי בכאבים בחלק הימני של הגב התחתון.

חוסר שייכות לעבודה או למקצוע יתבטא בכאב ברגל ימין. כאבים בחלקה הימני של הבטן, סמוך לסרעפת יבטאו כעס, תסכול או תחושת עלבון הקשורים למקום העבודה או ליחסים עם הבוס וכדומה.

חשוב לאבחן את מקור הכאב ולטפל בו בהתאם. אם במישור הפיזי, כשמדובר בפגיעה או מחלה או בהיבט הרוחני, כאשר הוא נובע ממצוקות של הנפש. כך או כך, טיפול בכאב עצמו, יעיל אמנם, לטווח הקצר, אך אם הביע הלא תעקר מהשורש, רבים הסיכויים שהוא יופיע שוב.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן