כאבים במהלך טיפול שורש ולאחריו

טיפול שורש נעשה כאשר העששת פיתחה מעורבות של מוך השן. פגיעה בשכבת מוך השן, אשר הינה רקמת תאים הכוללת כלי דם ועצבים, היא פגיעה כואבת מאד. מצב זה טומן בחובו סכנה מפני שללא טיפול הוא עלול להמשיך ולהתפתח עד כדי מעורבות העצם וזיהום כלל מערכתי.

שורשי השיניים, הם אלה המחברים את השן ללסת על ידי מערכת סיבים. כלי הדם והעצבים עוברים לשן דרך השורשים ומספקים אותה מבחינת אספקת דם ועצבוב. בדרך כלל, טיפול השורש יסתיים במבנה וכתר על פני השן על מנת לייצב אותה ולשמור על בריאותה לאורך זמן.

כאבים אופייניים

גם ללא עזרת צילומים, יוכל רופא השיניים להתרשם מחומרת הבעיה על פי סיפורו של המטופל ותלונותיו. המטופל יתלונן בטרם בואו על כאבים באזור השן אשר נמשכים גם בלעיסה, כאבים באכילת מזונות חמים או קרים מדי, כאבים המופיעים באופן ספונטני ללא גירוי מסוים או כאבים המקרינים לאזור הפנים. סוגי כאבים אלה יוכלו לכוון את הרופא להגדרת הבעיה ומקורה. כמו כן, לסובלים מעששת סבירות גדולה יותר לבעיות הקשורות לשורש השן.

טיפול השורש כולל את פתיחת השן, ניקוי תעלות השורש ומוך השן הפגוע ומילואן בחומר מיוחד. טיפול זה נעשה לרוב בהרדמה מקומית, לאחר זריקת אלחוש ישירה.

בטכנולוגיות הקיימות כיום ובחומרי ההרדמה, רוב המטופלים לא ירגישו כלל כאבים לאורך כל הטיפול. הפחד מהכאב יהיה לרוב קיצוני ומאיים יותר מאשר הכאב עצמו.

עם זאת, במקרים בהם הופיעו כאבים לפני הטיפול בשן המדוברת, היא תהיה רגישה יותר לכאב גם במהלך הטיפול. לאחר טיפול השורש, הכאבים ייעלמו מכיוון שהשן מאבדת את התחושתיות שלה. למרות זאת, ביומיים עד שלושה ימים הראשונים לאחר טיפול השורש, השן יכולה להיות רגישה וכואבת יותר, במיוחד בזמן לעיסה.

גורמי הכאב

מכיוון שהשן חיה ומקושרת על ידי המערכת העצבית לתחושות, היא יכולה לגרום לכאבים. כאבים אלה יוגברו כאשר תהיה מעורבות של דלקת וזיהום. בדלקת אשר תגרור טיפול שורש, החלק המזוהם יהיה מוך השן, שהוא החלק הקרוב ביותר לפנים הפה, ועשיר בעצבים וכלי דם.

חלק זה הוא גם הפגיע והרגיש ביותר בזמן ליקוי או בעיה אשר נגרמה בו. מוך השן, העטוף בדנטין גורם לדלקת להחמיר ולהעמיק עד כדי נמק. לכן כאבים אלה לא יחלפו באמצעות תרופות משככות אלא יצריכו טיפול עמוק ויסודי.

לאחר טיפול השורש, המטופל עשוי להרגיש אי-נוחות או כאבים. הכאבים עלולים להיגרם מזריקת האלחוש או עקב יצירת לחץ כתוצאה מדחיסת חומר המילוי בחוד השן.

כאשר הכאבים לא נרגעים לאחר מספר ימים, יש לבדוק האם נגרם זיהום ודלקת חוזרים באזור זה של חוד השן. כמו כן, לחיצה על השן ואכילה בצד המטופל יכולים לגרום לכאבים אשר מקורם לרוב יהיה בשחזור לא מדויק של השן. במקרה כזה יהיה צורך בליטוש חוזר של הסתימה.

עוצמת הכאב הנגרמת מטיפול שורש

בעבר, כאשר טיפול השורש נחשב לטיפול מורכב ויקר מאד, הטיפול החליפי המוצע היה עקירת השן הפגועה. טיפול זה היה כרוך בכאבים חזקים לפני ואחרי הטיפול. כיום המטופל, אשר עובר טיפול שורש עשוי לא להרגיש כלל את הכאב, לא בתהליך הטיפול עצמו ולא בתקופה שלאחריו.

עיקר הכאב אשר ירגיש המטופל, ייגרם מעצם זריקת הטשטוש והאלחוש אותה יקבל. ככל שמצב השן יהיה חמור יותר, וככל שזמן ההמתנה מרגע הפגיעה בשן ועד רגע קבלת הטיפול יתארך יותר, כך ההרדמה תהיה קשה יותר.

בדרך כלל, הכאב אשר יופיע לאחר טיפול השורש הוא כאב עמום ויימשך כ 24 שעות. על מנת למנוע מצב של כאבים, ההמלצה תהיה לקיחת תרופות משככות מהסוג השכיח (כדוגמת אופטלגין או אקמול) כשעה לאחר סיום הטיפול, גם במקרים שאין כאבים. המלצה דומה יקבלו אנשים אשר יחוו כאבים חזקים ומציקים לאחר טיפול השורש.

ראו גם:

אפטות – פצעים בפה

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן