תרפיה מנואלית

טיפולים במגע אינם כוללים אך ורק עיסויים או שיאצו וכמו כן, אין לראות בטיפולי מגע מקור לרגיעה והנאה בלבד. מן הידועות הוא כי טיפולי מגע למטרות שיקום ושיכוך כאבים אינם דבר חדש. למעשה, טיפול באמצעות מגע הינו ככל הנראה טכניקה טיפולית מהעתיקות ביותר שבנמצא.

בשנים האחרונות, ניתן לראות היצע של טכניקות טיפוליות שלא היו זמינות עבור המטופלים בישראל. אחת השיטות שעדיין לא זכו לתפוצה נרחבת במיוחד נקראת תרפיה מנואלית. להלן נראה מהו בדיוק טיפול זה, במי ובמה ניתן לטפל בעזרתו, באיזה אופן הוא מסייע להפגת כאבים ובנוסף – נדבר גם על העלויות.

טיפול מגע

רבים מכירים את המילה מנואלה כשם של מתקן, מעין ארוכה שיש להפעיל ביד (כך, למעשה, הונעו מכוניות עתיקות). בהקשר של תרפיה, למנואלה יש משמעות של טיפול באמצעות היד. כפי שמנואלה מופעלת ביד, תרפיה מנואלית משמעה טיפול שמבוסס על מגע ידו של מטפל.

למרות שניתן להכליל ולומר כי כל טיפול הכולל מגע ידני ייקרא תרפיה מנואלית, מקובל יותר להשתמש במונח זה לתיאור טכניקות טיפוליות כדוגמת כירופרקטיקה או פיזיותרפיה. בחלק מקופות החולים בארץ מציעים טיפולים מסוג זה כשהם ניתנים על ידי רופאים, אולם המטפלים אינם חייבים להיות דווקא רופאים בהכשרתם. פיזיותרפיסטים ומטפלים באוסטאופתיה, כירופרקטים ומטפלים בעלי הסמכות משיקות עשויים להציע בקליניקות שלהם תרפיה מנואלית כמענה לסוגי כאבים שונים ופגיעות בעיקר בשרירים או בשלד.

באילו בעיות רפואיות ניתן לטפל?

על פי פרסומים עדכניים בנושא זה, מהווה התרפיה המנואלית אמצעי יעיל לטיפול (ואפילו לאבחון) של בעיות שונות בעמוד השדרה, בחוליות וכן במפרקים. בעזרת טיפול המגע ניתן להקל מאוד על כאבי גב וכאבי מפרקים, כאשר בין היתר נועד הטיפול להתמקד גם בעצבים המעבירים את תחושת הכאב או אי הנוחות.

מומחים מסבירים כי במקור, תרפיה מנואלית תיארה טיפול ידני במפרקי עמוד השדרה מתוך רצון להשיג השפעה חיובית על כאבי גב וגם על כאבים שעוברים דרך חוט השדרה אל אזורים נוספים. מקובל לראות בשיטה פרי פיתוח של מדענים שחיו בברית המועצות לשעבר. הטיפול מתאים לשיקום לאחר פציעות ספורט וכן לתחזוקה לאחר החלמה.

כמו כן, ניתן לטפל בכאבי גב הנובעים גם מסיבות אחרות, לרבות עיוותים מולדים, פריצת דיסק, כאבים כרוניים. הטיפול עשוי גם לסייע לנשים בהיריון וכן לסובלים מפציעות בשל תאונות דרכים ועוד. מתאים לטיפול במבוגרים או בילדים.

אבחון וטיפול באמצעות תרפיה מנואלית

החלק הראשון של הטיפול מתחיל באבחון. יש לבדוק האם מקור הכאב הוא נירולוגי או אורתופדי, בודקים את מצב המרפקים ולעיתים גם השרירים. במידה והמטפל איננו רופא, מומלץ לעדכן אותו בהיסטוריה הרפואית וכן ניתן להמציא חוות דעת רפואית קודמת או הפניה על מנת לשלול מצבים רפואיים שבהם לטיפול זה לא תהיה השפעה.

בטיפול משתמש המטפל בידיו, בצורה המתמקדת באזורים הכואבים או באזורים שבהם יש להפעיל מניפולציה על עצבים, מפרקים, שרירים. תנועות המטפל בדרך כלל מהירות וכאשר המטפל/ת מקצועי ההשפעה ניכרת בתוך זמן לא רב. לטיפול לא קיימות תופעות לוואי ועל פי רוב, לא צפויה אי נוחות במהלך הטיפול או לאחריו. במידה ואי נוחות מורגשת, יש ליידע את המטפל באופן מיידי.

כמה עולה הטיפול?

עלות הטיפול הינה נגזרת של המטפל, מידת ניסיונו ומספר הטיפולים הנדרשים. על פי פרסומים של קופת חולים מכבי, המציעה טיפולי תרפיה מנואלית, עלות כל טיפול כ-54 ₪ לבעלי ביטוח מורחב של הקופה ומגיע ל-177 ₪ למבוטחי מכבי שלא רכשו ביטוח משלים (כדוגמת מכבי שלי, מכבי זהב וכן הלאה).

מקורות:

https://www.maccabitivi.co.il/treatments/manual-therapy/

http://www.tilia.co.il/%D7%AA%D7%A8%D7%A4%D7%99%D7%94-%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%AA-%D7%95%D7%94%D7%92%D7%99%D7%A9%D7%94-%D7%94%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%AA/

 

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן