האם רובוטים יכולים להרגיש בכאב?

מחקרבשנת 1986, יצא לאקרנים הסרט "תקלה מופלאה", שסיפר את סיפורו של רובוט שהצליח לברוח ממעבדת פיתוח שביקשה לפרק את כל הרובוטים שנוצרו בסדרה שלו, והוא יצא לחקור את יכולותיו ועתידו. כיאה וכראוי לכל סרט אמריקאי, הוא התאהב בנערה יפה וביחד הם עוברים הרפתקאות משעשעות.

בשנות ה-80, נחשב הסרט למשעשע ובידורי לכל המשפחה. אף אחד לא חשב אז שיבוא יום שבו רובוטים יוכלו באמת להרגיש כאב. אבל לא משנה מאיזה כיוון מסתכלים על זה, כאב מבאס. בין אם מדובר בפגיעה בבוהן, או מגע בתנור חם בטעות.הפגיעה מובילה לכאב, אך היכולת המולדת לחוש כאב ולהתרחק באופן אינסטינקטיבי ממקור הפגיעה הגורם לכאב, היא היכולת המגנה מפני פגיעה נוספת.

בעוד שהיכולת לחוש כאב היא נחלתם הבלעדית של בני אדם וכל היצורים החיים, כיום מתברר שגם רובוטים יכולים לחוש כאב.

שני חוקרים גרמנים מאוניברסיטת לייבניץ בהנובר, מאמינים שהכאב, או לפחות סימולאציה מלאכותית שלו, תהיה מאפיין רב ערך לרובוטים, ובמיוחד לרובוטים שעובדים עם אנשים.

שני החוקרים מפתחים מערכת הנקראת "מערכת עצבים מלאכותית המלמדת רובוטים לחוש כאב. או במילים אחרות, מערכת עצבים רובוטית מלאכותית (aRNS), אשר תתריע רובוטים בפני סכנות אפשריות, כך שיוכלו להגיב בזמן ולמנוע נזק למערכות המכאניות או האלקטרוניות שלהם.

מרגישים את הכאב

כמובן שכאב הוא סובייקטיבי ואינו קל להגדרה. החוקרים מסבירים שהגדרת הכאב אצל אנשים, שונה במובן הביולוגי שלה אצל רובוטים. עליהם להיות מסוגלים לזהות ולסווג הפרעות ומצבים בלתי צפויים הכרוכים בנזק אפשרי, וליזום תגובת נגד מתאימה, כלומר, רפלקסים.

על מנת להתמודד עם דרישות תובעניות אלו, החוקרים משתמשים בתנועות כאב-רפלקס אנושיות, לעיצוב מודלים "תחושתיים" של רובוטים לכאב ופיתוח בקרות תגובה. הדגש מוצב על פורמליזציה של כאב רובוטי, בהתבסס על תובנות ממחקר כאב אנושי, כפרשנות של תחושת מישוש.

מערכת עצבים רובוטית מלאכותית יכולה להיות זהה לרשת עצבים סנסורים המוטבעים בעור האדם, ומסוגלים לחוש בכוח, לחץ וטמפרטורה. עם כל הגירויים החיצוניים עוברים סף מתוכנת מראש, ניתן לסווג אותם לקטגוריות שונות, טרם הפעלת מענה הולם.

כשרובוט יכול לחוש בסכנת "כאב" הוא יכול להימנע מביצוע פעולה שתגרום לו להיפגע. הוא "מרגיש" כאב מתון, הגורם לו לסגת בהירות ולהתרחק עד שהסכנה חולפת. לאחר מכן, הוא עשוי לשוב. על מנת למנוע את הנזק, הרובוט עובר להתנהגות סביבתית פסיבית לחלוטין.

רובוטים לעבודה בטוחה במקומות עבודה ובבית

עם הופעת המכונות המסוגלות לקרוא ולהגיב לרגשות, רובוטים שירותיים פועלים במקומות רבים כגון במלונות, בתי חולים, מקומות עבודה ובתים. לכן הגיוני היה לתכנן רובוטים בעלי יכולת תגובה הולמת לגירויים מזיקים. זהו אמצעי בטיחות נוסף בו ניתן לצייד רובוטים, על גבי מספר עצום של חיישנים אחרים, הגורמים להם לעצור או להאט כשהם מזהים נוכחות אדם.

מנגנונים ביולוגיים אלו, הלקוחים בהשראת מערכת עצבים אנושית, מתוכננים להגן על רובוטים מפני פגיעה, מה שמוביל אף למניעת תיקונים רציניים ויקרים, או למניעת תאונות עבודה העשויות להתרחש במפתיע אם הרובוט מתוכנן לעבוד במקביל או בסמיכות לטווח הראייה של אנשים. לרובוטים יש את הגרסה שלהם לגבי כאב, וזהו פיתוח חשוב בעידן הפונה יותר ויותר לסיוע רובוטים במקומות עבודה ציבוריים ובבתים פרטיים.

ראו גם:

טיפול פסיכולוגי בכאב

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן