ציפורן חודרנית ותחושת כאב

ציפורן חודרניתכולם אוהבים להיראות יפים, מסודרים ומטופחים. ההופעה שלנו אומרת עלינו הרבה וקובעת את הרושם הראשוני אותו אנו יוצרים כאשר אנו פוגשים אנשים חדשים.

חלק מהרושם הראוני שאנו מותירים קשור גם למראה הציפורניים שלנו, ומחלות ובעיות ציפורניים עשויים להיות לא נעימים למראה לסביבתנו, ולא טובים לביטחון העצמי שלנו.

אחת הבעיות השכיחות ביותר הנוגעות לציפורניים היא ציפורן חודרנית. מדובר בבעיה נפוצה מאוד בארץ ובכלל ברחבי העולם והסובלים ממנה הם גברים ונשים כאחד.

פעמים רבות לא מדובר באירוע חד פעמי והציפורן החודרנית נוטה לחזור. לשם כך חשוב לאתר את הבעיה בהקדם ו"להקדים תרופה למכה" על ידי דרכי מניעה שונות.

למה הציפורן נעשית חודרנית?

ציפורן חודרנית הוא תיאור למצב כללי בו הציפורן חודרת אל תוך הבשר של האצבע עליה היא נמצאת.

ציפורן חודרנית יכולה להופיע הן בציפורניי הידיים והן בציפורני הרגליים, אולם התופעה שכיחה יותר בכפות הרגליים בגלל שרוב ימות השנה ציפורני הרגליים שלנו נמצאות סגורות בתוך גרב ונעל. המיקום השכיח ביותר של ציפורן חודרנית הוא בבוהן הגדולה בכף הרגל.

ציפורן חודרנית יכולה להיווצר כתוצאה משינוי במבנה האנטומי – יש אנשים מסוימים שנולדים כאשר הציפורן שלהם רחבה יותר מהאצבע, וכך, בכל פעם שהציפורן גדלה, היא גדלה לתוך הבשר.

סיבות אחרות ליצירה של ציפורן חודרנית כוללות:

  •  גזירה לא נכונה ועמוקה מידי של הציפורניים.
  • נעילת נעליים צרות ולוחצות.
  • פטריות ודלקות בציפורן.
  • אצבעות מצטלבות.
  • עיוות של כף הרגל ועצמות האצבעות- יכול להיות תורשתי או בעקבות מחלת פרקים.
  • טראומה או פציעה לאצבע.
  • מחלות של מחזור הדם הגורמות לבצקות בכפות הרגליים.

ועוד..

טיפול בציפורן חודרנית

חשוב מאוד לטפל בציפורן חודרנית ממספר סיבות. ראשית כל מי שסבל או סובל מציפורן חודרנית יודע עד כמה התופעה כואבת. שנית, בדלקת שנוצרת בעקבות חדירת בציפורן לעור יכולה להתפשט לכל כף הרגל ולגרום לעיתים לגדילה מאסיבית ובלתי פרופורציונאלית של העור שנמצא סביב הציפורן.

בשלביה הראשונים של הבעיה ניתן לנסות לטפל בציפורן על ידי טיפול שמרני – זה כולל השרייה של הציפורן במים חמימים עם סבון, ומריחה של האזור הנגוע בתמיסת פולידין וחבישתו. חשוב להקפיד על נעילת נעליים מרווחות מלפנים.

אם הטיפול השמרני לא עוזר או שהציפורן פשוט חדרה עמוק מידי ולא מצליחה לצאת החוצה, יש לפנות לטיפול אצל פדיקוריסטית מוסמכת או אצל רופא פודיאטור המתמחה בבעיות הקשורות לכפות הרגליים.

הפדיקוריסטית תנסה לגזור את החלק של הציפורן שחדר אל תוך הבשר, בעוד שהפודיאטור, שמטפל לרוב במקרים קשים יותר, יכול להסיר את הציפורן ולפעמים לחתוך חלק מהבשר שצמח מעליה. אין מה לדאוג, הטיפול הזה מבוצע תחת הרדמה מקומית.

גם בתחום הציפורניים החודרניות יש לסבתא מה לומר וקיימות מספר "תרופות סבתא" שיש מי שיישבעו שפועלות בצורה מצוינת:

  • יש האומרים כי טבילת הציפורן החודרנית במים פושרים עם מלח מסייעת להפחתת הכאבים והדלקת.
  • מתכון אחר לטיפול בציפורן חודרנית כולל רקיחת עיסה מכף של חילבה מעורבבת עם כף של דבש. את העיסה שנוצרת יש למרוח על הציפורן החודרנית ולכסות בפד גזה ותחבושת לא לוחצת למשך הלילה. החילבה אמורה לספוג את הנוזלים של הדלקת, בעוד שהדבש שהוא חומר מחטא ידוע, אמור לדאוג לניקוי של האזור המודלק.

מניעת התפתחות ציפורן חודרנית

הדבר החשוב ביותר הוא להקדים תרופה למכה. לכן אם אתם יודעים שיש לכם נטייה לפתח ציפורן חודרנית או שאתם חוששים ממנה, להלן מספר טיפים שיעזרו לכם:
1. יש לגזור את הציפורן בצורה ישרה בלבד ועם מספריים מתאימות.
2. חשוב להקפיד על נעילת נעל המתאימה לכף הרגל ולא לוחצת, בייחוד לא באזור הבהונות.
3. את קצות הציפורניים לאחר גזירה מומלץ לשייף עם פצירה כדי שיהיו עגולות יותר.
4. חשוב להקפיד על גזיזת ציפורניים רק אחרי מקלחת כאשר הן רכות יותר.
5. מומלץ לגזור את הציפורניים רק לאחר שהן בולטות מעבר לקצה האצבע.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן