פלטפוס ברגל

פלטפוס היא מצב נפוץ בו קשת כף הרגל אינה קעורה אלא שטוחה. כתוצאה, כל כף הרגל נוגעת בקרקע בזמן עמידה, ופיזור העומס של הגוף על כף הרגל נפגם.

רגל שטוחה בדרך כלל אינה גורמת לסימפטומים או כאבים, ואנשים רבים מסתובבים עם פלטפוס ללא כל בעיה. ההשערה היא שהפלטפוס נגרם בגלל התפתחות לקויה של הקשת במהלך הילדות וכאמור, במקרים שלא מופיעים סימפטומים מדובר במצב קל שאינו דורש התייחסות.

התפתחות הקשת ברגל

הקשת האורכית של הרגל מורכבת משריר שתפקידו לספק אחיזה טובה יותר של הרגל עם הקרקע בזמן הליכה, ריצה ופעולות נוספות. מדובר בשריר שמקבל את הכוח ואת היכולת לעבוד עם השנים, ובמהלך ההתפתחות התקינה נוצרת הקשת האורכית החיונית לתפקוד כף הרגל.

אצל תינוקות וילדים קטנים, רגל שטוחה היא מצב שכיח, וזאת בגלל שהשריר שיוצר את הקשת אינו מפותח דיו, ובתקופת הילדות רוב הילדים מפתחים את הקשת המדוברת.

במהלך השנים, הקשת האורכית עלולה גם לדעוך, וזהו מצב האופייני לאנשים הסובלים מחולשה של הרצועות ונוטים לשכיחות גבוהה של נקעים חוזרים.

מצבים המגבירים את הסיכון להתפתחות פלטפוס ולדעיכת הקשת על רקע גורמים נרכשים הם השמנה, פציעה חמורה בכף הרגל והקרסול, גיל מבוגר ומחלת פרקים ראומטית.

סימנים שונים לרגל שטוחה

פלטפוס הוא מצב שלרוב אינו סימפטומטי, ופעמים רבות מתגלה לראשונה רק בלשכת הגיוס. במקרים אחרים, הפלטפוס גורם לכאבים קלים, בעיקר באזור הקשת או בחלקה העליון של כף הרגל.

כמו כן, אנשים הסובלים מפלטפוס בדרך כלל ירגישו קושי רב בעמידה על קצות האצבעות, ויחושו לעתים התנפחות של הצד הפנימי של העקב.

מלבד הכאבים הישירים, פלטפוס עלול להגביר את הסיכון לבעיות אורטופדיות אחרות. המצב הלא טבעי של רגל שטוחה, גורם לפיזור העומס על כף הרגל בצורה בלתי תקינה, ועל כן עלול להוביל להתפתחות של כאבי גב וכאבי ברכיים, וכן לבעיות ביציבה.

טיפול בפלטפוס

במקרים בהם לא מורגשים סימפטומים, אין צורך לבצע טיפול או לשנות את מהלך החיים. לעומת זאת, במקרים בהם הפלטפוס גורם לכאב, ניתן לטפל בקלות על ידי שימוש במדרסים.

כיום ניתן לרכוש מדרסים בזול ועל פי התאמה אישית, ושימוש במדרסים עוזר לשפר את מצבם של שרירי כף הרגל, ולהעניק תמיכה והקלה על הכאב.

הטיפול במדרסים לא גורם לתיקון הקשת וליצירת מצב תקין, אלא הוא טיפול תומך וסימפטומטי בלבד.

אנשים רבים הסובלים מפלטפוס סובלים גם מחוסר גמישות של כף הרגל. ולכן, במקרים שמדובר במצב שמפריע, ניתן לבצע תרגילי מתיחה פשוטים להארכת השרירים ושיפור הגמישות באזור.

דרכים להקלה על הכאב

במקרים שפלטפוס אכן גורם לכאב עז, מדובר בכאב חזק מאוד שגורם לפגיעה באורח החיים ובעיה בתפקוד היום יומי. במקרים כאלה, חשוב מאוד להקפיד על מנוחה ולהימנע מביצוע פעילות גופנית המאמצת את כף הרגל. הפעלת כף הרגל בזמן כאב עלולה לגרום להתפתחות דלקת ולהחמרה במצב.

בנוסף, תמיד ניתן להשתמש בתרופות להקלה על הכאב. תרופות כמו אקמול, איבופרופן (אדוויל, נורופן) או אופטלגין יכולות להקל באופן משמעותי על הכאב ולשפר את ההרגשה הכללית.

בנוסף, שימוש מקומי במשחות כמו וולטרן, גם כן יכול לשפר את המצב ולהפחית את התהליך הדלקתי. ברוב המקרים של פלטפוס אין צורך להשתמש בתרופות חזקות יותר, וניתן להסתפק בתרופות הניתנות ללא מרשם רופא.

והחשוב מכל, הפחתת משקל עוזרת מאוד להקלה על הכאב הנגרם לאחר פלטפוס. הפחתת העומס על כף הרגל תעזור להפחית את הכאב, ולשפר את המצב הכללי של כף הרגל, ויכולה אף להפסיק לגמרי את הכאב.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן