כאבים בעצם הזנב

עצם הזנב היא החלק האחרון והתחתון ביותר של עמוד השדרה. עמוד השדרה מורכב מחוליות רבות – צוואריות, של בית החזה, ומותניות. סופו של עמוד השדרה הוא במספר חוליו מאוחות – sacrum  הקצה של חוליות אלו נקרא עצם הזנב – coccyx.

החוליות התחתונות שמרכיבות את "עצם הזנב" הן שריד עוברי ל"זנב" שנמצא אצל התינוק בטרם היוולדו, כמו גם אצל בעלי חיים אחרים מעולם החי. בדרך כלל, עצם הזנב מורכבת מכמה "חוליות" מנוונות שמתאחות לעצם אחת.

גורמים וטיפול בכאבים באזור עצם הזנב

מכה חזקה באחורי הגוף, או נפילה על הישבן יכולים להוביל לפגיעה בעצם הזנב. פגיעה כזו שכיחה יותר אצל נשים מגברים. בבדיקה ניתן להבחין בחבלות באזור, ורגישות רבה למגע בעצם. כמן כן, רגישות בעצם הזנב עלול להשפיע על יתר אזורי הגב ולגרום לכאב.

לפעמים מופיעה פגיעה גם בעצבים היוצאים מאזור זה של עמוד השדרה, ולכן הפגיעה יכולה להיות מלווה בחוסרים עצביים שונים.

בצילום רנטגן ניתן להבחין בשבר בעצם הזנב, כשלעיתים החלק השבור התחתון מסובב קדימה. כדי לטפל בשבר, יש צורך בהחזרה של החלק התחתון של עצם הזנב למקום, תהליך שנעשה על ידי דחיפה פשוטה באמצעות האצבע דרך פי הטבעת.

כאב ממושך, בייחוד בזמן ישיבה, יכול להופיע לאחר פגיעות כאלו, בגלל הלחץ המופעל על עצם הזנב. הטיפול בכאב כולל מתן של משככי כאבים, לפעמים בהזרקה מקומית. במקרים חמורים מסירים את עצם הזנב הפגועה בניתוח.

סיבות נוספות לכאבים בעצם הזנב הן לידה, שלעיתים פוגעת במבנים אנטומים באיזור, או לאחר ניתוח. לעיתים מבנה שונה (מאורך) של עצם הזנב יכול להוביל גם הוא לכאבים. מתיחת של שרירים באיזור, הופעה של בליטה קלה בעצם הזנב (דורבן, spur) יכולים לגרום לנזק וכאב גם הם. הטיפול כולל בדרך כלל משככי כאבים מקומיים ומנוחה במידת הצורך.

ראו גם:

כאבים לאחר לידה

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן