סימבלטה – תרופה שעוזרת במקרים של כאב

תרופהסימבלטה היא תרופה פסיכיאטרית, המשמשת במקרים רבים של מחלות בהן מתעורר כאב ללא מקור ידוע. הסימבלטה במקורה היא תרופה נגד דיכאון, וברפואת הכאב משתמשים במחלות שונות כמו פיברומיאלגיה על מנת לשכך כאבים ולהפחית את סימני המחלה.

זוהי תרופה חדשה אשר נחשבת לדור החדש של התרופות נגד הדיכאון והיא חלק ממשפחת ה-SNRI.

התרופה סימבלטה יעילה בעיקר כמקלה על סימנים של דיכאון וכאב במהלך היום, ושימוש נכון בה כולל את נטילתה בשעות הבוקר המוקדמות. כמו כן, לתרופה תופעות לוואי שונות שחולפות מעצמן בדרך כלל תוך מספר שבועות.

השימוש בתרופות אנטי דיכאוניות להקלה על הכאבים

דיכאון היא בעיה נפוצה מאוד אשר פוגעת בכ-10% מהאוכלוסיה, ובמקרים רבים אף גורמת לכאבים פיזיים.

קיים קשר בין המצב הנפשי ובין עצמת הסימנים, וידוע שבמחלות רבות דיכאון, סטרס ומצב נפשי ירוד משפיעים באופן חזק מאוד על הופעת הסימנים השונים.

מצב נפשי רע מוביל להופעת לסימנים כמו כאבי ראש, כאבי בטן, חולשה עזה וכו', ושימוש בתרופות פסיכיאטריות שונות (כמו לדוגמא סימבלטה) עוזר בין היתר להקלה על הכאב. מחלות שונות המתבטאות בכאב עז ממקור לא ידוע, כמו פיברומיאלגיה זוכות לשיפור אדיר לאחר שימוש בתרופה, והיא אחת הראשונות שאושרו לשימוש כטיפול במחלה.

מנגנון הפעולה

התרופה סימבלטה עובדת על ידי עיכוב ה-reuptake של סרטונין ונוראדרנלין. חומרים אלה הם נוירוטרנסמיטורים המעורבים בהופעת הדיכאון והסימנים הנלווים, ועיכוב ספיגתם מחדש עוזר להשאירם בחלל הסינפסות העצביות זמן רב ומגבירים את פעולתם. ולכן, התרופה מגבירה את השפעת הסרטונין והנוראדרנלין ומביאה לשיפור במצב הדיכאון והכאב הנלווה.

מחקרים שונים הראו שפיברומיאלגיה ומחלות כאב אחרות מושפעים באופן ישיר מהחסר הפיזיולוגי בסרטונין ונוראדרנלין, ועל כן שימוש בתרופות שמגבירות את השפעתן מביא לשיפור במצב הכללי.

התרופות הותיקות יותר ממשפחת ה-SSRI כמו פרוזאק משיגות אמנם אפקט פיזיולוגי דומה, אך לא משפיעות בצורה טובה על הכאב, ולעומתן תרופות מהדור החדש כמו סימבלטה משיגות אפקט משמעותי ביותר.

השפעת הסימבלטה על הגוף

הסימבלטה מתחילה להשפיע בצורה מהירה, והכאב מוקל תוך שבוע מתחילת הטיפול. מלבד ההקלה על הכאב, המטופלים המשתמשים בסימבלטה נהנים משיפור מצב הרוח והמצב הנפשי וכתוצאה הכאב ממנו הם סובלים מוקל.

יש לציין שאין קשר בין רמת הדיכאון לבין השפעת התרופה, ושימוש בסימבלטה משפיע בצורה דומה ללא קשר להופעת דיכאון קליני.

שימוש נכון בסימבלטה כולל את נטילת התרופות בשעות הבוקר, אז מושג האפקט המשמעותי ביותר.

חשוב לזכור שלעומת תרופות אחרות שתפקידן להשיג שיפור בשעות הלילה, הסימבלטה משפיעה בעיקר בשעות היום ועל כן יש לנטול את התרופה מוקדם בבוקר.

כמו כן, על מנת להימנע מהופעת תופעות לוואי קשות, יש להתחיל את השימוש בתרופה בהדרגה, ולהעלות את המינון שלה בצורה מבוקרת.

תופעות הלוואי של סימבלטה

בדומה לכל תרופה, גם סימבלטה כוללת תופעות לוואי שונות כמו כאבי ראש ובחילות. חולים המתחילים להשתמש בסימבלטה מתלוננים על ישנוניות, הפרעות ריכוז קשות והזעת יתר.

מלבד זאת, התרופה גורמת להופעת תסמינים של מערכת העיכול המתבטאים בשלשולים ועצירות.

בנוסף, התרופה עלולה להוביל לעליה במשקל ולהפרעות במערכת השתן.

כל חולה מגיב באופן שונה לטיפול בתרופה, וקיימת תקופת הסתגלות של מספר שבועות במהלכה סובלים המטופלים מהופעת הסימפטומים המדוברים. חולים רגישים לתרופה, עלולים לפתח תופעות לוואי בעצימות קשה ביותר ולסבול רבות מהשימוש בתרופה, ואצלם יש לשקול להחליף אותה.

לעומתם, קיימים חולים שכלל לא מרגישים את תופעות הלוואי המדוברות ונהנים מההשפעות החיוביות של התרופה.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן