מתיחת שריר

מתיחת שריר היא שם "עממי" נפוץ לנזקים מיקרוסקופיים עדינים הפוגעים בסיבי שרירים משורטטים. השרירים הרצוניים בגופנו (בניגוד למשל, לשרירים בדופנות מערכת העיכול), בנויים מסיבים שלתאי שריר מחוברים הפועלים במנגנון ביוכימי מתוחכם ליצירת כוחות והפעלת בהתאם לצורכו של הגוף.

לעיתים, בדרך כלל בעקבות פעילות גופנית מאומצת, נפגעים סיבי השריר באופן מיקרוסקופי. במתיחת שריר בדרך כלל לא מדובר בנזק נראה לעין לשריר, קריעה של גיד או פגיעה משמעותית אחרת – מדובר בפגיעות קטנות בלבד בתאי שריר.

הסימפטומים האופייניים למתיחת שריר כוללים כאב במקום הפגיעה, נפיחות מקומית, לעיתים דימומים קטנים, כאב וקושי בהפעלת השריר הפגוע, וחולשה.

ממה גורם לכאב במתיחת שריר?

הכאב הנגרם ממתיחת שריר נובע מהנזק בתאים בצירוף התגובה הדלקתית באזור. גופנו מגיב לנזק על ידי יצירת דלקת – הרחבה של כלי דם , הגברת החדירות שלהם, וגיוס תאי דם לבנים ("לויקוציטים") מסוגים שונים.

הרחבת כלי הדם, הנזק המקומי, התגובה הדלקתית, גירוי קצוות עצבים באזור ושחרור של חומרים פרו-אינפלמטורים שונים – כל אלו גורמים לתחושת הכאב הנוצרת לאחר מתיחת שריר.

הסובלים ממתיחה בשריר

מתיחת שריר מופיעה בדרך כלל בעקבות פעילות גופנית מאומצת. הנזקים המיקרוסקופים בשריר מופיעים לאחר מתיחת יתר של השריר (היפר-אקסטנציה).

פגיעה כזו אופיינית, למשל, בשריר הירך הארבע ראשי, או בשרירי הירך האחוריים (Hamstrings). מתיחת שריר יכולה להופיע גם בפעילות יום – יומית רגילה ושגרתית, ללא מאמץ פיזי חריג. בעצם, כל אחד יכול לסבול ממתיחת שריר.

הטיפול במקרים של מתיחת השריר

קיימות מספר שיטות לטיפול בכאבים הנגרמים ממתיחת שריר. מכיוון שהגוף הוא בעל יכולת מרשימה לריפוי והתחדשות, מנוחה לשריר הפגוע מסייעת מאוד בהפחתת הכאב ובריפוי הנזק.

עם זאת, מעניין לציין שתאי שריר משורטט אינם יכולים להתחלק ולהתרבות, בדומה לתאי עצב, ולכן כמעט ואין החלפה של סיבי שריר קרועים על ידי תאים שריר אחרים.

מנוחה, מנוחה ו..מנוחה

מנוחה מספקת לשריר את האפשרות להירפא ללא הפרעה ונזקים נוספים. בנוסף למנוחה, קירור מקומי של השריר באמצעות שקיות קרח יכול לסייע בהפחתת הכאב והתגובה הדלקתית. חשוב להיזהר משימוש בקרח על פני עור חשוף – כדאי להשתמש במגבת או באמצעי חוצץ אחר. הרמה של השריר הפגוע (למשל ברגל) מסייעת גם היא בהפחתת הנפיחות הדלקתית ומקלה על הכאב.

תרופות

אפשרויות אחרות להפחתת הכאב הן תרופות שונות הפועלות כנגד התהליך הדלקתי שנוצר בגוף, וקשור לכאב.

התרופות הנפוצות ביותר שפועלות כנגד דלקת בגוך הן תרופות ממשפחת "נוגדי הדלקת שאינן סטרואידים", הנקראות באנגלית בקיצור NSAID's – Non-Steroidal Anti Inflammatory Drugs.קבוצת פרמקולוגית זו מכילה תרופות שימושיות רבות, כמו איבופן, אדוויל, מוסקול, ועוד.

ניתן להשתמש בתרופות אלו על ידי נטילתן בכדורים, או באמצעות משחה – כדוגמת משחת וולטרן, הפועלת כנגד הדלקת באופן מקומי.

מנגנון הפעולה של תרופות אלו מורכב למדי, וקשור בתהליכים ביוכימיים בגוף הקשורים ביצירת מדיאטורים דלקתיים – חומרים המפעילים את התהליך הדלקתי ואת מערכת החיסון בגוף.

עצירתו של התהליך הדלקתי עוצרת גם את הכאב הנוצר באופן תגובתי לנזק בשריר. תרופות אלו חוסמות את פעילות האנזים cyclooxygenase (הנקרא בקיצור COX) שאחראי ליצירת החומרים מעודדי הדלקת (למשל: פרוסטגלנדינים).

תרופות רבות מקבוצה זו נמכרות בבתי מרקחת ללא מרשם ((OTC. עם זאת, כדאי לזכור שאין ליטול תרופות אלו זמן ממושך ללא השגחה רפואית, בגלל תופעות הלוואי האפשריות בצריכה ממושכת שלהן – ובייחוד דימום מדרכי העיכול העליונות ופגיעה כלייתיית.

כמובן שגם אקמול (Paracetamol) היא תרופה יעילה בשיכוך כאב הנגרם ממתיחת שריר, אם כי מנגנון הפעילות שלה לא ברור כל צורכו.

פיזיותרפיה ותרגילי חיזוק

כאשר הכאב המופיע בשריר הוא כאב משמעותי, המגביל בתנועה ובפעילות. ניתן להיעזר בפיזיותרפיה כדי להקל על הכאב ולשפר את התפקוד היום יומי. פיזיותרפיה מסייעת בשיפור טווחי התנועה והתמודדות עם הכאב, ולעיתים גם מפחיתה את הכאבים – עד לחזרה לתפקוד מלא. התרגילים הפיזיותרפיים מתאימים לשריר שנפגע, מיקומו, עוצמת הפגיעה והכאב, ויכולתו הפיזית של החולה.

מכשיר לייזר רך

כיום ניתן לשלב גם טיפולים בלייזר רך הניתנים לשימוש עצמי בנוחות הביתית. מכשירים שנבדקו מחקרית (בדקו זאת לפני שימוש) הוכחו כיעילים בקרב אנשים הסובלים מבעיות אורתופדיות חוזרות, וגם מפציעות חדשות.

בדרך כלל תוכניות ההפעלה מאוד פשוטות לשימוש והן ניכרות בעיקר בשימוש אצל ספורטאים (אך לא רק).

מומלץ להיוועץ עם רופא מטפל טרם השימוש וניתן לשלב עם טיפול קיים מבלי לחשוש מתופעות לוואי.

לסיכום, ברובם המוחלט של המקרים, עם הטיפול המתאים, מתיחות בשריר חולפות במהרה ללא פגיעה שארית בשריר. עם טיפול ביתי קל – הכאב עובר במהירות רבה, וניתן לחזור לפעילות שגרתית תוך זמן קצר.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן