מרפק פופאי (olecranon bursitis): הנחיות טיפול

מרפק פופאימרפק פופאי, הנקרא גם olecranon bursitis, הוא דלקת בשקיות הקטנות של הנוזלים המסייעים למפרקים לנוע בצורה חלקה. מצב זה משפיע על החלק האחורי של המרפק, והוא נקרא לעתים מרפק פופאי בשל הבליטה המתפתחת בחלק האחורי של המרפק, הנראית כמו דמות הקריקטורה של מרפקו של פופאי.

לחץ כרוני המופעל על המרפקים וגורם לדלקת, מתרחש ברוב המקרים כתוצאה מהרגל ההישענות על המרפקים, תנוחה אופיינית במהלך קריאה. ניתן לטפל במרפק פופאי במגוון שיטות, כולל שיטות פעילות גופנית.

מה גורם לעוויתות בורסיטיס?

בורסיטיס היא דלקת. למרות הלחץ הכרוני המופעל כתוצאה מהישענות על המרפקים, מספר מצבים דלקתיים אחרים עשויים לתרום למצב זה. לאחר שהדלקת פורצת, הנוזל מצטבר במרפק וגורם לנפיחות. ניתן אף לפתח מרפק פופאי כתוצאה משימוש יתר במרפק, זיהום, דימום למפרקים, והיווצרות גבישים במפרקים.

קיימים שלושה גורמים כלליים ל-olecranon bursitis:

דלקת – זוהי הסיבה הנפוצה ביותר.

פגיעה פתאומית – כגון מכה על המרפק הגורמת לדימום או הצטברות נוזלים.

זיהום – הנגרם כתוצאה מכל אחד מהמצבים הכוללים פגיעה במרפק; זיהום ברקמת המרפק; או מצב נדיר של זיהום בדם.

כאבים ונפיחות: מתסמיני מרפק פופאי

תסמיני הכאב המצריכים התייחסות רצינית עשויים לכלול:

כאב – במיוחד עם תנועת המרפק או הפעלת לחץ על המרפק.

נפיחות – גוש אחד עשוי להיות מורגש בחלק האחורי של המרפק המושפע. נפיחות או גוש נגרמים כתוצאה מנוזל מוגבר במרפק המשפיע על התנועה, או הגורם לכאבים בנגיעה.

אדמומיות – פסים אדומים, חום גוף גבוה ובלוטות לימפה נפוחות בבית השחי הנגרמים כתוצאה מזיהום.

כדי לאבחן מרפק פופאי, הרופא שואל את המטופל לגבי ההיסטוריה הרפואית שלו, ומבצע בדיקה גופנית. אם הנפיחות היא תוצאה של פגיעה, יתכן שיהיה צורך בצילומי רנטגן על מנת לקבוע אם קיים שבר במרפק. אם הרופא מודאג מהזיהום במרפק, הוא עשוי לנקז נוזלים מהאזור עם מחט, לשם בדיקת הנוזל בתנאי מעבדה.

טיפול במרפק פופאי

טיפול במצב זה עשוי לכלול ניקוז עודף נוזלים במרפק עם מחט, ולאחר מכן זריקות המכילות תרופות, הניתנות למרפק, על מנת להפחית את הדלקת ולקדם ריפוי.

טיפול בדלקת מתמשכת מתמקד בהוראת הרופא להימנע מהישענות על המרפקים, הגנה עליהם במהלך פעילויות ספורט עם רפידות מרפק, וכן שימוש בתרופות אנטי דלקתיות. תרופות אנטיביוטיות עשויות להיות נחוצות על מנת לטפל בזיהום, ויהיה צורך בניקוז או הסרת הזיהום מהמרפק.

במקרים רבים, ניתן לטפל בהצלחה במצב זה באמצעות מנוחה, יישום קרח, דחיסה והעלאת המרפק – יחד עם זאת, במקרים רבים ניתן לרפא מרפק פופאי עם תרגילי מתיחה מבוקרים. המטרה היא לשפר את כוח השריר ואת הגמישות באמצעות תרגילי מתיחות שרירים ותיקון הנפיחות.

תרגילים – יש להתמקד במיוחד בשריר התלת ראשי, במיוחד במהלך ביצוע תרגילי מתיחה על מנת לשפר את הגמישות. אין לאמץ מדי את המרפקים של המפרקים, וכשמבצעים נכון את התרגילים, ניתן להשיב בהדרגה את המרפקים לפעילות מלאה.

אמצעי טיפול נוספים

מומלץ להניח למפרק המרפק לנוח כדי להתאושש. במקרים מסוימים של מרפק פופאי ניתן לנקוט בצעדים נוספים כגון פיזיותרפיה על ידי מטפל מומחה, גירוי חשמלי וטיפול אולטרסאונד. יש להיזהר משני הקצוות של שיקום לקוי ותרגול יתר. ניתן אף לקבל עיסוי רקמות רכות, טיפול בחום, ושינוי הרגלי הפעילות.

אם המרפק לא נרפא לחלוטין כתוצאה משילוב טיפולים אלו, ניתן לטפל בדלקת או בזיהום עם תרופות. במקרים קיצוניים, קיים צורך בניתוח. למרבה המזל, מקרים אלו נדירים.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן