מורפין – סם או תרופה?

תזקיק של מורפין יוצר לראשונה לפני מאתיים שנה. הוא קיבל את שמו מאל החלומות מורפיאוס (המוכר לרבים מאיתנו כדמות ראשית מורפין, מצד אחד סם, מצד שני תרופהמטרילוגיית הסרטים המטריקס). החומר, שהפך עם השנים לתרופה חזקה נגד כאבים, נחשבה בתחילה לחומר מרדים המתאים לטיפול בהתמכרויות. צחוק הגורל הביא לכך שלמעשה, התגלה עד מהרה שמדובר באחד החומרים הממכרים ביותר.

על הקו הדק שבין סם ממכר לתרופה

מורפין הינו דוגמה מובהקת לכך כי לעיתים תרופות יעילות (מאוד) רחוקות מרחק קטן מאוד מסמים מסוכנים. בשל פוטנציאל ההתמכרות חסר התקדים של המורפין, היחס כלפיו דו ערכי. מצד אחד, הוא נכלל בפקודת הסמים הבלתי חוקיים. אסור למכור או לשווק אותו, מחוץ לשימושים רפואיים מותרים. הוא חוקי אך ורק תחת מרשם רפואי. על פי ההערכות, עשרות אלפים אנשים בצפון אמריקה לבדה הלכו לעולמם בשל ההשפעות הממכרות של משככי כאבים חזקים כדוגמת מורפין (או מורפיום) ואחרים. יחד עם זאת, אין לשכוח שמדובר בתרופה יעילה ביותר. המורפין מסוגל לחסום בצורה טובה את נתיבי הכאב, שעוברים במערכת העצבים. לאחר נטילת התרופה, מכובה "מתג" הכאב בצורה יעילה על ידי חסימת מרכזי הכאב במוח.

כיצד מונעים התמכרות למורפין ואת תופעות הלוואי?

כיום, המודעות לסכנת ההתמכרות למשככי כאבים ידועה היטב. רשויות הבריאות בעולם נוקטות צעדים רבים להקטנת השימוש בתרופות כאלה. חולים, לרבות הסובלים מכאבים כרוניים, נמצאים בפיקוח רפואי הדוק. כאשר נשמעים להוראות הרופא ונמנעים משימוש מוגבר בתרופה, סכנת ההתמכרות נעשית מינימלית.

בזכות זמינותם ההולכת ועולה של טיפולים נוספים ואפשרות השימוש בתרופות נוספות, ניתן לשפר את שיכוך הכאב מבלי להביא לתלות בתרופות. השימוש בפיקוח רפואי נחשב לבטוח במצבים שונים אפילו ילדים. עם זאת, אין לצרוך את התרופה ללא פיקוח מתאים. תופעות לוואי אפשריות כוללות השפעה על מצב הרוח (לרוב, מצב רוח מרומם), השפעה על מערכת העיכול (למשל עצירות), לפעמים ישנוניות, בחילה וסחרחורת.

שבחלק מהאנשים התרופה עלולה לגרום להשפעה מהותית על מערכת הנשימה. בכל תחילת השימוש בתרופה או בהגדלת מינון, יש לדווח על היסטוריה שכוללת אסטמה, חסימת ריאות או מחלות נשימה אחרות. בשל השפעה בין תרופתית אחרית, על הרופא לדעת כל שימוש מקביל בתרופות אחרות. כך ניתן להפחית כאבים בצורה יעילה, מבלי לקחת סיכונים מיותרים.

מורפין בכמוסות, מורפין בכדורים וגם בזריקות

מורפין נחשב למשכך כאבים חזק והוא משמש בין היתר בפרוצדורות כירורגיות, הרדמה מקומית, ניתוחים קיסריים. אנשים הסובלים מכאבים כרוניים לרוב ינסו להיעזר במשככי כאבים קלים יותר ורק אם לא הייתה השפעה, ייעשה שימוש במורפין, כאמור במרשם רפואי ופיקוח רפואי בלבד.

הרופא הוא זה שיקבע את המינון הרצוי ואת דרך הנטילה. מורפין ניתן לקבל באמצעות הזרקה (להשקעה מהירה) וכן באמצעות טבליות לשימוש מהיר או בכמוסות לשחרור איטי יותר או בנוזל. תחילה, הרופא ימליץ בדרך כלל על שימוש במינון נמוך. לפי עוצמת הכאב, ניתן להעלות את המינון. עדיף לעבור לכמוסה או נוזל בשחרור איטי במידת האפשר. כך ניתן להפחית את כמות המורפין ולשמור על השפעה טובה.

לאורך כמה זמן מותר ליטול מורפין?

פרק הזמן שבו חולה יטול מורפין תלוי בעוצמת הכאב ובסיבה שבגינה ירשום הרופא את השימוש בתרופה. כמשכך כאבים שלאחר ניתוח, מקובל שימוש של מספר ימים. עבור טיפול בכאבים כרוניים אפשרי שימוש ממושך יותר. שיקול הדעת הינו רפואי, בהתאם להשפעות ולתופעות הלוואי. וכפי שהשימוש הראשוני נעשה בהדרגה, גם הפסקת השימוש הממושך תיעשה בדרך כלל בהדרגה (למניעת תסמינים דמויי גמילה).

מקורות ולקריאה נוספת:
https://www.nhs.uk/medicines/morphine/
https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682133.html

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן