כירופרקטיקה

כירופרקטיקה היא שיטה לטיפול בבעיות של מערכת השריר, השלד ועמוד השדרה, המתבססת על ההנחה שמערכת העצבים מושפעת ישירות ממפרקי עמוד השדרה.

הפירוש המילולי של המילה כירופרקטיקה היא "ביצוע באמצעות הידיים" (כירו – יד, פקרטיקה – ביצוע), ואכן, הכירופרקטיקה מתבססת על עבודה ידנית המתבצעת על מפרקי עמוד השדרה, ובה מנסים להשפיע על הכאב.

מקצוע הכירופרקטיקה התחיל בשנת 1895, כאשר ד"ר דניאל דייויד פלמר הקים את בית הספר הראשון לכירופרקטיקה באיווה.

הנחת היסוד שלו הייתה שכמעט כל בעיות הבריאות של המטופלים יכולות להיות מתוקנות על ידי "כיוון נכון" של עמוד השדרה.

מקצוע הכירופרקטיקה הוכר המקצוע רפואי רשמי בשנת 1937, ומאז הוסמכו כירופרקטים רבים בארצות הברית ובעולם. כיום טיפול הכירופרקטיקה הם טיפולים פופולאריים מאוד, ומטופלים רבים עוברים טיפולי כירופרקטיקה על מנת להקל על הכאב ולטפל בבעיות אורטופדיות שונות.

שימושי הכירופרקטיקה

הכירופרקטיקה מאפשרת לטפל בבעיות רבות, מכף רגל ועד ראש. עיקר השימוש של כירופרקטיקה הוא טיפול בבעיות מפרקים שונות ובעיות שריר, כמו כאבי גב וצוואר, כאבים בידיים וברגליים, פריצת דיסק וכאבי ראש.

כמו כן, הכירופרקטיקה יכולה להקל באופן משמעותי על הכאב לאחר טראומה, כמו אחרי תאונת דרכים, לאחר פגיעות ספורט ובעיות נוספות. מלבד זאת, ניתן לשפר באמצעות כירופרקטיקה מצבים כרוניים שונים, כמו בעיות יציבה ועקמת.

מהלך הטיפול הכירופרקטי

הכירופרקטיקה מתבססת על הקשר בין חוליות עמוד השדרה לבין כאבים באיברי גוף שונים. מבחינה אנטומית, עמוד השדרה מורכב מחוליות שביניהן מצוי הנוזל הבין חולייתי הנקרא גם דיסק.

הנחת היסוד של הכירופרקטיקה היא שפגיעה בדיסק הבין חולייתי גורמת לחוסר איזון ולגירוי עצבי שגורם לכאב. הדיסק עשוי להינזק על רקע חבלה, יציבה לא נכונה או עומס רב לאורך שנים ארוכות.

מטרת הטיפול הכירופרקטי היא לשחרר את הלחץ על הדיסק ולהחזירו למצב המקורי בו כלל לא נגרם כאב.

לאחר אבחנה מדויקת של החוליות הפגומות, המתבצעת על ידי בדיקת CT, צילומי רנטגן ובדיקות נוספות, עוברים לסדרת הטיפולים, במהלכם מגיעים לשיפור במצב החוליות ולהקלה על הכאב.

הכירופרקטים עושים זאת על ידי לחיצות בעוצמות שונות, שימוש במכשירים מגוונים ומתן תרגילים לחיזוק השרירים. ברוב המקרים, לאחר סדרת טיפולים הכאב מופחת באופן משמעותי ומושג שיפור ניכר במצב.

הביקורת על מקצוע הכירופרקטיקה

הכירופרקטיקה נחשבת למקצוע רפואי הנמצא תחת ביקורת רבה, ומומחים רבים פוסלים אותו כמקצוע רפואי ומשייכים אותו למקצוע אלטרנטיבי או לרפואה משלימה.

הבעייתיות הרבה במקצוע הכירופרקטיקה נעוצה בכך שאין הוכחות מובהקות על יעילותו, ועל דיווחים שונים על פגיעות גופניות לאחר טיפול כירופרקטי.

הבעיה הבטיחותית שבאה לידי ביטוי בכירופרקטיקה גרמה למחלוקת הרבה סביב המקצוע ולכך שמומחים רבים בארץ ובעולם פוסלים את הכירופרקטיקה ומעדיפים שיטות שמרניות אחרות.

חשוב לציין שלמרות הביקורת המדוברת, הכירופרקטיקה היא שיטה טיפולית מוצלחת ויעילה שגרמה לשיפור אדיר במצב הגופני של מטופלים רבים בעולם.

מתי יש לשקול טיפול כירופרקטי?

הטיפול הכירופרקטי מתאים בעיקר לאנשים הסובלים מבעיות אורטופדיות, הקשורות למערכות השלד, השרירים והמפרקים. מטופלים הסובלים ממחלות כרוניות, כמו פריצת דיסק, דלקות פרקים או שרירים הנתפסים בצורה כרונית יכולים בהחלט ליהנות מהטיפול הכירופרקטי. כמו כן, טיפול כזה יכול להועיל גם לאחר פגיעות גופניות כמו לאחר חבלה או לאחר תאונות דרכים.

בכל מקרה, כמקובל בכל סוג של טיפול רפואי חשוב מאוד לעבור את הטיפול הכירופרקטי אצל מומחה בעל ניסיון רב, ולהתייעץ עם המומחים הנדרשים על מנת להגיע לאבחנה המדוייקת והטיפול המוצלח ביותר.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן