כאבים בעקבות כבד שומני

כאבים בעקבות כבד שומניכבד שומני הנה מחלה ממנה סובל אחוז גבוה מהאוכלוסייה בעולם (בין 20%-30%) ומאופיינת בהצטברות של שומנים בתאי הכבד. שומנים בדרגה החמורה של המחלה מעודדים היווצרות של דלקת. המחלה יכולה להיווצר עם או ללא צריכת אלכוהול מוגברת.

אחד הקשיים המרכזיים במחלה בא לידי ביטוי בקושי לאבחן אותה שכן בשלביה הראשונים התסמינים אינם נראים לעין, אלא מלווים בעייפות כרונית, חוסר חיוניות ואנרגיה או אי נוחות בצד הימני של הבטן.

שלבי המחלה

כאמור, קיים קושי לזהות את המחלה שכן בשלבים הראשונים להתפתחותה אין סימנים ממשיים. בשלב הראשון של המחלה, הצטברות תאי השומן אינם גורמים לנזק ממשי. מכיון ולכבד יש יכולת בלתי רגילה לשקם את עצמו, שינוי בסגנון ואורח החיים בשלב זה יכול לעזור עד מאוד. במידה ולא מתקיים שינוי בשלב זה, הגוף מפתח תנגודת אינסולין, תהליך זהה למה שמתרחש בגופם של חולי סוכרת. התאים בגוף ״מסרבים״ להגיב לאינסולין המופרש ולכן הגלוקוז נמנע מלהיכנס לתאים מה שגורם לעלייה ברמות הסוכר בדם.

בשלב הבא רמתו של  הורמון מסוג HSL עולה, פירוק השומן מוגבר וחומצות שומן עוברות לכבד. הכבד ממשיך לקלוט אותן אך לא פולט את השומן בחזרה לדם ואז מתחיל תהליך התחמצנות הגורם להצטברות חריגה של שומן בכבד. זה כבר מצב בעייתי, כלומר חולים המגיעים לשלב דלקתי שנחשב לחמור ביותר.

במצבים בהם כמות השומן גבוהה במיוחד, עולה הסיכוי להיווצרות של שחמת המכונה גם פיברוזיס – מחלה קשה הפוגעת בתפקודו של הכבד. במצב זה נגרמת הפרעה לזרימת הדם ולרוב מורגשים כאבים עמומים בחלקה הימני של הבטן העליונה, איפה שממוקם הכבד. במצב זה הכבד מתקשה לבצע תהליכי סנתוז ופירוק של חומרים בגוף.

כבד שומני וסוכרת

אצל אנשים הסובלים מעודף משקל וסוכרת, עולה הסיכוי לעלייה ברמות השומנים בכבד ולהיווצרות של מחלת הכבד השומני. במצב זה תאי הגוף כבר לא מגיבים לאינסולין המופרש כמו שקורה אצל אדם בריא, מה שגורם הן לעלייה ברמות הסוכרים בדם והן להצטברות של שומנים בכבד עצמו. גורמי סיכון נוספים הינם לחץ דם גבוה וכמות גבוהה של שומנים בדם. מכלול התופעות הללו נקרא גם התסמונת המטבולית כאשר כבד שומני הוא חלק מהאבחון.

אבחון וטיפול

בשלב הראשון מה שיכול לרמז על כבד שומני הן בדיקות דם הבודקות את רמת תפקודו של הכבד. בשלב הבא מבצעים בדיקת אולטראסאונד ובמקרים שאינם ברורים ניתן גם לעשות בדיקת CT או MRI. במקרים חריגים מבצעים גם ביופסיה בכדי לבחון את מצב הרקמות ולהגיע לאבחנה יותר מדויקת.

הטיפול במחלת הכבד השומני הנו משולב וכולל בין השאר הפחתה של רמות השומנים בדם תוך ביצוע פעילות גופנית במעקב ושינוי מהפכני של התזונה. המטרה הינה להוריד את משקל הגוף בצורה הדרגתית ולא בבת אחת. מומלץ לבצע את השינוי בהנחיית תזונאית קלינית שתסייע בהתאמת תפריט בהתאם לאורך וסגנון החיים של המטופל.

נכון להיום אין תרופה ספציפית לטיפול במחלה אך לעתים כן משלבים תרופות המסייעות לאיזון רמות השומנים בדם, תרופות להורדת לחץ דם, תרופות לאיזון הסוכר אבל זה כבר ממש תלוי מצב. מודעות למחלה לצד הקפדה על תזונה מאוזנת, עשירה בירקות, סיבים תזונתיים, דגנים, חומצות שומן חיוניות ודלה בשומני טראנס, מזונות מטוגנים, מזונות עתירים במלח, צבעי מאכל וכימיקלים תסייע למנוע את היווצרות המחלה ולהפחית החמרה שלה במקרים שהיא כבר קיימת.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

בעיות אורתופדיות בסובלים מהשמנת יתר

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
מעל 250,000 לקוחות כבר ראו!
השאירו פרטים ונחזור אליכם
דילוג לתוכן