תסמונת התעלה הטרסלית – איך אפשר להתגבר על הכאב?

כאבתסמונת התעלה הטרסלית היא הפרעה נדירה הנגרמת כתוצאה מפגיעה בעצב הטיביאלי או האזורים הקשורים אליו, בדרך כלל עקב דחיסה כשהוא עובר דרך התעלה הטרסלית, שהיא מעבר צר של עצמות ורקמות רכות הנמצאות בחלק הפנימי של הקרסול.

העצב הטיביאלי, כמו גם כלי דם וגידים מסוימים, עובר דרך התעלה הטרסלית. אך תסמונת זו מושפעת בדרך כלל מכאב לאורך העצב הטיביאלי, אשר עשוי לנבוע משפע גורמים. אנשים עם תסמונת זו עשויים לחוש כאב, צריבה או תחושת עקצוץ לאורך העצב הטיביאלי.

הגורמים לתסמונת התעלה הטרסלית

תסמונת זו עשויה להיגרם כתוצאה מכל מצב שמפעיל לחץ על העצב הטיביאלי או האזורים הקשורים, כשהוא עובר דרך התעלה הטרסלית. מגוון נרחב של מצבים עשויים לגרום לתסמונת זו, כולל נגעים אשר עשויים להגביר את הלחץ על התעלה. נגעים אלו כוללים גידולים המורכבים בעיקר מרקמת שומן, גידולים מורכבים של סיבי עצב ותאי גנגליון, וגידולי נדן העצב.

מצבים נוספים העשויים לגרום לתסמונת התעלה הטרסלית כוללים צמיחה גרמית שפירה בתעלה, דליות וורידים מוגדלים, ודלקת קרום סינוביאלי. פציעות מסוימות או טראומה כגון נקע בקרסול, שברים, או עיוות כף הרגל עלולים לגרום לדלקת ונפיחות העשויים להוביל לתסמונת זו.

בנוסף, הפרעות מסוימות, כגון סוכרת ודלקת פרקים עשויים אף הם לתרום לדלקת ונפיחות העלולה להוביל לתסמונת. אנשים בעלי רגליים שטוחות נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח את התסמונת, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, שכן "נפילת" קשת הרגל עשויה למתוח את העצב הטיביאלי.

סימנים ותסמינים

התסמינים הפרטניים של תסמונת התעלה הטרסלית משתנים מאדם לאדם. במקרים מסוימים, התסמינים עשויים להתפתח פתאום, ובמקרים אחרים הם מתפתחים בהדרגה. חלק מהאנשים המושפעים מהתסמונת עשויים לחוות כאב חד לאורך העצב הטיביאלי.

אזורים סמוכים לעצב זה מהגידים עוברים במורד הרגל התחתונה עד הקרסול ולאחר מכן משפיעים על הרגל. הכאב עשוי להיות חמור דיו עד כדי גרימת צליעה. אנשים הסובלים מהמצב מתארים כאב מקרין שאינו מקומי לנקודה אחת. בנוסף או במקום לכאב, אנשים עם התסמונת עשויים לחוות חוסר תחושה של האזור הפגוע, ותחושת צריבה או עקצוץ.

בקרב חלק מהאנשים, התסמינים עשויים להשפיע על החלק הפנימי של הקרסול. אנשים אחרים חווים תסמינים המשפיעים על הקרסול, העקב וכף הרגל. לדוגמא, הכאב עשוי להקרין מהקרסול עד העקב או אפילו כל הרגל, תלוי בקטע של העצב המושפע. לעיתים רחוקות יותר, הכאב עשוי להקרין מהקרסול אל השוק.

תסמיני תסמונת התעלה הטרסלית מחמירים כתוצאה מפעילויות כגון עמידה ממושכת או הליכה. כתוצאה מכך, הכאב עלול להחמיר בכל יום של פעילות. ניתן להקל את התסמינים באמצעות מנוחה, אך ככל שההפרעה מתקדמת, הכאב מתרחש בזמן מנוחה או השינה בלילה.

אבחון תסמונת התעלה הטרסלית

האבחון מתבצע בהתבסס על זיהוי התסמינים האופייניים, היסטוריה מפורטת של המטופל, הערכה קלינית יסודית וכן מגוון בדיקות מיוחדות. ממצאים פרטניים עשויים לזהות עצב מגורה. הרופא מקיש או מפעיל לחץ על העצב הטיביאלי, ואם הפעולה גורמת לתחושת עקצוץ בכף הרגל או הבהונות, סמן זה מעיד על קיום התסמונת.

בדיקות נוספות כוללות אלקטרומיוגרפיה, הדמיה באמצעות תהודה מגנטית, לקביעת בריאות השרירים והעצבים וזיהוי בעיות בתפקוד העצבים. בדיקת MRI משתמשת בגלי שדה ורדיו מגנטי על מנת להפיק תמונות חתך לאיברים מסוימים ורקמות הגוף, וניתן להשתמש בבדיקה זו לזיהוי הגורם החשוד לתסמונת התעלה הטרסלית, או לצורך זיהוי גירוי העצב.

שיטות טיפול מקובלות

הטיפול בתסמונת התעלה הטרסלית מתייחס לתסמינים הפרטניים. הרופא ממליץ על טיפול שמרני הכולל מנוחה, אמבטיות, תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות (NSAIDs), או מדרסים אורטופדיים.

ניתן לטפל אף באמצעות מכשירים, סדים או פלטה המשמשים להגנה או תיקון מיקום כף הרגל. במקרים מסוימים, שינוי נעליים לנעליים רופפות או גדולות יותר מפחית אטימות ומקל את הכאב הקשור לתסמונת זו.

חלק מהמטופלים מקבלים זריקת תרופות הרדמה מסוימות להפחתת הכאב, או סטרואידים להפחתת הדלקת. הזריקה מרדימה את האזור סביב העצב הפגוע. קיבוע באמצעות גבס מועיל אף הוא במקרים מסוימים, וגם פיזיותרפיה מומלצת. טיפול כירורגי מומלץ לאנשים הסובלים מתסמינים חמורים שאינם מגיבים לטיפול שמרני. מטרת הניתוח היא להסיר לחץ מעצב התעלה הטרסלית, או להסיר נגעים הסובבים את האזור.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן