כאב ריבאונדי עקב שימוש בתרופות

כמעט כל אחד מאיתנו נוטל תרופות מפעם לפעם, כאשר יש אנשים אצלם השימוש הוא על בסיס קבוע. אנחנו מודעים לתופעות הלוואי כאב ריבאונדיוהסיכונים של חלק גדול מהתרופות, אבל משתמשים בהן בכל זאת כי פעמים רבות פשוט אין ברירה אחרת. אם נתקלתם במצב בו חוויתם כאבים לאחר השימוש בתרופה, או אפילו בעקבות הנטילה, תדעו שמדובר במצב שכיח בעל הגדרה ברורה – כאב ריבאונדי (Rebound Headache).

הנה כל מה שחשוב לדעת על כאב הראש הלא פשוט הזה והדרכים בהן אפשר לצמצם אותו, או אפילו למנוע אותו מראש.

אז מה הוא כאב ריבאונדי?

כשאנחנו מדברים על כאב ריבאונדי, אנחנו מתכוונים לכאב ראש אשר מופיע – באופן מעט אירוני – לאחר נטילת תרופה לשיכוך כאבים. אנשים החווים את התופעה חשים תחילה הקלה בעוצמת כאב הראש שמופיע אצלם, הודות למשכך הכאבים, אבל לא לאורך זמן. הכאבים עלולים לחזור אצלם, בעקבות השימוש בתרופה, בדרגת עוצמה גבוהה יותר מאשר קודם לכן.

בדרך כלל הכאב ילווה את האדם לפרק זמן שמתחיל מכמה שעות ועלול להגיע גם ליממה אחת. לרוב הוא אינו כולל חלק מ"תופעות הלוואי" של מיגרנה, דוגמת רגישויות לאור או לקול או התגברות של הכאב במאמץ, אם כי ייתכן מצב בו לאחר כאב הראש הריבאונדי יופיע התקף מיגרנה.

אנשים המתמידים בנטילת תרופות עלולים לסבול מהחמרה בכאבי הראש עם הזמן, עד שהם מזכירים יותר ויותר מיגרנה. בשלבים המתקדמים של הבעיה עלולים להתווסף תופעות לוואי שונות, דוגמת קשיי שינה, בעיות ריכוז, דיכאונות, עצבנות וכן הלאה.

מה גורם לכאב ריבאונדי?

עוד לא ידוע באופן מלא מהו המנגנון המביא להופעת כאב ריבאונדי, וגם לא מיהן באופן מדויק אוכלוסיות הסיכון לבעיה. עם זאת הנתונים מראים שהתופעה נוטה להיות שכיחה יותר בעשורים השלישי והרביעי לחייו של האדם.

ייתכן שהסיבה לכך היא ההפחתה הטבעית בכמויות הסרוטונין בגוף, אשר אצל אנשים שמראש סובלים מרמות שאינן תקינות של סרוטונין עלולה להביא לתופעות המזוהות עם הכאבים.

כיצד ניתן להתמודד עם כאב ריבאונדי?

כאב ראש ריבאונדי לא חייב ברוב המקרים להיות גזירת גורל, כאשר באמצעות כמה דגשים עיקריים ניתן לצמצם אותו עד למינימום. הצעד המתבקש הראשון הוא לשקול הפסקה של השימוש בתרופה, תוך מעבר לתרופות מקבילות שעשויות שלא להשפיע על האדם באופן שלילי שכזה.

אם מדובר בתרופה פשוטה לשיכוך כאבים, שאינו דורשת מרשם רופא או קבלת הנחיות מדויקות, ניתן לרוב להפסיק להשתמש בה באופן מיידי. תרופות לשיכוך כאבים עם מרשם רופא דורשות כבר הפחתה הדרגתית של השימוש בהן, באמצעות רופא כמובן. כאשר מדובר בתרופות "חזקות" במיוחד, ייתכן שיהיה צורך באשפוז יום או בקבלת טיפולים יומיים במרפאה על מנת שיהיה אפשר להפסיק את השימוש בתרופה ולעבור במידת הצורך לתרופה מקבילה אחרת.

תדירות והיקף השימוש בתרופה יגדירו את תהליך ה"גמילה" ממנה, מה שעשוי לנוע בין מספר שעות לכמה ימים. יכול מאוד להיות מצב בו עד שהכאב יטושטש, האדם יחווה כאבים בעוצמה גבוהה יותר לפרק זמן קצר. יש מקרים בהם הרופא המטפל מחליט ללוות את השינוי עם מתן תרופות אחרות שעשויות להקל על כאבי ראש, דוגמת תרופות למניעת פרכוסים, תרופות מסוג חסמי בטא ואחרות. בדרך זו אפשר לקבל מענה משולב, כלומר, לטפל בבעיה הראשונית של כאבי הראש וגם לבצע את הפסקת התרופות ה"מזיקות" בצורה יעילה ובטוחה.

לקריאה נוספת:
1. Rebound Headaches – WebMD
2. Stopping the vicious cycle of rebound headaches – Harvard Health Publishing
3. Headaches: Rebound Headaches – Cleveland Clinic
4. Prolonged Recovery From Rebound Headaches

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
מעל 250,000 לקוחות כבר ראו!
השאירו פרטים ונחזור אליכם
דילוג לתוכן