כאב מקרין לרגל

כאב ברגללא כל כאב ממוקם בנקודה מסוימת, וקיימים כאבים המקרינים לאזורים שונים בגוף. תלונה שכיחה ביותר בקרב חולים היא כאב המקרין לרגל, הנגרם פעמים רבות בגלל בעיות גב, פריצת דיסק או פגיעה בעצבים הקשורים לרגליים.

ברוב המקרים, טיפול בגורם הראשוני לכאב מקל גם על ההקרנה לרגליים, ועל כן יש לזהות את מקור המחלה ולטפל בה בצורה טובה.

מדוע כאבי גב מקרינים לרגל?

כאבי גב שונים נגרמים בדרך כלל לאחר גירוי של העצב הסיאטי – זהו אחד העצבים החשובים בגוף המעצב את כל חלקי הרגל.

פגיעה בחוליות המותניות עלולה לגרום ללחץ או לפגיעה אחרת בשורשי העצב הסיאטי, ובמקרים אלו הכאב מקרין לרגליים. ולכן, פעמים רבות משתמשים במונח "סיאטיקה" על מנת לאפיין כאב מסוג זה.

ביטוי הכאב המקרין לרגל

כאב הגב המקרין לרגל מתבטא במספר צורות:

הקרנת הכאב מופיעה לרוב לרגל אחת בלבד

מכיוון שהקרנת הכאב נגרמת עקב לחץ על שורשי עצבים, ברוב המקרים מדובר בכאב המקרין לרגל אחת בלבד. מקרים בהם הכאב מקרין לשתי הרגליים מרמזים על פגיעה דו צדדית או על אטיולוגיה אחרת להופעת הכאב.

מיקום ההקרנה

הכאב המקרין לרגל עלול להופיע לכל אורך הרגל, מהישבן והירכיים ועד שרירי התאומים. באופן כללי, מיקום הקרנת הכאב מרמז על שורש העצב שנפגע אך לא ניתן כמובן לבסס את האבחנה על פי מיקום הקרנת הכאב.

אופי הכאב

הכאב המוקרן עשוי להופיע בצורות שונות ולהתבטא ככאב שורף, כאב חד או כאב לוחץ. פעמים רבות התלונות אינן של כאב אלא דווקא של תחושת נימול ואי נוחות באזורים שונים ברגליים.

הפרעות תחושתיות

לעיתים, חולים הסובלים מכאב המקרין לרגליים סובלים גם מהפרעה תחושתית. במקרים אלו הרופאים בודקים את יכולת התחושה של המטופלים, והפרעות מסוג זה עלולות להעיד על קיום בעיות נוספות.

תדירות הכאב

הכאב המקרין לרגליים עשוי להופיע בתדירות משתנה, בהתאם לגורמים שונים. לעתים מדובר בכאב המופיע לעתים רחוקות, אך פעמים רבות מדובר בכאב קבוע המופיע לאורך תקופה ארוכה.

שינויים בכאב לפי תנוחת גוף

עלולים להתפתח שינויים בעצמת וחמרת הכאב בהתאם לתנוחת הגוף. כך, כאבים מסוג מסוים עלולים להחמיר בשכיבה לעומת כאבים אחרים המוחמרים דווקא בעמידה או הליכה. כמו כן, הכאב עלול להתגבר או להיות מוקל במהלך פעילות גופנית, ולבטא בכך סיבות אחרות לכאב.

תגובה למשככי כאבים

קיימים כאבים מסוגים שונים המגיבים היטב למשככי כאבים, לעומת כאבים קשים שלא מגיבים בצורה טובה לתרופות מסוגים שונים. חומרת הכאב והסיבה לו משפיעים באופן ישיר על תגובתו לטיפול, ולכן קיימת חשיבות רבה להבנת המקור לכאב.

הגורמים העיקריים לכאב המקרין לרגליים

קיימים מספר גורמים המביאים להופעת כאב גב המקרין לרגליים. שתי הסיבות הנפוצות ביותר הן פריצת דיסק והיצרות תעלת חוט השדרה, המובילים לכאב המדובר בעיקר אצל מבוגרים.

פריצת דיסק

אחד הגורמים העיקריים לכאב המקרין לרגל הוא פריצת דיסק. זוהי תופעה נפוצה הנגרמת לאחר שהנוזל הבין חולייתי "נפרץ" ויוצא החוצה. במקרים שונים עלול להיווצר לחץ על שורשי העצב הסיאטי הנמצאים בחוליות המותניות ולהופעת כאב המקרין לרגל. במקרים שונים הכאב עלול להתבטא ככאב שורף וחד או כתחושת נימול קשה.

היצרות תעלת חוט השדרה

בעיה נפוצה העלולה להוביל לפגיעה בשורשי העצבים ולהופעת כאב המקרין לרגל היא היצרות של תעלת חוט השדרה. זוהי בעיה ניוונית המתפתחת במשך שנים רבות ובסופו של דבר נגרם לחץ עז על החוליות שגורם להופעת כאב המקרין לרגליים.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן