כאב בקרקפת – הפסקת הכאב לתמיד!

כאב באיזור הקרקפתאנשים רבים סובלים מבעיות כאבי קרקפת מפאת גורמים רבים ושונים אשר עשויים להוביל למצב  כגון קשקשים, גרודים, או קרקפת מתקלפת.

בעיות אלו עשויות להיות מרגיזות ולא נוחות, אך בדרך כלל אינן נובעות כתוצאה ממצבים רפואיים חמורים, אלא אם כן הכאב אינו חולף מעצמו.

במצבים חמורים, כאב קרקפת הוא תסמין נפוץ של פגיעת ראש, כאבי ראש ובעיות עור. הוא עלול לנבוע כתוצאה מטראומה לאזור הראש, כולל המוח, הגולגולת או הקרקפת, ועשוי להתרחש במצבים הגורמים לכאבי ראש, גירוי בעור או במצבים כלליים יותר כגון סרטן.

כשהכאב מצביע על מצב רפואי רציני יש לקבל טיפול רפואי מיידי, במיוחד אם הכאב מתבטא בתופעות מסוימות. תופעות נדירות יותר או פחות כמו עיוורון פתאומי בעין אחת או בשתיהן, בלבול או איבוד ההכרה ולו לרגע קטן, דליפת דם מהאף, הפה או האוזניים, תנועות קופצניות בלתי מבוקרות, חוסר תחושה בראש, בצוואר או בגב, או שינויי תפיסה סביבתית.

גירוד, קילוף או יובש הקרקפת

מצבים אלו עלולים להיגרם כתוצאה מגורמים שונים:

פלומת קרקפת – כשהקרקפת מכוסה רובד יבש, שמנוני, או צהוב. תופעה זו נפוצה בעיקר בקרב תינוקות ואינה נגרמת כתוצאה ממחלה או מחוסר טיפוח.

קשקשים – מצב זה מתבטא בנשירת עור הקרקפת המוביל לפיזור "פתיתים לבנים" על הראש, הצוואר והכתפיים. בדרך כלל מדובר בתופעה שגרתית שאינה מזיקה, אך במקרים חמורים נובע המצב כתוצאה מסוג מחלת עור הנקראת אקזמה, המובילה לשפיכה מוגברת של תאי עור קרקפת. המצב עלול להיגרם אף כתוצאה מקשקשים שנובעים מזיהום פטרייתי, או שינויים הורמונליים או עונתיים הגורמים להחמרת הקשקשים ומכאן לכאב.

גזזת – זהו זיהום פטרייתי המתרחש על השכבה החיצונית של עור הקרקפת והשיער. בדרך כלל הוא גורם לפריחה המורכבת מטלאים עגולים, בעלי קצוות אדומים שדומים לתולעים. הפריחה מתפשטת מהקצוות, עוזבת את מרכז הקרקפת ומעניקה לה צורה טבעתית.

מצבי עור כרוניים כגון פסוריאזיס וסבוריאה.

מצב עור נדיר חוזר ונשנה – הנקרא יכן פלנוס. תופעה זו מתרחשת  בדרך כלל כתוצאה ממצבי לחץ, עייפות, או חשיפה לתרופות או כימיקלים.

פצעים, שלפוחיות או בליטות על הקרקפת –

מצבים אלו מתפתחים על הקרקפת ועלולים להיגרם כתוצאה מגורמים שונים:

 • זיהום של זקיקי שיער או זיהום עור כגון סעפת.
 • תגובה אלרגית בעור המתבטאת בדלקת עור כתוצאה ממגע.
 • זיהומים נגיפיים כגון אבעבועות רוח ושלבקת חוגרת.
 • מצב עור ופצעונים כגון אקנה.
 • ציסטה כגון אפידרמיס או ציסטת חלב, שהיא שק מתחת לשכב העור החיצונית, מלא בחומר לבן שמנוני. ציסטות אלו מופיעות בדרך כלל על הקרקפת, האוזניים, הפנים, הגב או שק האשכים ונגרמת על ידי צינורות המחוברים באזור השערה.
 • סרטן העור עלול להתרחש על הקרקפת, במיוחד באזורים שאינם מכוסים היטב על ידי שיער. הסרטן עלול להרוס את תאי העור והרקמות, ובמקרים מסוימים להתפשט לחלקים אחרים בגוף. מצב זה עלול להופיע כגידול או שומה, פצע שאינו נרפא או גירוי העור. שלושת הסוגים הנפוצים ביותר של סרטן העור הם סרטן מסוג תא בסיס, סרטן העור של תאי קשקש ומלנומה.
 • טראומה לראש –  זהו גורם נפוץ של כאב בקרקפת, וכולל פגיעה מוחית, שבר בגולגולת או זעזוע מוח. כל המצבים האלו עשויים להתרחש מיד לאחר הטראומה או מספר שעות או ימים לאחר מכן. שטפי דם כתוצאה מטראומה עלולים אף הם לגרום לכאב בקרקפת ולהצביע על דימום או נפיחות בתוך הגולגולת.

סיבוכים אפשריים של כאב קרקפת

היות והכאב עלול להיגרם כתוצאה ממחלות קשות, חוסר טיפול במצב עלול להוביל לסיבוכים רציניים ונזק בלתי הפיך. עם אבחון הגורם הבסיסי, חשוב לעקוב אחר תכנית הטיפול אותה הכין הרופא באופן אישי על מנת להפחית את הסיכון לסיבוכים פוטנציאליים הכוללים:

 • עיוורון
 • נזק מוחי
 • כאבי ראש כרוניים או חמורים
 • נכות או שיתוק
 • התפשטות הסרטן
 • התפשטות הזיהום.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן