כאב בעיניים

כאב עינייםכאבי עיניים עלולים להיגרם ממספר רב של גורמים. בכל מקרה של כאבים בעיניים, יש לפנות לרופא המטפל או לרופא עיניים, באופן מיידי ומהיר, בכדי שהוא יוכל לערוך אבחנה מבדלת, ולהחליט ממה נגרמת התופעה.

הכאבים יכולים לנבוע מבעיות בעיניים עצמן, כמו למשל אי התאמת משקפיים, יובש בעיניים, חוסר מיקוד, גלאוקומה ודלקות. הכאב עלול להיגרם ולהיות מוקרן כתוצאה מבעיות אחרות, כלליות יותר, אולם הוא נדיר יותר.

הגורמים לכאבי עיניים

  • הגורם השכיח ביותר נגרם מבעיות ראייה כלשהן, אשר מצריכות הרכבת משקפיים או את החלפתם כתוצאה משינוי המספר. לרוב, האדם ירגיש בכאבים חזקים יותר בעת קריאה או מאמץ עיני, וכתוצאה מכך הוא עלול גם להרגיש כאבי ראש.
  • יובש בעיניים – אנשים רבים סובלים מיובש בעיניים, במיוחד בגילאים מבוגרים. מעבר לכך, נשים יסבלו יותר מגברים מיובש בעיניים, כמו גם אנשים הסובלים ממחלות כרוניות או אנשים הנוטלים תרופות קבועות. כאשר אדם סובל מיובש בעין, דמעותיו יהיו מורכבות ממים אך לא משומן, ולכן האידוי יהיה מהיר יותר, עד כדי הרגשת יובש.
  • בעיות במיקוד הראייה – בעיות אלו, המתבטאות בפזילה, כפל ראייה או כאבים, עלולות להיות מולדות או להתפרץ עקב טראומה כלשהי כמו מחלה או תאונה.
  • פציעה או טראומה לקרנית – לפעמים אפילו שריטה קטנה בגודלה, עלולה לגרום לכאבים חזקים בעיניים. בדרך כלל, המטופל יסבול מכאב בעין אחת, ויהיה מודע לגורם הכאב, כמו למשל שריטה מציפורן, מקלות או ענפי עץ, עדשות מגע ועוד. במקרים נדירים, עקב בעיה אנטומית במבנה הקרנית, עלול האדם לסבול באופן עקבי משריטות כואבות, גם ללא תחושה של השריטה עצמה.
  • דלקות – מלבד כאבים, דלקות אלו גם יתבטאו באדמומיות של הלחמית, הפרשות, נפיחות וקושי בפתיחת העין. הכאבים עלולים להיות חדים ועזים, לפעמים עד כדי טשטוש הראייה, וקושי להסתגל לאור. דלקות נדירות יותר הן דלקות בעצב הראייה (optic neuritis). הכאב המאפיין אותה יהיה עמום ויתגבר בזמן ניסיון להניע את העין.
  • גלאוקומה (ברקית) – התפרצות גלאוקומה יגרור כאבים חזקים וקבועים בעין, מלווה באדמומית, טשטוש ראייה ודמעת. מצב של גלאוקומה הינו מצב חירום רפואי ומצריך טיפול מהיר ומידי, למניעת נזקים בלתי הפיכים לעצבי הראייה עד כדי עיוורון. במצב של גלאוקומה, ישנו לחץ של נוזל העין הגורר גם מתיחה ולחיצה של גלגל העין. במצב זה, תלונות נוספות יהיו ראיית "הילה" סביב עצמים מסוימים, במיוחד מסביב לאור.

גורמים אחרים אשר עלולים לגרום לכאבים בעיניים, אך לא נובעים מבעיות בעיניים עלולים להיות כתוצאה של כאבי ראש (Tension Headache), הרפס, סינוסיטיס, בעיות שיניים או מיגרנות.

הטיפול ואבחון הכאב

בדרך כלל הטיפול יהיה בגורם הכאב, ולאו דווקא בכאב עצמו. בבעיית ראייה, למשל, הכאבים יחלפו לאחר התאמת משקפיים או החלפת מספר. במידה ולא נמצאו גורמים למקור הכאבים, יישלח המטופל לייעוץ אופתלמולוגי ולפעמים אף לייעוץ נוירולוגי, לאבחון עמוק וספציפי יותר. פעמים רבות, יישאל המטופל שאלות רבות לצורכי דיאגנוזה, בו הוא יידרש לענות בבירור האם מדובר על כאבים או בתחושות של עקצוץ וצריבה. מעבר לכך, יש להבדיל גם בין תחושת עייפות של העיניים לאחר עבודה מאומצת, ובין תחושת הכאב, הנחשבת לחמורה יותר.

יש לזכור כי כאבים בעיניים מחייבים פניה מהירה ומידית לרופא, ללא ניסיון להשהות את האבחון או לטפל באופן ביתי. כאשר ההרגשה היא של עייפות העיניים, או כאשר הכאב נובע ממצב של מיגרנה, או מחלה ויראלית (כמו שפעת), אפשר לשכב בחדר חשוך, ללא חשיפה לאור. בדרך כלל מנוחה תצליח לשכך את הכאבים אם הם נגרמים מגורמים אלה.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן