כאב במהלך הנשימה

כאב נשימתי הוא כאב הנגרם במהלך הנשימה, ומוביל לכאבים עזים בגרון ובחזה. הגורמים המרכזיים לכאב הנשימתי הם שיעול ועיטוש, באמצעותם הגוף "מנקה" את דרכי הנשימה, והם מוגברים במצבים של בעיות נשימה ושל זיהומים ריאתיים.

מחלות קשות של דרכי הנשימה מובילות בסופו של דבר לכאב רב, הנגרם לאחר מאמצי שיעול רבים וקשיי נשימה.

הכאב הנשימתי מופיע ככאב גרון עז וככאב בחזה ומוחמר ככל שמאמצי הנשימה עולים הם מובילים לתפקוד נשימתי לקוי, ולכן חשוב מאוד לטפל בבעיה האורגנית שהובילה לכאב במהרה. מלבד זאת, ניתן לטפל באמצעות תרופות מכייחות ותרופות המונעות שיעול, ולעשות מאמצים להקל על הנשימה על מנת להפחית את הכאב המדובר.

כאבי גרון

אחד המאפיינים העיקריים של כאב נשימתי הוא כאב גרון, הנגרם בדרך כלל לאחר שיעול ממושך.

שיעול

שיעול ממושך עלול להוביל לכאב גרון בלתי נסבל, הנגרם לאור הפעילות המאומצת של השרירים בזמן השיעול הממושך.

בניגוד לדלקת גרון, הכאב המדובר אינו נגרם כתוצאה מזיהום ישיר אלא לאחר שיעול ממושך ומאמצים נשימתיים רבים, שמובילים בסופו של דבר לתחושת צריבה עזה.

תפקיד השיעול הוא להוציא מדרכי הנשימה חלקיקים שונים שהתיישבו שם, כמו אבק, אלרגנים, חיידקים או כיח. ולכן, בזמן בעיה נשימתית קשה, הגוף מנסה להוציא החוצה את הגורמים המפריעים ולכן נגרם השיעול.

נזלת והתעטשויות

אחד המאפיינים הבולטים של צינון הוא נזלת והתעטשויות בלתי פוסקות, המופיעים גם בתגובות אלרגיה שונות.

הנזלת היא בעצם הפרשה שתפקידה להילחם בפתוגנים השונים שמגיעים אל דרכי הנשימה העליונות ולהוציא אותם החוצה. וכך, מצבים של צינון ממושך או נזלת אלרגית עלולים להוביל לכאב גרון המוחמר בנשימה לאחר שהנזלת נוזלת אל חלל הפה ומפריעה לנשימה.

נזילה זו גורמת גם לשיעול, ויוצרת "מעגל רשע" בו השיעול מוחמר כתוצאה מהנזלת וחוזר חלילה. התוצאה כמובן היא כאב גרון עז במהלך הנשימה.

כאבי חזה

הכאבים בחזה במהלך הנשימה נגרמים בעיקר בגלל המאמץ של שרירי הנשימה המנסים לעזור לגוף לנשום כראוי על רקע המחלה הנוכחית שפוקדת אותו.

המבנים האנטומים הכואבים על רקע נשימה מאומצת הם השרירים הבין צלעיים וקרום הצדר, וכאב בהם מבטא מאמץ נשימתי חריף וצורך בטיפול מיידי.

כאב בשרירים הבין צלעיים

השרירים הבין צלעיים הם שרירים שתפקידם להרחיב את בית החזה בזמן השאיפה ולצמצמו בזמן הנשיפה. במהלך נשימה מאומצת, שרירים אלה פועלים בעודף ועלולים להימתח או "להיתפס". במקרים אלה, מופיע כאב דוקר וחד בזמן שאיפה שמפריע מאוד לנשימה, לדיבור ומוחמר בזמן מאמץ וצחוק.

כאב בקרום הצדר (פלאורה)

קרום הצדר עוטף את הריאות, ובמקרים של זיהום קשה עלול לגרום לכאב חד ועצמתי. מדובר בכאב המוחמר בזמן מאמץ ומצביע על מצב ריאתי חמור ביותר.

טיפול מומלץ לכאב נשימתי

הטיפול היעיל ביותר בכאב הנשימתי הוא כמובן להתגבר על המצב הרפואי שהוביל לכאב, ולטפל בו בצורה טובה ויעילה.

מלבד זאת, ניתן להשתמש בתרופות נגד שיעול, מכייחים, משככי כאבים ואינהלציות מסוגים שונים.

תרופות נגד שיעול ומכייחים

השיעול הוא כאמור פעולה חשובה מאוד שאחראית על הוצאת חומרים בלתי רצויים מן הריאה, ולכן בדרך כלל מעדיפים שלא לגרום להפסקתו.

עם זאת, במצבים חמורים ניתן להשתמש בתרופות לדיכוי רפלקס השיעול, שיקלו על הכאב הנשימתי ויעזרו לעבור אותו בשלום.

בדרך כלל משתמשים בכדורים כמו רקוד וקודיקל (המכילים קודאין) בעיקר בלילה ובמקרה הצורך. כמו כן, ניתן להשתמש בסירופים מכייחים ובתרופות מדללות ליחה.

אינהלציות

אחת הדרכים להיפטר מהכיח המפריע לנשימה היא על ידי אינהלציות המכילות מרחיבי סימפונות (כמו ונטולין) ומי מלח היפרטוניים. באמצעות האינהלציה ניתן להשיג פתיחה של דרכי הנשימה והפחתת הכיח, ולכן מדובר בטיפול יעיל ביותר, במיוחד אצל ילדים.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן