כאב כתוצאה מוריקוצלה

גברוריקוצלה הוא מצב שכיח בו מופיע וריד מוגדל בתוך שק האשכים, אשר יכול בין היתר לגרום להופעת כאב. הגורמים ליצירת הוריקוצלה אינם ברורים, אך ככל הנראה הפרעה בניקוז הורידי באזור האשכים גורמת להגדלת הורידים ולהופעת הוריקוצלה (מנגנון הדומה מאוד להיווצרות טחורים ודליות).

וריקוצלה קשור לרוב להפרעות בפוריות הגבר, אך לעתים מאובחן בשל כאב אופייני באזור האשכים. בדרך כלל, וריקוצלה אינו דורש טיפול רפואי, אך במידה והכאב משמעותי ביותר או שנגרם נזק לפוריות ניתן לבצע ניתוח לתיקון הבעיה.

התסמינים של וריקוצלה

וריקוצלה מופיע לרוב ללא תסמינים, ורוב הגברים כלל לא מודעים לקיומו. לרוב, המצב מאובחן באופן מקרי בבדיקות רפואיות שגרתיות (כמו בלשכת הגיוס), ואין לו חשיבות רפואית משמעותית. כאשר המצב סימפטומטי, וריקוצלה גורם להופעת כאב בעל מספר מאפיינים:

  • כאב עמום ביותר – רוב הגברים מתלוננים על אי נוחות בלתי מוסברת, הכוללת תחושת "כבדות" בשק האשכים אשר יכולה להפוך לכאב חד ופתאומי.
  • כאב המתגבר בישיבה, עמידה או פעילות גופנית – ככל הנראה, תקופות של ישיבה או עמידה ממושכת יכולות לגרום להגדלת נפח הוריד המוגדל וכתוצאה להביא להופעת כאב. כמו כן, עליה בלחץ התוך בטני המתרחשת בזמן פעילות גופנית גורמת להגברת הלחץ בשק האשכים ולהגברת הכאב.
  • כאבים המוחמרים במהלך היום – כתלות בפעילות הגופנית המתבצעת במהלך היום, הכאבים כתוצאה מהוריקוצלה יכולים להחמיר במהלך היום ולהיות מקסימליים בשעות הערב.
  • כאבים המוקלים בשכיבה – שכיבה על הגב יכולה לסייע להקלה משמעותית על הכאבים הקשורים לוריקוצלה, ועל כן מומלצת לסובלים מהמצב.
  • הגדלת הוריקוצלה עם הזמן גורמת להחרפת הכאב – ככל שהזמן מתקדם, הוריד המוגדל יכול לגדול עוד יותר, ועל כן כל התסמינים שתוארו יכולים להחמיר. עם זאת, בחלק גדול מהמקרים אין שינוי בגודל הוריקוצלה, והתסמינים נשארים קבועים לאורך שנים רבות.

זיהוי הוריקוצלה בשק האשכים

ניתן לזהות את הוריקוצלה באמצעות הסתכלות על שק האשכים ומישוש קפדני שלו. בדרך כלל, הוריקוצלה יופיע בצד השמאלי של שק האשכים, וזאת עקב העובדה שהניקוז הורידי של אזור זה פחות יעיל.

מצבים קשים ביותר ניתן לזהות בהסתכלות בלבד, ובהם ניתן לראות ללא כל בעיה את הוריד המוגדל הבולט דרך שק האשכים.

לעומת זאת, במצבים קלים יותר יש למשש את שק האשכים בעדינות על מנת להרגיש את הוריד המוגדל. במצבים הקלים ביותר, הוריד הופך לבולט ומורגש במישוש אך ורק בזמן שיעול (אשר מגדיל את הלחץ התוך בטני), ולכן ברוב הבדיקות הרופא מבקש להשתעל בזמן ביצוע הבדיקה.

הטיפול בוריקוצלה

באופן כללי, וריקוצלה לא דורש טיפול אלא אם המצב הופך לסימפטומטי. מלבד הכאב, הסיבוכים העיקריים של וריקוצלה הם הפרעת פוריות וסיכון לאטרופיה של האשך, ובמקרים אלה ייתכן ויידרש טיפול כירורגי לתיקון הוריקוצלה.

יש לציין שבדומה לכל ניתוח, גם במקרה של וריקוצלה יכולים להופיע סיבוכים כמו הצטברות נוזלים סביב האשך, נזק לכלי דם ועצבים וזיהום. כמו כן, גם לאחר הטיפול אין הבטחה שהמצב לא יחזור או שהתסמינים ייפסקו.

מה עושים כאשר מרגישים כאבים בשק האשכים?

הופעה של כאבים בשק האשכים יכולה להעיד על מצבים רפואיים אשר דורשים התערבות מיידית כמו בקע, תסביב של האשך, גידול באשכים, דלקת באשכים ומצבים נוספים. במידה והאזור נפוח ואדום, מופיע חום או הכאב חד, קיצוני ואינו מוקל לאחר מנוחה ושימוש במשככי כאבים, יש להגיע באופן מיידי לחדר המיון לבדיקה.

לעומת זאת, כאשר הכאב מופיע בהדרגתיות ומוקל במנוחה, ככל הנראה מדובר במצב קל יותר אך בכל מקרה רצוי להיבדק אצל רופא המשפחה.

ראו גם:

כאבים בשל ישיבה ממושכת מול מחשב

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן