כאבי השרשה

כאבי השרשהכאבי השרשה הם כאבים המלווים בדרך כלל בדימום קל, המופיעים בתחילת ההריון. כאבים אלה נקראים בשם כאבי השרשה מכיוון שהם מציינים את תהליך השרשת העובר ברחם, והם תופעה תקינה החולפת תוך מספר ימים.

הכאבים מופיעים בדרך כלל מספר ימים לפני המחזור החודשי (תוך 6-12 יום מרגע ההפריה), אך קיימות גם נשים המדווחות על כך שהכאבים ובדימום מופיעים ביום בו היו אמורות לקבל מחזור. במידה והכאבים והדימום לא חולפים תוך מספר ימים, חשוב להגיע אל רופא הנשים לבדיקה לבירור המקום לכאב.

מאפיינים של כאבי השרשה

כאב ההשרשה הוא כאב סובייקטיבי, המופיע בדרך כלל תוך 6-12 ימים מרגע ההפריה, אשר בדרך כלל מזכיר לחלק מהנשים כאבי מחזור. עם זאת, כאבי ההשרשה אינם כאבי מחזור, ובדרך כלל הדימום שונה בהרבה מדימום תקין של מחזור.

בדרך כלל, מדובר בכאבים חמורים יותר מכאבי המחזור, ובדרך כלל מלווה להם דימום בצבע אדום-חום. מדובר בכאב בטן, הממוקד בבטן התחתונה ובמידה והוא מלווה בדימום ככל הנראה מדובר בכאבי השרשה. כאבי ההשרשה בדרך כלל מלווים בסימנים נוספים, הכוללים:

  • סימנים בשדיים – נשים רבות מרגישות עקצוצים, זרמים ותחושת התקשות בשתי השדיים.
  • סימנים בדרכי השתן – עלולה להופיע בכחלק מהמקרים תכיפות של מתן שתן ובמקרים חריגים אפילו בריחת שתן.
  • בחילות – לעומת בחילות הבוקר האופייניות בהמשך ההריון, כאבי ההשרשה מלווים בבחילות המופיעות בעיקר בצהריים.
  • יובש בפה – מלווה לעתים גם לטעם מתכתי לא נעים.

איך מבחינים בין כאבי השרשה לכאבי מחזור?

מכיוון שבשני המקרים מדובר בדימום המלווה בכאבים, כמעט כל הנשים רוצות לדעת האם מדובר במחזור חודשי רגיל או שמדובר בכאבי השרשה המבשרים על כניסה להריון.

כאבי השרשה מופיעים בדרך כלל מספר ימים לפני תחילת המחזור. לפעמים הם אפילו יופיעו עד שבוע לפניו.

בדרך כלל כאבים ודימום אשר יופיעו תוך שבוע מהביוץ (ולא שבועיים כמו מחזור רגיל) יכוונו יותר לכאבי השרשה. יש לציין שהדימום המציין השרשה הוא בדרך כלל פחות משמעותי מדימום של מחזור חודשי, ורוב הנשים מתלוננות על כמות קטנה ביותר של דם בצבע ורדרד-חום, וזאת לעומת דימום מאסיבי יותר כאשר מדובר במחזור חודשי. כמו כן, נוכחות של מאפיינים אחרים של תחילת הריון כפי שהוזכרו, יכוונו יותר לכאבי השרשה.

מה גורם לכאבי ההשרשה?

הגורם לכאבי ההשרשה הוא בעצם התהליך הפיזיולוגי אשר עובר העובר, והשרשתו ברחם. תהליך ההפריה מתחיל לאחר שתא זרע פוגש את הביצית בתוך החצוצרה, ולאחר מכן הביצית המופרית (הבלסטוציסט) עושה את דרכה לעבר הרחם – מסע אשר נמשך 6-12 ימים. כאשר הבלסטוציסט מגיעה אל הרחם, מתרחש תהליך ההשרשה, בו הרחם קולט את הביצית המופרית.

לאחר שתהליך ההשרשה מושלם, הביצית המופרית נקראת כבר עובר, ותהליך ההריון מתחיל באופן רשמי (תוך מספר ימים תופיע גם תשובה חיובית בבדיקת דם לגילוי הריון). בשל כך, תהליך זה יכול לכלול התכווצויות ותגובות נוספות הגורמות לכאבים המדוברים ושלל סימני ההריון המוכרים.

מה עושים במקרה של כאבי השרשה?

באופן כללי, אין צורך לעשות שום דבר כאשר מופיעים כאבי ההשרשה. מדובר בתהליך פיזיולוגי ותקין לחלוטין אשר מבטא את תחילת ההריון, וכמובן שאינו מעיד על דבר רע. במידה והכאבים חמורים מאוד, והדימום לא פוסק תוך מספר ימים, יש להגיע אל רופא הנשים לבדיקה מקיפה. לעיתים, יתגלה בסופו של דבר שלא מדובר בכאבי השרשה אלא בכאבים המעידים על דברים אחרים שיש לטפל בהם, וחשוב מאוד לבדוק את הנושא במידה ואינו חולף בעצמו.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן