כאבים בצוואר

הצוואר הוא מבנה אנטומי מורכב ביותר הוא כולל כלי דם גדולים, עצבים חשובים, עצמות רבות, בלוטות, שרירים לרוב, החלק העליון של עמוד השדרה ועוד. פגיעה במבנים רבים בצוואר יכולה לגרור כאב, בצורות שונות.

בחלקו האחורי של הצוואר נמצא עמוד השדרה הצווארי. עמוד השדרה מורכב מחוליות, המופרדות זו מזו בדיסק בין חולייתי, ובחללן עובר חוט השדרה – מערכת מסועפת ומורכבת של עצבים העוברים מהמוח אל הגוף.

בחלקו הקדמי של הצוואר נמצאים קנה הנשימה, ומאחוריו הוושט. בחלק התחתון נמצאת בלוטה חשובה, בלוטת התריס. בלוטה זו מייצרת הורמונים שמשפיעים על קצב חילוף החומרים בגוף.

בחלקו העליון של הצוואר נמצאת עצם קטנה – hyoid bone, שמחוברת על הראש, הלשון, וסחוסי הצוואר בעזרת שרירים שונים. משני צידי הצוואר נמצאים שני שרירים גדולים, שמחברים את הגולגולת אל עצם החזה.

גורמים שונים לכאבי צוואר

אפשר לסווג את כאבי הצוואר על פי מקור הכאב, ובהתאם לפתולוגיה שגרמה להיווצרותו. נסקור כמה מקורות חשובים לכאבי צוואר.

טראומה

חבלה, תאונה , או טראומה מסוג אחר לצוואר יכולה לגרום לכאבים. רוב הפגיעות הללו נגרמות כתוצאה מתאונות דרכים או פשעים למיניהם. הפסקה של תנועות נוספת של הצוואר לאחר הפגיעה חיונית במניעה של נזק נוסף לעמוד השדרה.

הפגיעות בצוואר ממוקמות בדרך כלל בעמוד השדרה הצווארי ויכולות לכלול שברים בחוליות, תזוזה של חוליה ממקומה הטבעי, ועוד. לעיתים נפגעים גם העורקים החולייתים שעוברים בתוך ובסמוך לחוליות.

סוג נפוץ של חבלה בצוואר הוא פגיעת "הצלפת שוט". בפגיעה זו מתיחה מוגברת של הרצועות הצוואריות של חוט השדרה בעקבות יישור מוגזם של הצוואר יכולה להוביל לכאבים והגבלה בתנועה, שיכולים להימשך זמן רב.

פריצה של הדיסק הבין חולייתי

הרניאציה של הדיסק הבין חולייתי בצוואר היא סיבה שכיחה ביותר לכאבים בצוואר. בנוסף, יכולים להופיע קשיחות והגבלה בתנועה. לעיתים הדיסק הבין חולייתי לוחץ על קצות עצבים שיוצאים מחוט השדרה ויכול לגרום לסימפטומים נוירולוגים שונים – הפרעות ברפלקסים, בתנועה ובתחושה ומצב זה נקרא פריצת דיסק.

אוסטאוארתריטיס

בגיל המבוגר, עצמות הגוף עוברות תהליך איטי של התנוונות ודגנרציה. תהליך זה נקרא אוסטוארתריטיס והוא נפוץ ביותר. מחלת האוסטאוארתריטיס יכולה להשפיע גם על החוליות הצוואריות, להפריע לתנועתו החופשית והתקינה של הצוואר, ולגרום לכאבים. בליטות בעצם, בליטות בדיסק, ושינוי באזורי מפרקי החוליות יכולים גם ללחוץ על עצבים בחוט השדרה (ראו גם: טיפול אוסטאופתיה).

דלקת בלוטת התריס

כאבים ורגישות בחלק הקדמי התחתון של הצוואר יכולים להיגרם כתוצאה מדלקת חריפה בבלוטת התריס. דלקת זו, הנגרמת בדרך כלל מוירוסים, פוגעת בבלוטה ובתפקודה באופן זמני , ונקראת subacute thyroiditis. המחלה גורמת לשינויים ברמת הורמוני הבלוטה בדם, אך חולפת מאליה כמעט תמיד כעבור זמן קצר.

סיבות נוספות לכאבי צוואר

סיבות אחרות לכאבי צוואר יכולות להיות קשורות לדלקת מפרקים שגרונית, שיכולה לפגוע במפרקי החוליות. ובקשר בין החוליה הראשונה (atlas) לחוליה הצווארית השנייה (axis).

מחלה ראומטית אחרת של חוט השדרה נקראת ankylosing spondylitis, ויכולה גם היא לגרום לכאבים. התפרצות של וירוס האבעבועות בעצבים צווארים יכול לגרום לכאבים גם לפני הופעת שלפוחיות. וירוס זה נותר רדום לאחר הדבקה ראשונית בתאי עצב בגוף, ויכול להתפרץ במצבים שונים המחלישים את מערכת החיסון.

גידולים, זיהומים, ומחלות אחרות של העצם יכולות לגרום גם הם לכאבים בצוואר. לעתים, כאב בצוואר הוא כאב מופנה, הנובע מהפרעה באספקת הדם לשריר הלב.

אחת הסיבות השכיחות ביותר לכאבים בצוואר הוא "שריר תפוס" באחד משרירי הצוואר הגדולים. השריר שנתפס הוא בדרך כלל שריר ה- SCM. פגיעה זמנית זו ביכולת ההתכווצות וההרפייה של השריר מולידה כאבים והגבלה בתנועה, שחולפים מעצמם כעבור מספר שעות עד ימים.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן