כאבים באיזור האף – פציעות, סינוסים, בעיות ראיה ומה שביניהם

כאבי אףהחלק הגלוי של האף, הנקרא האף החיצוני, מהווה את עצמות האף, מקרין על הלסת, ומכוסה בשרירים אשר נועדו לדחיסת מעברי האף ומשיכה כלפי מטה של צידי האף. הוא מכוסה בעור הפנים ומורכב משפע בלוטות חלב של העור במקום רקמות שומן.

מחיצת האף מורכבת מסחוס ומחלקת את חלל האף לשני חלקים. למרות ששני החלקים נראים סימטריים, אנשים רבים סובלים ממחיצת עף עקומה, הגורמת לסטייה קלה הנחשבת לנורמאלית. החלק התחתון של חלל האף הוא החלק השלישי של האף, הממוקם קדימה ונמוך. הוא כולל סחוס, חיבור לחניכיים ונחיריים.

מחלות הגורמות לכאבי אף

כאבים אלו מצביעים על מחלה פיסית ובעיות בסינוסים. זיהוי מוקדם של הגורם לכאב, והטיפול בו, מונע החרפת מחלה כרונית והתפתחות סיבוכים. הגורמים הנפוצים לכאבי אף כוללים:

מחלות עור באף החיצוני

דלקת עור היא דוגמא למחלה כזו. אלו מחלות הגורמות לכאבים אינטנסיביים בעף, המתפשטים למצח ולצד הראש. הכאב מחמיר עם נגיעה באף, גורם לנפיחות, אדמומיות ורקמות מתוחות. בדיקת מעברי האף מעידה על הצרת המעברים ומחלות עור אלו נפוצות בעיקר בקרב ילדים הסובלים ממחלות מעיים. הכאב החד באף, משולב עם סימני דלקת אחרים כגון חום גבוה.

פציעות אף

במקרים של פציעות אף נגרמים כתוצאה מפגיעה טראומטית באף, הפוגעת בשלמות הרקמות.

דלקת סינוסים חמורה

דלקת זו מתבטאת בכאבים עזים. חומרת הכאבים תלויה בסוג הסינוסים המעורבים בתהליך והכאב עשוי להשתלב עם כאבים במצח, בלחיים ובשיניים.

לחץ על הסינוסים

הכאב מוגבר כשמופעל לחץ על קירות הסינוסים, על המצח והלחיים והכאב מתפשט לראש ולצוואר. אם הדלקת מתרחשת בסינוסים הקדמיים בשילוב עם דלקת הסינוסים האחרים, הכאב עשוי להתמקם בשורש האף והמצב מחמיר כאשר במקביל נפגעת העין.

נזלת כרונית

זוהי דלקת בקרום הרירי של חלל האף, הנחשבת למחלה נפוצה ולכאורה בלתי מזיקה. יחד עם זאת, חלל האף אחראי על דרכי הנשימה והנשיפה והוא קשור לאיברים ומערכות שונות בגוף לכן הגוף מגיב לליקויים הקלים ביותר באף באמצעות כאבים ובעיות בדרכי הנשימה.

נזלת אלרגית

זוהי רגישות מוגברת לחומרים הנמצאים בקרום הרירי של חלל האף, כגון אבקה, שיער בעלי חיים, אבק וכל חומר אלרגני אחר. התסמינים כוללים אף דולף, התעטשויות, נזלת, עיניים אדומות ודומעות, כאבי אף וכאבי ראש. ישנם מקרים, יש לקבל אבחון של תפקודי הנשימה והאף, או לבצע ניתוח המגרד את הקרום הרירי של האף.

נזקים עצביים

כאבים אלו מאפיינים בדרך כלל אנשים צעירים יחסית, עד גיל ארבעים, ומתבטאים בהתקפי צריבה באף, תחושת לחץ, נפיחות וכאבי עיניים. כאבי האף מקרינים על המצח. ההתקפים מתרחשים לעיתים קרובות בלילה, ונמשכים עשרים דקות, מספר שעות או אפילו ימים. הכאב מלווה בהפרעות כגון דמעות, נזלת נפיחות רירית האף ולעיתים בעיות ראייה.

בעיות עיניים

לעיתים קרובות בעיות ראייה מאופיינות בכאבים חדים סביב אזור האף, הלסת העליונה ולעיתים השיניים והחניכיים בלסת התחתונה. הכאב עלול להתפשט לאוזניים, לעורף, לצוואר, לכתפיים ולזרועות. התקפי הכאבים מלווים בתסמיני אדמומיות הפנים, נפיחות רקמות הפנים, העיניים והאף. ההתקפים נמשכים בין מספר דקות למספר שעות ולעיתים גם יומיים.

מניעת כאבי האף מתאפשרת עם טיפול מוקדם במחלה העיקרית, לכן טיפול המניעה צריך להיות מכוון למיגור תהליכים דלקתיים חמורים וכרוניים בדרכי הנשימה העליונות, שיקום הנשימה בטיפול תרופתי ובמידת הצורך גם הליך כירורגי. תהליך הרפיה חשוב לתקופת השיקום ומניעת סיבוכים.

ראו גם:

טיפול בכאב לאחר ניתוח לייזר

כאבי אף המעידים על מקרים חמורים יותר

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן