כאבים במפשעה

המפשעה מוגדרת כחיבור בין הירך לבטן, ונקראת גם האזור האינגווינלי. מדובר באזור מורכב מאוד המכיל מספר מבנים אנטומיים בעלי חשיבות רבה המהווה בעצם את נקודת החיבור בין פלג הגוף העליון לתחתון.

המרכיב הגרמי החשוב ביותר באזור המפשעה הוא מפרק הירך המחבר בין עצם הירך (הפמור) לאגן בתוך שקע הנקרא אצטבלום.

חשיבותו של מפרק הירך היא רבה, והוא נדרש לשאת משקל רב ולעמוד בתנועות רחבות והוא מעורב באופן משמעותי בתפקוד היום יומי. אל המפרק מחוברים רצועות רבות ושרירים הכוללים את שרירי הירך והבטן, שמאפשרים את התנועתיות ואת התפקוד של מפרק הירך.

מבנה אנטומי נוסף הנמצא באזור המפשעה הוא התעלה האינגווינלית, הנמצאת בקיר הקדמי של שרירי הבטן ונעה בכיוון אלכסוני אל אזור איברי המין. אצל הגברים, התעלה כוללת את צינור הזרע המגיע ישירות מהאשכים. אצל הנשים, התעלה כוללת רצועה הנקראת round ligament המתחברת אל הרחם. בנוסף, בתעלה האינגווינלית עוברים עצבים וכלי דם המחוברים אל אזור המפשעה.

התעלה האינגווינלית היא בעלת פתחים, כאשר פתח אחד מוביל לחלל הבטן והפתח השני אל אזור המפשעה, וכמו כן היא כוללת רצועות שונות שתפקידן לספק חוזק והגנה.

באזור המפשעה עוברים כלי דם חשובים, שתפקידם להזין את הרגליים. כלי הדם החשוב והגדול ביותר הוא העורק הפמורלי, שהוא המשך ישיר של אבי העורקים ואחראי לאספקת הדם לירך ומשם לשאר הגפיים התחתונות.

מה עלול להשתבש במפשעה?

המפשעה היא אזור קטן הכולל מבנים אנטומים רבים ומורכבים, וכל פגם קטן עלול לגרום לבעיות קשות ולכאב רב. מפרק הירך הוא מרכיב חשוב ביותר של אזור המפשעה, ובעיות בו עלולות לגרום לחוסר תפקוד של הרגליים. עם השנים, מפרק הירך עלול להישחק באופן משמעותי, ולפעמים נדרשת החלפה שלו.

כמו כן, מתיחה או קרע בשרירי המפשעה הם פתולוגיה נפוצה, בעיקר אצל ספורטאים. מדובר בבעיה קשה המונעת פעילות גופנית, וללא מנוחה עלולה להסתבך ולהוביל לקרע ברצועות ולפגמים בלתי הפיכים.

אחת הבעיות המרכזיות במפשעה היא בקע מפשעתי. זהו מצב בו לולאת מעי יוצאת מדופן הבטן, עוברת בדרך כלל דרך התעלה האינגווינלית, ויוצאת החוצה. מדובר במצב הנפוץ בעיקר אצל גברים וגורם לכאב רב ודורש ניתוח לתיקון.

אזור המפשעה הוא אזור העשיר בכלי דם ובעל מערכת לימפה מפותחת. ולכן, זיהומים באזור הרגליים עלולים לגרום להתנפחות בבלוטות הלימפה המפשעתיות, שתוביל לכאב רב ולרגישות באזור. בנוסף, בעיה בזרימת הדם באזור המפשעה עלולה לגרום לבעיות קשות, כמו חוסר זרימה מספקת לרגליים או אין אונות.

כמו כן, בעיות התפתחותיות עלולות להוביל גם כן לפתולוגיה במפשעה. התפתחות לא תקינה של מפרק הירך, או מומים מולדים אחרים יכולה לגרום לכאב רב ולחוסר יכולת לתפקד, וכתוצאה לבעיה קשה בבגרות.

גורמים לכאב במפשעה

כאב במפשעה הוא בעיה מוכרת, הנגרמת בעיקר אצל ספורטאים. הסיבה לכך היא מורכבותו של האזור, וריבוי המבנים האנטומיים המעורבים במפשעה.

בקע

הבעיה הנפוצה ביותר הקשורה לכאב במפשעה היא בקע מפשעתי. בקע, הנקרא בלועזית הרניה, נוצר כתוצאה מיציאת לולאת מעיים מחלל הבטן אל תוך התעלה האינגווינלית או המפשעה.

התופעה נגרמת על רקע רגישות וחולשה של שרירי הבטן והרצועות המחזקות את האזור. ללא חוזק מספק באזור האינגווינלי, וכתוצאה משרירי בטן חלשים, עלולה לפרוץ החוצה לולאת מעי ולגרום לכאב רב.

בקע מפשעתי מאפיין בעיקר שחקני כדורגל, המפעילים את שרירי הבטן והמפשעה בצורה אינטנסיבית. מלבד זאת, יכול להופיע גם אצל ספורטאים בענפים אחרים, חיילים וילדים קטנים.

מתיחת שרירים

תלונה נוספת הנגרמת על רקע פעילות גופנית היא מתיחת שרירים, המתבטאת בכאב עז באזור המפשעה. כל אחד מכיר את ההרגשה של מתיחה במפשעה, הנגרמת לאחר אימון קשה וממושך, במיוחד אחרי תקופה ארוכה ללא פעילות גופנית. מדובר בבעיה קלה יחסית, שעוברת מעצמה לאחר מנוחה ובדרך כלל לא דורשת טיפול מיוחד.

אזור המפשעה מועד למתיחת שרירים מפני שבסופו של דבר, כל שרירי הרגליים מחוברים אליו. מדובר באזור צפוף מאוד הכולל גידים של שרירים רבים, ולכן לאחר פעילות גופנית אינטנסיבית נגרמת רגישות באזור ותחושת כאב. על מנת להימנע ממתיחת שרירים במפשעה, רצוי להקפיד על חימום של כ-10 דקות, ומתיחות לפני ואחרי האימון שיכולים לעזור להימנע מהמתיחה ולהפחית את עוצמתה.

ראו גם:

סובל מכאב בזמן זקפה? יש לכך כמה סיבות

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן