כאבים בירך

הירך כוללת את אחד המפרקים הפעילים ביותר בגופנו. בשל סיבות רבות, עשויים להופיע כאבים בירך. אמנם עם העלייה בגיל הסיכוי להופעת כאבים עולה, אבל יש גם צעירים הסובלים מכאבים כאלה. חשוב לדעת כי לפעמים, כאשר מפרק הירך פגוע, הכאב עשוי להקרין החוצה. כך, למעשה, חלק מהאנשים הסובלים מכאבים בגב או בברכיים ומרגישים אך ורק כאב מועט בירך (ולפעמים גם בכלל לא), למעשה סובלים מנזק בירך עצמה.

כאשר מפרק הירך פגוע בצורה בלתי הפיכה, ניתן לטפל באמצעות הליך כירורגי, ניתוח להחלפת מפרק, אבל לפני שממהרים לטיפול מסוג זה, רצוי לנסות טיפולים יותר שמרניים. במידה וטיפולים אחרים נמצאו כמועילים, זה כמובן עדיף.

טיפול פיזיותרפיה לכאבים בירך

כאבים בירך וכמובן גם במפרק הירך מהווים תלונה שכיחה. רופאי משפחה וכמובן גם אורתופדים נתקלים לעיתים קרובות מאוד בכאבים כאלה כאשר סיבה נפוצה הינה התנוונות או שחיקה. לפעמים הכאבים בירך יהיו הקרנה של כאבים משחיקה של חוליות עמוד השדרה, כך שלפני שמטפלים, יש לאבחן היטב היטב מה הסיבה לכאב ולא רק היכן הוא מופיע.

שחיקה בסחוסים מביאה עמה כאבים קשים ולפעמים גם ממש בלתי נסבלים. סיבה נוספת לכאבים הינה התפתחות של דלקת. דלקות במפרק הירך או באזור האגן יכולות להופיע בכל גיל ואגב, לפעמים הכאב מקרין גם לאזורים סמוכים נוספים כגון מפשעות. במקרים קלים, הכאב יכול להופיע בשל שרירים תפוסים, בשל פעילות ספורטיבית מרובה. לסובלים מכאבים בירך, טיפול פיזיותרפיה יכול לסייע מאוד. פיזיותרפיסטים מניעים את גופו של המטופל או מורים למטופל לבצע תרגילים שונים בעת הסשן הטיפולי וגם לאחר מכן, בבית. התנועה מסייעת להפיג את הכאב, מעודדת זרימת דם, משחררת שרירים.

טיפולי מגע

כאבים בירך עשויים לפגוע באיכות החיים, במידה רבה מאוד. הכאבים עשויים להתגבר בזמן שמבצעים פעולות יום יום רגילות, התלבשות, רחצה, הליכה, כמובן עליה במדרגות. אפילו כניסה לרכב לצורך נהיגה עלולה להוביל לכאב כמעט משתק. ישיבה ממושכת, קושי לעבור מישיבה למצב עמידה ואפילו עמידה ללא תנועה עלולים להביא לכאב. אם אין די בפיזיותרפיה לשיכוך הכאב, ניתן לשלב גם טיפולי מגע, כאשר עיסוי רפואי יכול להועיל מאוד. אגב, ניתן לשלב גם התערבויות נוספות כגון טיפול בחום.

גלי הלם וגלים אלקטרומגנטיים

שדות מגנטיים וזרמים חשמליים אינם זרים לגופנו. בגופנו, במערכת העצבים, ישנה זרימה חשמלית וידוע היטב כי חשמל, גלים מגנטיים, גלי הלם, יכולים לסייע גם להפחתת כאבים בירך. טיפולים מסוג זה יכולים להינתן במקביל לעיסוי ולטיפול פיזיותרפיה ויש בין המטופלים שהצליחו בזכות הטיפולים השונים הללו להימנע מניתוח. הדבר הטוב בטיפולים הללו זה שהם, בניגוד לניתוח, לא מלווים תופעות לוואי.

רפואה משלימה וטיפולים נוספים

ישנה מחשבה מוטעית שכאשר כואב, אין לבצע פעילות גופנית. מובן, שמי שסובל כאבים לא צריך לקיים פעילות גופנית אינטנסיבית אולם תרגילים שונים ומתיחות יכולים להועיל מאוד. עוד טכניקות שיכולות להתאים לסובלים מכאבים בירך ובמפרק הירך זהו דיקור סיני (אקופונקטורה). הדיקור מוכח כיעיל להפחתת כאב וכן לטיפול בדלקות.

על כל אלה יש להוסיף כי קיימות תרופות מרשם לטיפול בכאבים ודלקות ואין לשלול זאת מכל וכל. לסיום, במידה ומצבו של החולה איננו משתפר, אם טווח התנועה של הירך מוגבל מאוד, אם המפרק פגוע ברמה כזאת שאין מנוס – ניתוח החלפת מפרק בהחלט יכול לבוא בחשבון. מטופלים שעברו החלפת מפרק יכולים לשפר את איכות חייהם במידה רבה ואין ספק כי מלבד שיפור עצום ביכולת התנועה, לאחר ההחלמה גם מצב הכאב משתפר מאוד.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן