כאב אפיגסטרי

כאב אפיגסטריאזור האפיגסטריום הוא אזור הבטן העליונה, וכאב אפיגסטרי הוא תלונה נפוצה מאוד אשר בדרך כלל מעידה על בעיה במערכת העיכול.

הבטן העליונה כוללת את הקיבה, התריסריון, הלבלב, הכבד והטחול, וכאב בחלק זה של הבטן נובע בדרך כלל מפגיעה בקיבה או בלבלב.

הכאב האפיגסטרי נובע מסיבות רבות, כמו כיב פפטי, דלקת בקיבה, בקע בטני, ריפלוקס, אבנים בכיס המרה דלקת לבלב וסיבות נוספות שיכולות לגרום לכאב בבטן העליונה.

למרות שמדובר בכאב קל ובתלונה מוכרת, חשוב לבדוק את הכאב האפיגסטרי במידה והוא נמשך מספר ימים, שכן פעמים רבות הוא מעיד על תחילתה של מחלה הדורשת טיפול.

כיב פפטי

כיב פפטי הוא פגיעה ברירית הקיבה או התריסריון, וגורם לכאב אפיגסטרי קשה ביותר. הכיב יוצר פגיעה קשה ברירית שגורמת לכאב רב שמופיע לסירוגין. כיבים בתריסריון שכיחים פי 5 מכיבים בקיבה, וככלל כ-90% מהכיבים גורמים לכאב אפיגסטרי ממוקם מאוד.

הכאב במקרים אלו מתואר ככאב עמום, מכרסם הגורם לתחושת רעב. כמו כן, הכאב עשוי להעיר מהשינה שני שליש מהאנשים הסובלים מכיב בתריסריון וכשליש מהסובלים מכיב בקיבה.

חשוב לציין שהכאב נוצר בתקופות הנמשכות מספר שבועות עד חודשים, שלאחריהן תקופה ארוכה ללא כאב. ברוב המקרים הכאב נחלש לאחר שימוש בנוגדי חומצה כמו לוסק או זנטק.

גסטריטיס – דלקת בקיבה

גסטריטיס מתאר תהליך דלקתי של רירית הקיבה, אשר נגרם לאחר זיהום חיידקי, שימוש במשככי כאבים או שתיית אלכוהול.

זיהום על ידי החיידק H. pylori עלול לגרום לגסטריטיס ואף לגרום לכיבי קיבה, ובדרך כלל טיפול אנטיביוטי עוזר להכחדת החיידק והעלמת הדלקת.

כמו כן, שימוש במשככי כאבים ממשפחת NSAID, כמו איבופרופן (נורופן או אדוויל), אטופן, נקסין ותרופות נוספות מגביר את הסיכון להתפתחות דלקת. ולכן חשוב להקפיד על נטילת התרופות האלה אחרי האוכל, או להשתמש בנוגדי חומצה בטיפול ארוך טווח.

סימני גסטריטיס כוללים כאב שורף וצורב באזור הבטן העליונה המוחמר או מוקל לאחר ארוחה. כמו כן, עלולים להתפתח בחילה והקאות ותחושת מלאות לאחר ארוחה.

בקע בטני

בקע בטני הוא תופעה מולדת או נרכשת בה איברים פנימיים פורצים את קיר הבטן. במקרים מסויימים, הבקע ממוקם באזור האפיגסטרי, בין מפתח הלב לטבור וגורם לכאב אפיגסטרי חריף המלווה בבחילה והקאות.

במקרים רבים, הבקע יכול להיסגר ספונטנית, אך במצבים שונים יש צורך בניתוח לסגירת הבקע והחזרת המצב לקדמותו, כאשר ללא ניתוח בדרך כלל אין דרך להתמודד עם הבעיה.

דלקת הלבלב

מצב נוסף שעשוי לגרום לכאב אפיגסטרי הוא דלקת בלבלב. דלקת של הלבלב נגרמת בעיקר על רקע אלכוהוליזם או אבני מרה, אך גם יכולה להיות תוצאה של מצבים רפואיים רבים. הכאב בדלקת הלבלב מתבטא ככאב אפיגסטרי המקרין לגב ומוחמר לאחר הארוחה. כמו כן, המצב מתלווה בדרך כלל לבחילות והקאות וקיימת רגישות רבה למגע בבטן.

אבנים בכיס המרה

אבנים בכיס המרה גורמות לכאב בחלק העליון הימני של הבטן. האבנים נוצרות בהדרגה וגורמות לחסימה של דרכי המרה, וכתוצאה מתפתח כאב אפיגסטרי חריף ביותר.

אבני המרה מבטאות התקשות של משקעי מרה, ונחשבות לתופעה נפוצה מאוד. מבחינת הכאב, אבני המרה גורמות לכאב חריף ופתאומי, שיכול להתחיל מתחת לעצם החזה ומשם להתקדם לעבר אזור הבטן העליונה הימנית. מלבד זאת, הכאב יכול להקרין לכתפיים ולגב ולגרום לקשיים רבים בתפקוד היום יומי.

ברוב המקרים, הכאב שגורמות אבני המרה נמשך בין מספר דקות למספר שעות, והוא נחשב לכאב קשה ביותר שאינו אופייני למצבים רפואיים אחרים.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן