טלרפואה לסובלים מבעיות כאב קשות

שירותי טלרפואה לסובלים מכאבעד לא מזמן ההתייחסות לכאבים מהם סובלים החולים במחלות השונות הייתה מינורית שכן ההתייחסות לכאבים הייתה כאל תסמין בלתי נמנע שיש להתמודד עמו.

עם זאת, כיום כבר ידוע כי יש להתייחס לכאבים באופן ממוקד שכן הם יכולים לפגוע באופן קשה ביותר לא רק באיכות החיים של הסובלים מהם אלא גם בסיכויי ההחלמה והשיקום שלהם.

עדות לכך ניתן למצוא בכל אותם מרפאות הכאב שהוקמו בשנים האחרונות. במאמר שלפניכם נפרט אודות סוגי הכאבים השונים ונדון ביתרונות שיש לטלרפואה עבור הסובלים מבעיות כאב קשות.

אודות הכאב

הכאב הוא למעשה הפרשנות של מערכת העצבים המרכזית לסיגנלים החשמליים שהיא מקבלת מהרקמות השונות בגופנו דרך המסלולים העצביים. נהוג לסווג את סוגי הכאבים לכאבים חדים או אקוטיים שבאים לידי ביטוי בכאבים חזקים ועוצמתיים מאוד המופיעים לפרקי זמן קצרים יחסית של דקות או ימים ספורים ולכאבים כרוניים או  מתמשכים שיכולים להופיע במגוון רחב של דרגות עוצמה ונשארים יחסית יציבים לאורך זמן.

כמו כן נהוג לסווג את הכאבים השונים לפי המיקום של מקור הכאב. כך למשל נהוג לדבר על כאבי שרירים, כאבי עצמות, כאבי מפרקים ועוד. שיטת סיווג נוספת מבחינה בין כאבים בהתאם למקור שהוביל להיווצרותם שמבדילה בין כאבי ראש שמקורם במיגרנה לבין כאבי ראש שמקורם בפציעת ראש למשל.

חשוב לציין שבמקרים רבים לא ניתן לאבחן בוודאות את מקור הכאבים אך במקביל לא ניתן להפריכם כיוון שכאב הוא תחושה סובייקטיבית לחלוטין שלא ניתן נכון לכתיבת שורות אלה לאבחן באמצעים רפואיים אלא רק לפי דיווחי החולה.

טלרפואה על קצה המזלג

טלרפואה היא גישה טיפולית שדוגלת בכך שעל מנת להישאר עם יד על הדופק בנודע למצבו הבריאותי של החולה, יש לעשות ככל האפשר על מנת שהתקשורת בינו לבין הצוות הרפואי תהיה שוטפת יותר וצמודה יותר. לפיכך מדובר על שיטה שבה נעשה שימוש באביזרים טכנולוגיים שונים שמיועדים לקשר בין המטופל לרופא מבלי שהמטופל יצטרך לעזוב את פתח ביתו.

כך למשל ניתן לקיים שיחות וידאו בין המטופלים לרופאיהם, לשלוח נתונים רפואיים דרך הטלפון, לבצע בדיקות רפואיות שונות באופן ביתי ובאופן כללי לשמור על קשר טיפולי ומעקב רציף ללא הפסקה עם החולה. כאמור, שירותי הטלרפואה מביאים לא רק לשיפור באיכות חיי החולים אלא מסוגלים גם להציל חיים שכן טלרפואה מביאה לקיצור זמני התגובה ולאבחון של מצבי חירום רפואיים במהירות האפשרית.

כיצד טלרפואה יכולה לסייע לסובלים מבעיות כאב קשות?

שירותי הטלרפואה יכולים לסייע לסובלים מבעיות כאב קשות בכך שהם מאפשרים לחולים ליהנות ממעקב צמוד ובלתי אמצעי עם הצוות המטפל בהם. מאחר והטיפול בכאבים הוא טיפול דינמי ומאחר ויש לבחון ללא הרף את ההשפעה של הטיפולים השונים, הסובלים מבעיות כאב צריכים לגשת לעתים קרובות לפגישות אבחון וטיפול. עם זאת, לא תמיד עולה הדבר בידם.

באמצעות מערכות התקשורת של הטלרפואה המודרנית ניתן לקבוע את יעילות הטיפול, לדווח על החמרה במצב או שיפור במידת הכאב וכל זאת בזמן אמת מבלי לצאת מהבית.

בנוסף לכך, במקרים רבים אנשים שסובלים מבעיות כאב על רקע של מחלה ראשונית מסוימת שיכולה להיות מחלת כליות, מחלת לב ועוד וגם כאן ניתן לעשות שימוש בטלרפואה, אם על ידי ביצוע בדיקות אק"ג או בדיקות דם ביתיות ואם על ידי יצירת ערוץ תקשורת פתוח ומתמיד עם המוקד הרפואי לאבחון וזיהוי של מצבי חירום רפואיים שמקורם בהידרדרות מהירה במצב בריאותו של החולה.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות בנושא
טיפול הומאופתי - התחילו את מסע הריפוי שלכם
דילוג לתוכן