וסטיבוליטיס – כאבים בנרתיק

וסטיבוליטיס, או דלקת מבוא העריה, הוא בעיה שכיחה ביותר הגורמת לכאב רב בזמן קיום יחסי מין, זאת עקב רגישות יתר באזור איבר המין, בין השפתיים לפתח הנרתיק. מלבד הגירוי הרב והכאב, וסטיבוליטיס גורמת גם ליצירת דלקת והופעת גודש באזור הנגרמים כתגובה של הגוף למצב.

גורמים להתפתחות וסטיבוליטיס

וסטיבוליטיס נגרמת בגלל סף כאב נמוך מאוד באזור איברי המין. מדובר באזור העשיר בקצוות עצבים, ובמקרה של וסטיבוליטיס לא מופעלים המנגנונים הסטנדרטיים להגברת סף הכאב, וכל מגע קטן גורם לכאב גדול מאוד.

הכאב העז הנגרם בזמן המגע גורם להפעלת מנגנונים דלקתיים, שגורמים להופעת הדלקת האופיינית לווסטיבוליטיס.

תסמיני וסטיבוליטיס

וסטיבוליטיס הוא מצב המחמיר לאורך זמן ומתחיל מכאבים חריפים והתפתחות בצקות לאחר מגע באזור. לאחר תקופה קצרה, הגוף מפתח מנגנוני התנגדות למגע, כמו כיווץ שרירים, וגיניסמוס וירידה כללית בחשק המיני.

כמו כן, הכאב עלול להחריף אם נגרם זיהום כלשהו, על ידי נטילת גלולות או כניסה להריון. באופן כללי, וסטיבוליטיס הוא מצב שהולך ומחמיר ללא טיפול מתאים. סף הכאב הולך ויורד וכל מגע קטן עלול לגרום לכאב עז. קיימות נשים שסובלות מוסטיבוליטיס ולא מסוגלות ללבוש ג'ינס, או סובלות מכאב בזמן לבישת התחתונים, ולכן חשוב מאוד להיבדק בזמן ולטפל בבעיה מוקדם.

אבחון וסטיבוליטיס

תלונה של כאב באזור איבר המין היא תלונה נפוצה מאוד, בעיקר אצל נשים צעירות שרק התחילו לקיים יחסי מין. כאב באזור איבר המין עלול להיגרם על ידי גורמים רבים כמו מזהמים שונים, או להתפתח בעקבות טראומה שנגרמת לאחר קיום יחסי המין.

קיימים 3 קריטריונים לאבחנת וסטיבוליטיס: כאב במגע באזור פתח הנרתיק, רגישות האזור בזמן הפעלת לחץ והופעת סימני דלקת בנרתיק ובצקת. ללא כל הקריטריונים לא ניתן לאבחן וסטיבוליטיס, ויש לחשוב על אפשרויות אחרות.

טיפול בווסטיבוליטיס

הטיפול בוסטיבוליטיס מתבסס על נסיונות למנוע את הכאב ככל שניתן. בדרך כלל כדאי ללבוש תחתונים מכותנה, להימנע מלבישת מכנסיים מבד קשה כמו ג'ינס ולהשתמש בסבונים שמנוניים ומתאימים. בנוסף, השפעה הורמונלית מחמירה את הכאב, ולכן כדאי להפסיק להשתמש בגלולות למניעת הריון ולהשתמש באמצעי מניעה אחרים.

כמו כן, ניתן להפחית את הכאב ואת התגובה הדלקתית על ידי שימוש במשחות, בעיקר אנטי דלקתיות וסטרואידליות. כמו כן, במקרים של זיהומים יש לטפל באופן מיידי בהתאם לסוג הזיהום, מכיוון שזיהומים שונים מחריפים את הדלקת ומגבירים את הכאב.

טיפול נוסף שיכול לעזור להקלה על הכאבים הוא טיפול פסיכולוגי, שיעזור להפחית את המתח הנפשי ולהגביר קצת את סף הכאב.

כמו כן, באמצעות טיפול מיני הניתן לשני בני הזוג, ניתן לעזור לשפר את ההרגשה הכללית ולנסות לפתח טכניקות שיקלו על בני הזוג במהלך קיום יחסי המין.

פיזיותרפיה לרצפת האגן, יכולה גם כן לעזור לשליטה בכאב ולהפחתתו. באמצעות טיפולים מתקדמים המבוצעים במרפאה הפיזיותרפית, ניתן להגביר את סף הכאב ולהקל באופן משמעותי על ההרגשה היום יומית. במהלך הפיזיותרפיה, ניתנים תרגילים שונים שעל האשה לבצע גם בבית, ובמהלכם משפרים באופן משמעותי את סבילות איבר המין למגע ולכאב.

במקרים קשים שלא מצליחים להשיג שיפור, ניתן לפנות לניתוח. הטיפול הניתוחי נקרא וסטיבולקטומיה, ובמהלכו מסירים את הרירית שגורמת לכאב ולרגישות היתר. באופן כללי, לא נוטים לבצע את הניתוח הזה, מכיוון שמדובר באזור רגיש ולא נעים ובנשים צעירות מאוד.

כמו כן, לאחר הניתוח נשארת שכבת צלקת, שלפעמים גורמת בעצמה לכאבים עזים, בדומה למה שהיה עוד לפני הטיפול הניתוחי.

פורטל בנושא כאב

הפורטל המוביל בנושא כאב

אז מה היה לנו בכתבה:
לקבלת מחיר מיוחד עבור רכישת מכשיר בקיורלייזר
דרך המרכז לאבחון כאב השאירו פרטים
דילוג לתוכן